Hydrobiolog Jindřich Duras, který největší plzeňský rekreační rybník roky sleduje, tvrdí, že nyní je Bolevák v poměrně dobré kondici. „Má vysokou průhlednost vody, což je před začátkem sezony dobrý start,“ řekl Duras.
Ten uvedl, že už v příštím týdnu začne vodní kombajn systematicky sklízet vegetaci. „V horních částech rostlin se drží zelené vláknité řasy, které sice neznamenají nějaké zdravotní riziko, ale lidi je nemají rádi. Takže bychom rádi sklidili většinu řas zároveň s vrcholy vodních rostlin. Čekali jsme, až vyrostou tak, aby je kombajn zachytil,“ vysvětluje hydrobiolog.
Říká, že zatím nelze s úplnou jistotou slibovat, že se víc nerozmnoží cerkárie, což jsou paraziti, kteří způsobují lidem vyrážku. Kromě nich v minulosti plavce trápily rostliny, které se ve vodě rozbujely mimo jiné v důsledku úspěšných akcí na zlepšení kvality vody.
Richard Havelka ze Správy veřejného statku, která se o rybníky stará, řekl, že voda v Boleváku nyní splňuje všechna kritéria pro koupání v přírodě. A podobně jsou na tom i ostatní rybníky Bolevecké soustavy.
„Předpokládáme tedy, že situace bude podobná jako loni, tedy poměrně dobrá. Ale bude hodně záležet na počasí, na teplotách, srážkách,“ řekl Havelka. Doplnil, že v Boleváku je průhlednost vody nejvyšší a dosahuje zhruba tří metrů.
„Na ostatních rybnících je průhlednost do dvou metrů. Nejmenší je tradičně na Seneckém rybníku, kde se pohybuje kolem 1,3 metru,“ konstatoval Havelka.
Loni byly provedeny zásahy pro zlepšení kvality vody v Jezírku na Košutce. Tam se však situace mění k lepšímu pomaleji než tomu bylo v uplynulých letech v Boleváku. Zatím se podařilo omezit ve vodě nežádoucí fosfor. Nicméně v Jezírku zůstává dosud poměrně dost kaprů, kteří čistotě vody nesvědčí.
„Rybářský svaz je proti podstatnějšímu zásahu do rybí osádky. A zatím se nepodařilo udělat nic se splachy vody z výpadovky na Karlovy Vary. Pokud prší, dostává se do Jezírka znečištěná voda, což je špatně. K dílčímu zlepšení tedy došlo, ale řada problémů k vyřešení ještě zůstala,“ sdělil Duras.