Neděle 26. března 2023, svátek má Emanuel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 26. března 2023 Emanuel

Pokud věříte sami v sebe, dokážete cokoliv, říká oceněná studentka

  9:07
Osmnáctiletá Sára Herianová z Kaznějova na Plzeňsku získala jako jediná z Plzeňského kraje zlatou Mezinárodní cenu vévody z Edinburghu. Jedná se o jedno z nejprestižnějších světových ocenění, které pod záštitou britské královské rodiny motivuje mládež od 14 do 24 let rozvíjet své dovednosti a využívat volný čas aktivně.
Sára Herianová převzala ve Valdštejnském paláci Senátu ČR z rukou velvyslance...

Sára Herianová převzala ve Valdštejnském paláci Senátu ČR z rukou velvyslance Spojeného království Velké Británie a Severního Irska Nicka Archera (vlevo) a od místopředsedy senátu Jiřího Růžičky (vpravo) mezinárodní cenu DofE. | foto: Archiv Sáry Herianové

Sára si mohla vybrat ze tří různě dlouhých úrovní programu – bronzové s plněním na 6 měsíců, stříbrné s minimálním plněním na jeden rok, nebo zlaté úrovně na 18 měsíců.

Sára v září 2020 sáhla rovnou po nejnáročnější úrovni, zlaté, a v loňském roce převzala ve Valdštejnském paláci Senátu Parlamentu ČR mezinárodně uznávaný certifikát o splnění programu. Spolu s ní se z úspěchu radovalo dalších 50 dětí a mládeže z celé České republiky. Sára byla jedinou z Plzeňského kraje. Slavnostní ceremonii před zaplněným sálem Sára okořenila proslovem a výstavou svých fotografií.

Její příběh se začal psát ve chvíli, kdy si uvědomila, že je to jen a jen o ní a ne o ostatních lidech.

„Dříve jsem byla věčně schovaná v koutě a bála se opustit svou komfortní zónu. Pořád jsem si kladla otázku, co by na to asi řekli druzí, a tak jsem raději zůstala ve své bublině. V době lockdownu kvůli pandemii covidu-19 jsem ale začala svoji bublinu postupně opouštět. Začala jsem se zapojovat do různých projektů a jedním z nich byla právě Mezinárodní cena vévody z Edinburghu (DofE). Cítila jsem, že mě posune dál, a že kdybych tuhle příležitost nevyužila, jednou bych toho litovala,“ popsala začátky osmnáctiletá Sára s tím, že program jí ukázal, že je fajn dělat něco navíc, než jen chodit do školy.

Je fajn dělat něco navíc, než jen chodit do školy

Jako studentka plaského gymnázia se do programu přihlásila spolu s dalším žákem, ten ale program nedokončil. Ono totiž věnovat se pravidelně po delší časový úsek několika aktivitám, vyžaduje velkou dávku odhodlání, trpělivosti a vytrvalosti. I Sára sama přiznala, že zpočátku měla dny, kdy se jí do některých aktivit nechtělo. To se ale časem změnilo.

Za rok a půl, kdy se vzdělávala v oblasti dobrovolnictví, sportu a dovednostech, se jí život hodně změnil. Každý týden se musela minimálně jednu hodinu věnovat všem těmto oblastem. Musela také o svých aktivitách pravidelně podávat jakési hlášení. Chcete-li důkazy, že se „neflákala“.

V dobrovolnictví si vybrala sběr odpadků v Kaznějově a pomáhala seniorům. „Online jsem si povídala se seniory, aby se necítili sami, řešili jsme jejich problémy,“ vysvětlila studentka septimy, která výuku v současné době kombinuje se studiem na německé škole.

V kategorii sportu se vrhla na otužování. Posilování imunitního systému se jí zalíbilo natolik, že se mu věnuje i nyní po skončení programu.

V oblasti dovedností se rozhodla zdokonalovat se ve fotografování. „Koupila jsem si fotoaparát a rok jsem jezdila na kurz do Plzně. Jenže pak přišel covid a byl konec. Řekla jsem si, že když už mám poměrně drahý přístroj, musím se s ním pořádně naučit zacházet a pak umět lépe snímky zpracovat v počítačovém programu. Za cíl jsem si dala uspořádat pak výstavu, což se mi podařilo,“ uvedla na pravou míru Sára. Prozradila, že fotila, na co měla právě náladu.

Nemá cenu odkládat věci na jindy

Součástí DofE byla také dobrodružná expedice, jejíž účastníci museli zkrátka dokázat, že přežijí v přírodě. Sára vyrazila o letních prázdninách s malou skupinou vrstevníků na čtyři dny a tři noci do Chorvatska.

„Všechny věci si musíte nést s sebou, nesmíte si nic koupit. Spali jsme ve stanech, pod širákem, museli jsme si naplánovat cestu, denně ujít minimálně šest kilometrů, na vařiči si uvařit jídlo, večer si vybalit, ráno se sbalit a vyrazit na túru, zkrátka se o sebe postarat. Cestou jsem fotila a opět o našich aktivitách podávala informace,“ vzpomíná Sára, že snad nejhorší na celé expedici bylo úmorné vedro. Z pořízených snímků chce vytvořit kalendář, vydražit ho a výtěžek věnovat postižené dívence.

K ukončení zlaté úrovně programu musela také zvládnout vyrazit na týden se zcela neznámými lidmi do neznámého prostředí. Opět si mohla vybrat z kategorie dobrovolnictví, nebo dovedností. Přes sociální síť si vyhledala česko-německý program zaměřený na jízdu na kolech. A vyrazila s cizími lidmi do Ostravy. „Bylo nás 30, já byla nejmladší. Důležité bylo, že jsme museli mluvit jen německy, čímž jsem se zdokonalila v tomto jazyce,“ ukázala přínos programu.

A co jí DofE dalo? „Je to možnost do života nebýt líný. Otužování mě naučilo vytrvalosti, fotografování preciznosti a sbírání odpadků ohleduplnosti. Měla jsem možnost seznámit se s úžasnými lidmi a něco zažít. Něco, co nikdy nezapomenu. Ale žádný příběh se bez překážek opravdu neobejde. A že jich bylo také celkem dost. Pokud ovšem věříte sami v sebe, tak jste nezastavitelní a dokážete cokoliv. Nemá cenu odkládat věci na jindy,“ shrnula.

Svoji energii nyní věnuje tomu, aby o programu, který v České republice běží od roku 1995, vědělo co nejvíce dětí a aby se do něj zapojily. Přednášela proto na toto téma na Elektrotechnické střední škole v Plzni a chystá se na další přednášku. Tomu, kdo se rozhodne do programu vstoupit, chce Sára předat své zkušenosti, a když bude potřeba, pomůže.

  • Nejčtenější

Plzeň - Bohemians 1:2, domácí vedli, hosté rozhodli v závěru i v oslabení

Plzeňští fotbalisté z jarní mizérie nevybředli. V 24. kole Fortuna ligy podlehli doma Bohemians 1:2, rozhodující gól...

V noci hořela známá restaurace Angusfarm. Začneme znovu, říká majitel

V Soběsukách na jižním Plzeňsku vzplál ve čtvrtek večer penzion s restaurací Angusfarm, která byla vyhlášená svými...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

POHLED: Proč to v Plzni „stojí za prd“? Protože mistr lhal sám sobě

Měli bojovat o titul, místo toho prožívají těžkou jarní depresi. Mohli mít čtyřiadvacet bodů, mají jich deset. Z...

Afghánec, který ve Varech pobodal ženu a druhou rdousil, dostal 22 let

Výjimečný trest 22 let ve věznici se zvýšenou ostrahou a následné vyhoštění ze země na dobu neurčitou vyměřil v pátek...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ostudná místa Plzně: podchody, kino Hvězda, bývalé ghetto i rozhledna

Seriál Plzeň má řadu krásných míst, na která mohou být Plzeňané právem pyšní. Existují ale také lokality, které město hyzdí...

Finsko není mistr světa ve vzdělání. Naopak. Mýtus, který trval 20 let, padá

Premium Ještě nedávno se do Finska jezdilo jako na safari, aby jiné země okoukaly tajemství tamního školství, nejlepšího na...

Revma vzniká v plicích. Nyní došlo ke zlomu v léčbě, říká profesor Vencovský

Premium Bolest, ztuhlost, otoky a deformace kloubů, především na rukou. Tak si většina lidí představuje revmatoidní artritidu,...

V Česku neměl šanci, v cizině metastázy zmizely. Léčbu hradí pojišťovna

Premium Na rakovinu prostaty umírá v Česku asi 1 500 mužů ročně. Když vyčerpají všechny metody léčby, nezbývá jim než čekat na...

Afghánec, který ve Varech pobodal ženu a druhou rdousil, dostal 22 let

Výjimečný trest 22 let ve věznici se zvýšenou ostrahou a následné vyhoštění ze země na dobu neurčitou vyměřil v pátek...

V noci hořela známá restaurace Angusfarm. Začneme znovu, říká majitel

V Soběsukách na jižním Plzeňsku vzplál ve čtvrtek večer penzion s restaurací Angusfarm, která byla vyhlášená svými...

Nový rektor ZČU chce přilákat víc studentů a posílit technické obory

Až o dva tisíce studentů více by chtěl do roku 2027 na Západočeské univerzitě v Plzni její nový rektor Miroslav...

Umělci svými díly rozsvítí plzeňský pivovar, strom i depo

Díly od českých i zahraničních umělců se i v sobotu rozzáří několik míst v širším centru Plzně. Pokračuje tady sedmý...

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...