Josef Bernard

Josef Bernard | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Bernard je lídrem STAN v krajských volbách. Rok chystaná šaráda, říká Hamáček

  • 37
Lídrem STAN v krajských volbách v Plzeňském kraji bude Josef Bernard, který v květnu opustil ČSSD. V pondělí ho zastupitelé odvolali z funkce plzeňského hejtmana poté, co návrh na své odvolání sám předložil.

O Bernardově možné spolupráci s hnutím Starostové a nezávislí (STAN) se mluvilo od loňska. Dosavadní lídr STAN a hejtmanův náměstek pro dopravu Pavel Čížek opakovaně řekl, že je ochoten Bernardovi postoupit svou pozici volební jedničky.

Na dnešním představení kandidátů hnutí do podzimních krajských voleb v Praze jej také jako lídra kandidátky představil.

„Za hnutí STAN jsem se rozhodl kandidovat, protože slouží pouze občanům, nemají za sebou kmotry a je to pracovitý a osvědčený tým schopných lidí, což jsem měl možnost poznat i při dosavadní spolupráci ve vedení Plzeňského kraje,“ popsal důvody kandidatury v čele krajské kandidátky STAN Josef Bernard.

Ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček dnes na Twitteru napsal, že o dohodě mezi Bernardem a STAN o jeho kandidatuře byl informován už před rokem.

„Dnes se tato informace potvrdila a ukazuje se, že jeho ‚odcházení‘ z ČSSD byla předem připravená šaráda, která měla tuto dlouhodobě chystanou změnu dresu ospravedlnit,“ napsal Hamáček.

Josef Bernard na začátku května oznámil, že kvůli údajným výpadům plzeňské ČSSD proti němu ze strany odchází a nabídne svou funkci k dispozici. Poslední kapkou bylo podle jeho slov vyjádření některých spolustraníků za koronavirové krize.

Hejtman měl totiž pozitivní test na covid-19 a někteří sociální demokraté jej nařkli, že nedodržel nařízení krajské hygienické stanice a mohl nakazit několik lidí.

Jeho kritici mu vytkli, že se choval nezodpovědně. Přestože se většina úředníků krajského úřadu v období epidemie vyhýbala kontaktu s větším množstvím lidí, hejtman se setkal se všemi vedoucími odborů a tím poslal celé vedení úřadu do karantény.

Bernard tvrdí, že rozhodně neporušil nařízení krajské hygienické správy a řídil se všemi karanténními předpisy a jejími pokyny.

Případem se zabývá i policie. Zatím ale ze šíření nakažlivé nemoci z nedbalosti nikoho neobvinila. 

Na pondělním jednání zastupitelů Plzeňského kraje zvedlo ruku pro Bernardovo odvolání 39 ze 44 přítomných, dva byli proti a tři se zdrželi.

Hejtmanovo odvolání podpořila koaliční ČSSD, ODS, Koalice pro Plzeňský kraj, za niž byli zvolení zastupitelé z KDU-ČSL. Pro odvolání byla také opoziční TOP 09, KSČM a ANO.

Plzeňský kraj bude do konce volebního období bez hejtmana. ČSSD, která má podle koaliční smlouvy zastávat post hejtmana, nikoho nenavrhla. Formálně bude kraj reprezentovat první náměstkyně hejtmana Marcela Krejsová z ODS.

STAN představili třináct lídrů pro krajské volby

Starostové a nezávislí dnes představili všech třináct lídrů pro podzimní krajské volby i celostátní program, který podle hnutí odráží potřeby pro nutný rozvoj regionů. Předseda hnutí Vít Rakušan si přeje uspět ve všech krajích a po volbách získat minimálně čtyři hejtmanské pozice.

„Lidem nabízíme kvalitní kandidáty, kteří mají cenné zkušenosti z vedení obcí či řízení podniků. Naší ambicí je uspět v každém kraji v republice a podílet se na složení takových koalic, které udělají krajskou úroveň čitelnější, transparentnější a zcela vymýtí ‚jánabrachismus‘, jenž mnohde stále přetrvává,“ říká Rakušan.

STAN věří v úspěch v Libereckém a Středočeském kraji. Tam budou usilovat o post hejtmanů Martin Půta a dlouholetá starostka Mnichovic Petra Pecková. Výraznou šanci uspět vidí hnutí také v Plzeňském kraji, kde stane v čele kandidátky bývalý hejtman Josef Bernard. Lídrem pro volby na jižní Moravě je předseda Svazu měst a obcí František Lukl.

Starostové a nezávislí představili také svůj celostátní program pro krajské volby v roce 2020. Mezi priority patří otevřené hejtmanství, boj se suchem, kvalitní zdravotnictví nebo modernizace středoškolského vzdělávání.

„Naším záměrem je otevřít krajské úřady veřejnosti. Docílit transparentního rozhodování a sdílení informací. Mohu se zaručit, že kraje pod naším vedením budou komunikovat se svými občany a řešit jejich skutečné každodenní problémy. Tak jako to děláme ve svých obcích,“ říká kandidátka na hejtmanku ve Středočeském kraji Petra Pecková.

„Chceme modernizovat české vzdělávání. Ředitelé škol jsou dnes zavaleni zbytečnou administrativou a ztrácejí tak drahocenný čas určený pro rozvoj školy. Chceme to změnit a omezit administrativu mezi školami a krajem na minimum. Po dohodě s rodiči i učiteli chceme pilotně ověřovat model ‚reálné střední školy‘. Studenti mají mít možnost vybrat si ze ‚švédského stolu‘ - namixovat si výběr předmětů podle svých předpokladů a zájmu,“ doplňuje kandidát na hejtmana Zlínského kraje Petr Gazdík.

„Cílem této začínající cesty je fungující kraj. Naše země potřebuje silné kraje. Rozvíjející se region potřebuje silnou samosprávu, která podporuje obce a města, poskytuje kvalitní služby svým občanům a vynakládá finanční prostředky efektivně tam, kde jsou skutečně potřeba,“ dodává obhajující hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

,