Změří teplotu i nebezpečné látky, vědci z Plzně vyvinuli čidla na drony

  9:46aktualizováno  9:46
Hasičům by v budoucnu mohly při požárech pomáhat drony se speciálními senzory. Bezpilotní letadlo je shodí do špatně dostupného terénu a senzory v lokalitě změří potřebné hodnoty, jako například teplotu, množství nebezpečných látek nebo jejich šíření. Zlepšovák plzeňských vědců se nyní testuje.

Světový unikát vyvinuli vědci ze Západočeské univerzity v Plzni a městští programátoři.

Dron nese devět senzorů. Každý kousek je autonomní, váží 250 až 300 gramů a je odolný vůči nárazu. Obal ze speciálních plastů vydrží neporušený až do teploty 200 stupňů Celsia.

Odborníci z Regionálního inovačního centra elektrotechniky (RICE), které patří pod univerzitu, vymýšleli veškerou elektroniku uvnitř zařízení. Obsahuje akumulátor, jenž napájí centrální řídicí jednotku. V ocasní části se nacházejí samotná čidla.

„Když dopadnou na zem, aktivují se. Začnou snímat dané údaje. Informace matematicky zpracují a odešlou přes síť internetu věcí do tabletu k veliteli zásahu,“ popsal projektový manažer RICE Petr Kašpar.

Informace se také jednoduše dostanou k ostatním hasičům, případně k policistům či záchranářům.

Na vývoji se podíleli rovněž odborníci ze Správy informačních technologií města Plzně (SITMP). Její ředitel Luděk Šantora uvedl, že projekt zatím vyšel na 650 tisíc korun.

Fotogalerie

SITMP bezpilotní letadla poskytuje krajským hasičům především při mimořádných případech. Skvěle podle šéfa košutecké požární stanice Michala Pathyho zafungovala třeba při loňském požáru ubytovny na Karlově.

„Maximálně jsme využili termovizní obraz, který situaci živě přenášel. Díky tomu jsme hasební práce přesunuli do míst, kde byla skrytá ohniska, která pouhým okem nespatříte. Také jsme se přesvědčili, jestli nám z budovy neodlétají některé části, které by způsobily potíže opodál,“ popsal Pathy.

Dokud profesionálové neměli drony, museli povolat k události vrtulník s hasičem. Ten místo z výšky monitoroval a vysílačkou předával zprávy dál.

„Zatímco teď štáb reálně vidí, co se děje. Jsou to prodloužené oči velitele zásahu. Způsob je levnější a komfortnější. Rozhodování zabere minimum času. Navíc stroje mohou být ve vzduchu prakticky nonstop. Mimo jiné díky nim lépe navigujeme vrtulník, kde má provést první shozy vody,“ doplnil Pathy.

Testování prototypu potrvá měsíce, možná i roky

Senzory jsou dalším posunem. Zásadním pomocníkem by se mohly stát například, když začne hořet skládka, v níž vznikají vysoce toxické plyny. Běžnou praxí je, že do lokality vyrazí technik s detektorem a množství nebezpečných látek měří. Opakovaně se tam však musí vracet. Oproti tomu čidla budou poskytovat každou minutu aktualizovaná data.

V současnosti se prototyp testuje, což potrvá měsíce, možná několik let. Dojde třeba na modelový scénář, při němž unikne čpavek z Plzeňského Prazdroje.

„Jde o oblast s vysokou koncentrací lidí. V blízkosti je nákupní středisko i fotbalový stadion. Máme rozvržené, kam by se senzory umístily,“ doplnil Kašpar z RICE.

Programátor a letecký technik Matouš Bolek ze SITMP dodal, že v budoucnu se chystají jednotky zmenšit, dron by nesl až osmnáct senzorů. O unikátní novinku, která podle Šantory nemá ve světě obdoby, už projevila zájem i armáda. Zároveň upozornil, že podle stávající civilní legislativy nesmí drony shazovat jakékoliv předměty. Zásadní tedy bude právně dojednat jejich použití.

Nejčtenější

To byla předem připravená poprava, říká otec dívky zavražděné spolužákem

Tereza, kterou zavraždil její bývalý spolužák, se nechala těsně před...

Před necelými dvěma měsíci zavraždil bývalý spolužák osmnáctiletou Terezu z Plzeňska. Policistům nezapíral. Udělal to...

Plzeň - Olomouc 3:1, domácí dominovali a v přesilovce duel otočili

Joel Kayamba z Plzně (vpravo) vede míč, sleduje ho Martin Sladký z Olomouce.

Vicemistr zvládl úvod nového ligového ročníku vítězně. Fotbalisté Viktorie Plzeň otočili duel prvního kola s Olomoucí,...

Dům pro rodinu si navrhli sami. Slouží jim dokonale po všech stránkách

Rodinný dům s dispozicí 5+kk má užitnou plochu 195 metrů čtverečních.

Ondra a Iva nikdy o domě nesnili. Záměr stavět svůj vlastní přinesla až rodinná situace, která si řekla o větší prostor...

Spolujezdec umíral, opilý řidič ale sháněl doktora pro psa, říká obžaloba

Alexandru Černému hrozí za usmrcení z nedbalosti, neposkytnutí první pomoci,...

Krajský soud v Plzni začal projednávat případ šestatřicetiletého Alexandra Černého, který podle obžaloby loni na...

S vlakem se srazilo páté auto za šest dnů. Klid byl jen ve středu

Při srážce vlaku s osobním autem u Nýřan na Plzeňsku se vážně zranili dva muži....

Drážní inspekce eviduje od soboty už pět střetů aut s vlaky na přejezdu. Nehoda tohoto druhu se stala každý den,...

Další z rubriky

V muzeu přistál československý kluzák, piloti v něm mohou vzpomínat

Sběratel letecké techniky Karel Tarantík představuje nový exponát ve své...

Vášniví sběratelé letadel a vojenské techniky Miloš a Karel Tarantíkovi ze Zruče u Plzně přidali mezi své exponáty nový...

Na silnici z Plzně na Karlovy Vary zemřel cyklista, vjel do cesty autu

Čtyřiasedmdesátiletý cyklista vjel vozidlu do jízdní dráhy, na místě zemřel.

Na hlavním tahu z Plzně na Karlovy Vary u odbočky na Chotíkov zemřel odpoledne čtyřiasedmdesátiletý cyklista. Ze zatím...

Pelikán uletěl z plzeňské zoo a užíval si na přehradě, chytili ho hasiči

Pelikána, který odlétl z plzeňské zoo, zachránili až profesionální hasiči.

Neobvyklý výjezd mají za sebou profesionální hasiči z Plzně. Obrátili se na ně s prosbou o pomoc zvířecí záchranáři,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz