Zaměstnanci jsou největším bohatstvím firmy, míní šéf Replastu

  0:03aktualizováno  0:03
V hodně neekologickém Československu zakládal svoji firmu na likvidaci a zpracování odpadů Plzeňan Zdeněk Blažek. Tehdy se psal rok 1989 a firma Replast měla jen dva zaměstnance. Teď po dvaceti letech dává práci devadesáti lidem a chlubí se i řadou ocenění.

Šéf firmy Replast Zdeněk Blažek. | foto: Martin Polívka, MF DNES

Zdeněk Blažek pracoval jako spousta Plzeňáků dlouhá léta ve Škodovce. Tam krátce po sametové revoluci dostal za úkol zlikvidovat zbytky, které měla firma uložené v klášteře v Chotěšově na Plzeňsku.

Příběh roku

Zdeněk Blažek se účastní soutěže Podnikatel roku a soutěží i o cenu čtenářů iDNES.cz a MF DNES za nejlepší podnikatelský příběh. Pomozte zvolit vítěze v anketě zde.

"Když se tehdy klášter vracel církvi, tak jsme ho museli vyklidit. Byly tam zbytky kabelů, plastů, elektroniky, odlitků, které se nevyužily, dostali jsme za úkol vše co nejlépe zpeněžit," vypráví Blažek, který tehdy dostal nápad podat inzerát přes obchodní komoru v německém Regensburgu. Výhodou prý bylo, že tam znal pár lidí z časů, když jezdil jako vrcholový sportovec hrát volejbal do Německa. 

O odpady z Chotěšova měl tehdy zájem jeho německý sportovní kolega, který měl nedaleko Regensburgu firmu na recyklaci a zpracování odpadů. Tato událost se stala přelomem v dalším životě Zdeňka Blažka. Společně s německým kolegou totiž založili v Česku firmu Replast s obdobným zaměřením.

Dalo by se to zhodnotit jako výborný podnikatelský nápad. A to z toho důvodu, že v tehdy hodně neekologickém Československu byly odpady doslova na každém kroku.

Například když později nastala v Telecomu přeměna analogových ústředen na digitální, tak Replast věděl, co se vyplatí rozebírat, recyklovat nebo dále prodávat. Firma se postupně rozrostla ze dvou na nynějších devadesát zaměstnanců.

V roce 2011 dosáhl Replast holding obratu 400 milionů korun. Za dvacet let získal mnoho ocenění. Nedávno například hlavní cenu na mezinárodním stavebním veletrhu For arch za kanály vyrobené převážně z recyklovaného plastu, které nahrazují houfně kradené litinové, k jejichž výrobě je potřeba mnohem dražší surovina.

Firma dodala podlahové krytiny na výstavu ve Švýcarsku

Odběratelé například průmyslových podlahových krytin z plastu získaného recyklací kabelů podle Zdeňka Blažka oceňují nejen ekologický způsob výroby z recyklovaných surovin, ale i výrobu s pomocí elektřiny získané z vodních a slunečních elektráren.

"Dodávali jsme 17 tisíc čtverečních metrů podlahové krytiny na celosvětovou výstavu do švýcarského Bielu, argument, že jde o recyklát a že se na výrobě podílely zelené zdroje energie, byly pro ekologické Švýcary natolik důležitým argumentem, že jsme obchod získali," vylíčil podnikatel.

A co bylo podle Zdeňka Blažka za jeho podnikatelskými úspěchy? Potkal jsem ve správnou chvíli správného člověka. "Dnes už bývalý německý společník, který mi nedávno kvůli věku prodal svůj podíl ve firmě, mě naučil pověstné německé preciznosti. Předal mi německé know-how, které bych se sám učil hodně dlouho. Navíc jsme byli stejná krevní skupina, oba totiž nesnášíme bankovní úvěry. Vzali jsme si jen na začátku jeden dvoumilionový na přivezení a leasing technologie, který jsme zaplatili za tři roky a od té doby fungujeme v režimu samofinancování," vysvětlil Zdeněk Blažek.

Výhodou v podnikání podle něj bylo i to, že se obklopil spolehlivými lidmi. Na začátku zlákal například šéfovou finančních účtáren Škodovky, kterou pracovně znal dvanáct let.

"Pokračoval jsem i později, když se Škodovka zmenšovala a odcházeli z ní kvalitní lidé, kteří měli vynikající praxi," líčí podnikatel, který zaměstnance považuje za největší firemní bohatství. Zřejmě i proto, že dokáže lidi ocenit, má minimální fluktuaci.

Nejčtenější

Plzeň - Slavia 2:0, šlágr vyzněl pro mistra, snížil náskok na tři body

Plzeňský Jean David Beaguel se raduje z gólu, který vstřelil v zápase proti...

Také v desátém vzájemném duelu Plzně se Slavií po sobě zvítězili domácí. O třetí porážce ligového lídra v sezoně...

Plzeň - Záhřeb 2:1, domácí prohrávali, výhru a naději zařídil Pernica

NEČEKANÝ STŘELEC. Obránce Luděk Pernica rozhodl dvěma góly o vítězství Plzně...

Plzeňští fotbalisté přes padesát minut nevystřelili na bránu, ale nakonec triumfovali. V úvodním utkání prvního kola...

Plzeň se Slavií drží pět pohárových míst, koeficient znovu posílil

EUFORIE. Plzeňští fotbalisté se radují z vítězného gólu v úvodním utkání...

Fotbalové Česko i pro pohárový ročník 2020/2021 vyšle do kvalifikace o Ligu mistrů dva kluby. A další tři budou bojovat...

Senior, který jel po D5 v protisměru a srazil se s osobákem, zemřel

Senior, který způsobil nehodu v protisměru, zemřel

Senior, který ve čtvrtek vjel na dálnici D5 do protisměru a po několika kilometrech se u Rokycan čelně srazil s jiným...

I kdyby byl na hrotu Kane, bylo by to houby platné, řekl Trpišovský

Trenér Slavie Jindřich Trpišovský udílí pokyny svým svěřencům během zápasu...

Tah s Peterem Olayinkou místo Milana Škody na hrotu útoku slávistickému trenérovi Jindřichu Trpišovskému nevyšel,...

Další z rubriky

V Plzeňském kraji výrazně ubylo vražd, počet zločinů ale loni vzrostl

Policisté pracují na místě nálezu mrtvého muže v Těšínské ulici v Plzni -...

Zatímco kriminalita v celé České republice za loňský rok klesla o téměř pět procent, v Plzeňském kraji je tomu naopak. ...

Miliony na vodovod a kanalizaci v kraji nestačí, splašky tečou i do řek

Ilustrační snímek

V Plzeňském kraji je na vodovod a kanalizaci napojeno 85 procent obyvatel. To řadí tuto oblast na poslední místo v...

Nevidomí a slabozrací mají speciální kuchyň, věci mluví a vibrují

Novou cvičnou kuchyň plnou vychytávek mají nevidomí a slabozrací v Plzni. (11....

Novou cvičnou kuchyň plnou vychytávek dostal plzeňský Tyfloservis, který pomáhá nevidomým a slabozrakým. Moderní zázemí...

Najdete na iDNES.cz