Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Michal Klíma, MAFRA

Plzeňský kraj nabídl dotace, které mají v malých městech udržet lékaře

  • 0
Možnosti menších měst a obcí udržet si lékaře rozšířily letos dotace Plzeňského kraje určené na vylepšení podmínek pro zdravotní péči. Zajištění její dostupnosti mimo velká města je dlouhodobě problematické, zejména kvůli nedostatku zdravotníků. Obce a nyní i hejtmanství proto hledají různé způsoby, jak si lékaře udržet.

Dotační programy, které mají dostupnost zdravotní péče podpořit, letos kraj nabídl městům a obcím do 7,5 tisíce obyvatel poprvé. Připravené na to byly tři miliony korun, ale rozdělena bude pouze zhruba třetina, ačkoliv se dostalo na všech šest obcí, které měly zájem.

Skutečnost, že nebyla poptávka větší a nepodařilo se rozdělit všechny peníze, může souviset s tím, že je podmínkou padesátiprocentní spoluúčast obcí a to, že k přípravě investic je zapotřebí delší čas. V příštím roce se tedy už převis nabídky opakovat nemusí.

Starostové novinku považují za užitečnou pomoc. Například v Hrádku u Rokycan s pomocí statisícové dotace od kraje upraví budovu, kde sídlí gynekologická ordinace.

„Ta je v bývalém obchodě, takže tam jsou například výkladní skříně a prostor uvnitř není komfortní. V létě je tam horko a v zimě chladno. Stěny vyzdíme, vyměníme okna, upravíme zadní vchod a vylepšíme přístup do ordinace. Tím se zlepší podmínky pro lékařku i pacientky,“ vysvětlila starostka Hrádku Marcela Sobotková.

Předpokládá, že se zájem obcí o tento typ dotace v příštích letech zvedne. Myslí si, že hejtmanství vyslyšelo volání starostů, kteří na potíže s dostupností zdravotní péče upozorňují.

Peníze nedostupnost zdravotní péče často nevyřeší

V Pačejově žádali o příspěvky na přístroj pro stomatologa a na rekonstrukci sociálního zařízení u ordinace praktického lékaře. „Určitě jsou to dobré dotační programy, protože na vesnici problémy s dostupností zdravotní péče služeb jsou. Často to ale nevyřeší ani peníze, protože záleží na ochotě lékařů v dané oblasti působit,“ uvedl starosta Jan Vavřička.

Upozornil, že například Pačejov přišel před časem o dětského lékaře. „Ale například se nám podařilo získat mladého praktického lékaře, protože jsme měli volný byt. Ten jsme drželi tři roky, když jsme se připravovali, abychom měli co nabídnout,“ líčí starosta.

Kromě Hrádku a Pačejova míří krajské dotace ještě do Kasejovic, Bělé nad Radbuzou, Mladého Smolivce a Břas.

Podle krajské radní Mileny Stárkové bude v příštím roce zájem větší, protože obce budou mít víc času se na podání žádostí připravit. „Bělá nad Radbuzou s pomocí letošní pobídky pořídí ultrazvuk pro gynekologickou ambulanci. Dostanou na to příspěvek téměř dvě stě tisíc korun a zhruba stejnou částku dá obec,“ řekla Stárková.

Z dotace lze nakoupit počítače nebo tiskárny

Nové krajské dotační programy jsou určené na podporu primární lékařské péče. Týkají se tedy působení praktických lékařů. Stomatologů a gynekologů. Příspěvky od kraje jsou použitelné na rekonstrukce a vybavení ordinací, případně i na bydlení lékařů.

„Jde nám o to, aby obce udržely lékaře, kteří by třeba kvůli důchodovému věku chtěli odejít, případně přilákaly nové. Mohou jim s dotací snáz pořídit třeba nové přístroje,“ konstatovala.

Hejtmanství nyní navíc poprvé nabízí dotační program zaměřený na podporu elektronizace zdravotnictví. „Mohou se z toho tedy financovat například počítače nebo tiskárny. Limit podpory je 35 tisíc na jednu ordinaci,“ sdělila Stárková. Žádosti lze v tomto případě podávat ještě do poloviny října.