Chybí peníze, hrozí omezení služeb pro postižené i matky s dětmi v tísni

  9:02aktualizováno  9:02
Domov Radost v Merklíně na Plzeňsku se ocitl v ohrožení. Chybí mu minimálně šest zaměstnanců, kteří se postarají o lidi s autismem a mentálním postižením. Stávající personál je přetížený a nedostatečně finančně ohodnocený. Pokud nepřijde změna, zařízení bude muset omezit služby.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Domov v Merklíně poskytuje zázemí třiceti klientům starším osmnácti let. Provoz je čtyřiadvacetihodinový. Najít posily je podle ředitelky Diakonie Západ Lucie Petříčkové těžké hned z několika důvodů.

„Lokalita je hůře dostupná, pracovníci musejí dojíždět. Cílová skupina je specifická a péče o ni hodně náročná. Co se týče peněz, v rámci organizace bohužel dostávají pečovatelky vůbec nejméně,“ vyjmenovala ředitelka. Nástupní mzda činí 17 500 korun hrubého.

V posledních měsících se situace zhoršila. Budova v Merklíně se totiž rekonstruuje, někteří klienti se prozatímně přesunuli do Stodu.

„Zaměstnanci zůstávají v trvalém přepětí. Několik z nich nastoupilo do pracovní neschopnosti, ostatní mají mnoho přesčasů, nevybírají si volno, takže opravdu fungujeme v krizovém režimu,“ nastínila Petříčková.

Namísto 22,5 úvazku má vedoucí domova Monika Čermáková uzavřených pouhých 11,5. Část doplňuje díky brigádníkům. Nováčků, především pečovatelů, však potřebuje minimálně šest. Na vině je podle jejího názoru hlavně málo financí.

„Máme poměrně velkou fluktuaci zaměstnanců. Odcházejí kvůli penězům. Nedostatek lidí sice vykrývají ochotní pracovníci z jiných služeb Diakonie Západ, ale stav je trvale neudržitelný. Nehledě na to, že časté změny klienti moc dobře nezvládají,“ dodala Čermáková.

Společně s ředitelkou Petříčkovou hledá vhodná řešení. „Jednání jsou teprve na začátku. Nechceme udělat nějaké neuvážené rozhodnutí, ale zvažujeme omezení kapacity zařízení. Přemýšlíme, že v samostatných domácnostech, které v Merklíně máme, budou namísto čtyř lidí jenom tři. Některé klienty s kombinovaným postižením bychom museli umístit jinam,“ sdělila Petříčková.

V případě, že se naplní černý scénář, přijdou první na řadu zřejmě odlehčovací služby Pírko, které v objektu fungují a díky nimž si rodina hendikepovaného na krátký čas odpočine nebo vyřídí osobní záležitosti.

„Chápeme, že se blíží období dovolených a prázdnin. Těm, se kterými už jsme domluveni, samozřejmě vyhovíme. To je pro nás závazné, ale uvidíme co dál,“ uzavřela Čermáková.

Podle Petříčkové je klíčové pro stabilní budoucnost sociálních služeb nejenom jejich letošní dofinancování, ale též změna nevyhovujícího způsobu rozdělování peněz.

V ČR chybí dvě miliardy, v Domově Radost milion

„V případě Domova Radost nám schází milion. Jednorázové navýšení je nutné stejně jako systémové řešení financování. Nikdy v lednu nevíme, kolik peněz dostaneme,“ zdůraznila.

V ČR aktuálně chybí na sociální služby dvě miliardy korun. V Plzeňském kraji pak 100 milionů korun. Vláda minulý týden schválila návrh ministryň práce a sociálních věcí Jany Maláčové a financí Aleny Schillerové, že polovinu sumy zajistí ze státních zdrojů. Druhá část bude k dispozici z evropských fondů.

Proti tomu se však stále ohrazují zástupci krajů i Asociace poskytovatelů sociálních služeb (APSS) ČR. Podle prezidenta APSS Jiřího Horeckého je získání slibované částky pro tento rok iluzorní.

S jeho názorem souhlasí ředitel plzeňské diecézní charity Jiří Lodr. Domnívá se, že kraje nestihnou včas vyhlásit nové projekty. Dodal, že se finanční injekce netýká všech služeb, vyňaty jsou anonymní, jako třeba krizová, intervenční centra či noclehárny.

Diecézní charita má deficit dvanáct milionů korun. Po dofinancování by se snížil o polovinu. „Změny by se dotkly například azylového domu v Domažlicích nebo zařízení pro matky s dětmi v tísni v Havlovicích. Musel bych zredukovat tým, ale z provozního hlediska to skoro není možné. Už teď jsme na hranici normy,“ upozornil Lodr.

Naopak klidnější je ředitel Centra sociálních služeb ve Stodu Radomír Bednář. „Řádově by nám chybělo asi deset milionů korun. Jsme předběžně domluveni s krajem jako zřizovatelem na pomoci. Jinak bychom od října neměli na provoz,“ konstatoval.

Proti dohodě obou ministryň se vymezil také krajský radní pro sociální oblast Zdeněk Honz. Plzeňskému kraji by chybělo po uvedeném dofinancování, pokud by se včas nenašly unijní peníze, 50 milionů korun.

  • Nejčtenější

Limberskému jsem půjčoval na hazard, tvrdí obžalovaný z oklamání fotbalistů

Dvě ikony plzeňského fotbalu, David Limberský a Vladimír Darida, se staly obětí milionových podvodů. Podle obžaloby...

Nejsem gambler. I kdybych hrál, nepůjčoval bych si, hájí se Limberský

Před plzeňským krajským soudem vypovídal fotbalista David Limberský, kterého podle spisu obchodník s luxusními vozy...

Kometa si poradila s Plzní, Gulašova rekordní střelecká série skončila

Deset zápasů se vstřeleným gólem. Na této hodnotě se zastavila rekordní série útočníka Milana Gulaše. Hokejisté Komety...

Do Úhlavy se dostala nebezpečná látka, Plzeň zásobuje náhradní zdroj

Do řeky Úhlavy, která zásobuje Plzeň pitnou vodou, se dostala vysoce toxická chemická látka. Prostředek na impregnaci...

Na Čapí hnízdo se premiéra neptejte, výhrůžky studentům prověří inspekce

Hejtmanství nechá prověřit incident spojený s návštěvou premiéra Andreje Babiše na plzeňské průmyslové škole...

Premium

Ekologický experiment, který nevyšel. Billa ruší papírové tašky

V posledních letech velké obchodní řetězce jeden po druhém zpoplatňovaly, později i rušily igelitové tašky, které...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

K jídlu suchý chleba, místo chráničů molitan. Zpověď Pastrňákovy mámy

Příběh jak z hollywoodského filmu. Marcela Ziembová je máma hokejové hvězdy světového formátu Davida Pastrňáka, kterému...

  • Další z rubriky

Radbuza může být náhradní zdroj vody pro Plzeň, město na to však nemá

Nedávný únik nebezpečných látek do řeky Úhlavy zdůraznil potřebu náhradního zdroje pitné vody pro Plzeň. Už před 13...

Cestu přes centrum Plzně nově urychlí sdílené koloběžky

Kromě kol mohou lidé pro cestování po Plzni nově využívat sdílených koloběžek. K dispozici je zatím pět stanovišť v...

Mýval vylezl na lampu a nemohl dolů, na pomoc mu přijeli hasiči

Pomoc profesionálních hasičů potřeboval ráno v Bělé nad Radbuzou na Domažlicku mýval. Medvídek se vyšplhal na lampu...

Za tragický výbuch skladu plynových lahví půjde podnikatel do vězení

Tachovský soud potrestal tříletým nepodmíněným trestem obchodníka s plynem Pavla Kovaříka. Před dvěma roky vybuchla...

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.

Najdete na iDNES.cz