Středa 21. října 2020, svátek má Brigita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 21. října 2020 Brigita

Voda, která by mohla zásobovat vysychající Bolevák, musí projít úpravou

  9:51
Experti posoudí kvalitu podzemní vody v oblasti u čistírny odpadních vod v Plzni. To bude zřejmě první krok na cestě k možnému doplnění vody do vysychajícího rekreačního rybníku Bolevák v Plzni. V současnosti je hladina zhruba o metr níž, než v minulosti bývala.

Zástupci města dostali analýzu společnosti DHI. Ta připravila posouzení variant, které by připadaly v úvahu při zásobování Boleváku vodou. Studie vznikla, protože rybník několik let vysychá.

„Nyní je hladina už zhruba o metr níž, než v minulosti bývala,“ řekl Richard Havelka ze Správy veřejného statku města Plzně.

DHI prověřovala v zásadě tři možnosti. Čerpání vody přímo z řeky, odběr podzemní vody u oblasti u čistírny a čerpání vody, která prošla čistírnou. U všech variant se při tom počítalo ještě s úpravou vody před jejím dodáním do Boleváku.

„Varianty jsou popsané a studie se bude předkládat zástupcům města k posouzení a rozhodnutí,“ uvedl Havelka. Ten zdůrazňuje, že nyní je zapotřebí ještě nechat udělat u čistírny na Berounce vrt a zjistit, jakou kvalitu v něm voda má.

Irena Tolarová ze Správy veřejného statku upozornila, že studie se zabývá i tím, jak využít dešťovou vodu a zajistit, aby se přirozenou cestou dostávala do povodí Boleveckého potoka.

Ten by měl zásobovat všechny rybníky bolevecké soustavy, ale v posledních letech v důsledku sucha a odvádění vody do kanalizace téměř přestal existovat.

Fotogalerie

Tolarová se domnívá, že pro doplnění vody do Boleváku čerpáním z jiného místa připadají v úvahu dvě varianty. Nezdá se jí možné, že by se voda pro Bolevák brala přímo z řeky ještě před čistírnou.

„Protože její složení není takové, aby ji bez další úpravy bylo možné upouštět do rybníka. V něm máme vodu kvalitní a chceme ji zachovat,“ konstatovala.

Za vhodný považuje odběr podzemí vody z místa nedaleko řeky, kde by byla voda přefiltrovaná přes půdu. Nezavrhuje případně ani upravenou vodu z čistírny. „U obou variant ovšem budou muset být provedeny další zkoušky a průzkumy,“ sdělila.

Následné prověřování možností doplnění vody v Boleváku se pak zaměří na to, jaké technologie by byly zapotřebí, jaká by byla jejich cena a jak nákladná by byla samotná doprava vody do rybníka.

Náměstek primátora pro životní prostředí Michal Vozobule předpokládá, že se potvrdí, že kvalita podzemní vody byla lepší než v případě vody z řeky nebo čistírny.

Voda z čistírny by musela projít zařízením na odstranění fosforu

Hydrobiolog Jindřich Duras řekl, že pokud by se pro Bolevák brala voda, která prošla čistírnou, musela by být upravena dalšími zařízeními na odstranění fosforu nebo zbytků léků a domácí chemie. „A také zařízením na odstranění obsažených solí. To by byl nejdražší článek v tom procesu,“ konstatoval.

Sucho v Plzni odhalilo ostrov uprostřed Boleváku (26. 7. 2019)

27. července 2018

Duras nicméně poukázal, že při této variantě by bylo možné získat větší množství vody, což by mohlo být pro město zajímavé, pokud by ji dokázalo využít nejenom pro Bolevák.

„Máme nějaký odrazový můstek a potřebujeme vědět, co dál. Na to nejdřív potřebujeme analýzu vody ze zkušebního vrtu a porovnání s tím, co je v řece a na odtoku z čistírny. Pak se může navrhnout k variantám potřebná technologie a rozhodnout, co bude pro město dlouhodobě přijatelnější,“ řekl.

Náměstek primátora Pavel Šindelář uvedl, že město objedná vrt a zároveň nechá připravit technickou dokumentaci k vybudování potrubí od čistírny k Boleváku. Náklady na stavbu nepovažuje za překážku a odhaduje je na několik desítek milionů korun.

Větší problém podle náměstka bude představovat povolovací procedura. Důležitý bude posudek vlivů na životní prostředí a stanovisko Povodí Vltavy. „Pokud by se měla pro Bolevák využít voda, která prošla čistírnou, byl by to projekt, se kterým v Česku nikdo nemá zkušenost,“ vysvětluje. Upozorňuje, že stavba tedy rozhodně nebude hotová v příštím roce.

  • Nejčtenější

Marek Ztracený staví v Železné Rudě dům. Výhled má k nezaplacení

Zatímco některé celebrity považují za nutnost žít v hlavním městě a být v centru dění, zpěvák Marek Ztracený je věrný...

Chtít prodělat koronavirus je krátkozraké, tvrdí uzdravená hygienička

Premium Onemocnění covid-19 si nevybírá. Koronavirus prodělala i vedoucí protiepidemického oddělení Krajské hygienické stanice...

Ve vazbě jsou kromě Berbra i tři další obvinění, proti rozhodnutí podali stížnost

Obvodní soud pro Prahu 6 poslal v souvislosti s ovlivňováním výsledků fotbalových zápasů do vazby čtyři obviněné. Mezi...

Lidi ovlivňuje internet, teď kvůli covidu shánějí vitamin D, říká lékárnice

Premium Lidé si v druhé vlně epidemie nemoci covid-19 dělají zásoby léků, které dlouhodobě užívají. Bojí se, co bude dál. Jsou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Advokátovi nařídili nasadit si v síni roušku, podal na soud žalobu

Advokát Libor Hlavsa podal ke Krajskému soudu v Plzni správní žalobu proti údajně nezákonnému zásahu ze strany...

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

  • Další z rubriky

Mladík hrál Vadí nevadí, strážníci ho našli v podprsence na ulici

Společenská hra Vadí nevadí se vymkla kontrole osmadvacetiletému muži v Plzni. Strážníci ho v půl páté ráno našli před...

Šéf muzikálového souboru: Odmítám stát se loutkou bez vlastního mozku

Jedno z nejpodivnějších období ve své historii zažívá muzikálový soubor plzeňského Divadla J. K. Tyla. Ještě před...

Hlavní epidemiolog Plzeňského kraje nečekaně skončil, důvody nesdělil

Vedoucí protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice v Plzni Petr Pazdiora se rozhodl skončit. Sám požádal o...

Plzeňský Prazdroj rozváží do hospod PET lahve, spoléhá na podporu pivařů

Plzeňský Prazdroj začal do hospod, kde se prodávají jeho piva, zavážet uzavíratelné PET lahve. Chce tak pomoct...

Advantage Consulting, s.r.o.
KONSTRUKTÉR JUNIOR

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 27 000 - 30 000 Kč

Cukrářka Iveta Fabešová se rozvádí. Přišla o své provozovny

Cukrářka Iveta Fabešová (36) se na sociálních sítích svým fanouškům svěřila, že se s manželem rozvádějí. Kvůli tomu...

Tvoje tvář má známý hlas bude bez Stárkové. Zkolabovala kvůli covidu-19

Show Tvoje tvář má známý hlas pokračuje už v sobotu večer sedmou epizodou. Jedna z účinkujících však v ní bude chybět....

N-word jsem měla vypustit, omluvila se z rasismu nařčená Čvančarová

Jitka Čvančarová (42) se ocitla pod palbou kritiky mnoha uživatelů sociálních sítí. Při imitování raperky Cardi B v...

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Chtěla jsem udělat něco zapovězeného, říká k pornu Tarra White

Má za sebou úspěšnou kariéru ve filmech pro dospělé, její vztahy s rodinou na Moravě však poznamenala. „Příbuzní se...