Úterý 6. června 2023, svátek má Norbert
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 6. června 2023 Norbert

Voda, která by mohla zásobovat vysychající Bolevák, musí projít úpravou

  9:51
Experti posoudí kvalitu podzemní vody v oblasti u čistírny odpadních vod v Plzni. To bude zřejmě první krok na cestě k možnému doplnění vody do vysychajícího rekreačního rybníku Bolevák v Plzni. V současnosti je hladina zhruba o metr níž, než v minulosti bývala.

Zástupci města dostali analýzu společnosti DHI. Ta připravila posouzení variant, které by připadaly v úvahu při zásobování Boleváku vodou. Studie vznikla, protože rybník několik let vysychá.

„Nyní je hladina už zhruba o metr níž, než v minulosti bývala,“ řekl Richard Havelka ze Správy veřejného statku města Plzně.

DHI prověřovala v zásadě tři možnosti. Čerpání vody přímo z řeky, odběr podzemní vody u oblasti u čistírny a čerpání vody, která prošla čistírnou. U všech variant se při tom počítalo ještě s úpravou vody před jejím dodáním do Boleváku.

„Varianty jsou popsané a studie se bude předkládat zástupcům města k posouzení a rozhodnutí,“ uvedl Havelka. Ten zdůrazňuje, že nyní je zapotřebí ještě nechat udělat u čistírny na Berounce vrt a zjistit, jakou kvalitu v něm voda má.

Irena Tolarová ze Správy veřejného statku upozornila, že studie se zabývá i tím, jak využít dešťovou vodu a zajistit, aby se přirozenou cestou dostávala do povodí Boleveckého potoka.

Ten by měl zásobovat všechny rybníky bolevecké soustavy, ale v posledních letech v důsledku sucha a odvádění vody do kanalizace téměř přestal existovat.

Tolarová se domnívá, že pro doplnění vody do Boleváku čerpáním z jiného místa připadají v úvahu dvě varianty. Nezdá se jí možné, že by se voda pro Bolevák brala přímo z řeky ještě před čistírnou.

„Protože její složení není takové, aby ji bez další úpravy bylo možné upouštět do rybníka. V něm máme vodu kvalitní a chceme ji zachovat,“ konstatovala.

Za vhodný považuje odběr podzemí vody z místa nedaleko řeky, kde by byla voda přefiltrovaná přes půdu. Nezavrhuje případně ani upravenou vodu z čistírny. „U obou variant ovšem budou muset být provedeny další zkoušky a průzkumy,“ sdělila.

Následné prověřování možností doplnění vody v Boleváku se pak zaměří na to, jaké technologie by byly zapotřebí, jaká by byla jejich cena a jak nákladná by byla samotná doprava vody do rybníka.

Náměstek primátora pro životní prostředí Michal Vozobule předpokládá, že se potvrdí, že kvalita podzemní vody byla lepší než v případě vody z řeky nebo čistírny.

Voda z čistírny by musela projít zařízením na odstranění fosforu

Hydrobiolog Jindřich Duras řekl, že pokud by se pro Bolevák brala voda, která prošla čistírnou, musela by být upravena dalšími zařízeními na odstranění fosforu nebo zbytků léků a domácí chemie. „A také zařízením na odstranění obsažených solí. To by byl nejdražší článek v tom procesu,“ konstatoval.

Sucho v Plzni odhalilo ostrov uprostřed Boleváku (26. 7. 2019)

27. července 2018

Duras nicméně poukázal, že při této variantě by bylo možné získat větší množství vody, což by mohlo být pro město zajímavé, pokud by ji dokázalo využít nejenom pro Bolevák.

„Máme nějaký odrazový můstek a potřebujeme vědět, co dál. Na to nejdřív potřebujeme analýzu vody ze zkušebního vrtu a porovnání s tím, co je v řece a na odtoku z čistírny. Pak se může navrhnout k variantám potřebná technologie a rozhodnout, co bude pro město dlouhodobě přijatelnější,“ řekl.

Náměstek primátora Pavel Šindelář uvedl, že město objedná vrt a zároveň nechá připravit technickou dokumentaci k vybudování potrubí od čistírny k Boleváku. Náklady na stavbu nepovažuje za překážku a odhaduje je na několik desítek milionů korun.

Větší problém podle náměstka bude představovat povolovací procedura. Důležitý bude posudek vlivů na životní prostředí a stanovisko Povodí Vltavy. „Pokud by se měla pro Bolevák využít voda, která prošla čistírnou, byl by to projekt, se kterým v Česku nikdo nemá zkušenost,“ vysvětluje. Upozorňuje, že stavba tedy rozhodně nebude hotová v příštím roce.

  • Nejčtenější

Předražené nic s výhledem nikam. Nová vyhlídka v Plzni budí rozpaky

Starý nevyužívaný kamenný pilíř v blízkosti cyklostezky podél řeky Radbuzy v Plzni dostal nový rozměr. Proměnil se ve...

Nečekaný tah v Plzni. Do fotbalové Viktorie má blízko trenér Koubek

Pravou paži mu už osm let zdobí vytetovaný nápis: #1 Viktoria 2014-15. Jako věčná vzpomínka na český titul, jeho...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Šofér za jízdy zkolaboval, autobus zastavil mladík s čerstvým řidičákem

Osmnáctiletý Matyáš Diba je šestnáctým nositelem titulu Gentleman silnic v Plzeňském kraji. Ocenění dnes dostal za to,...

Plzeň povede nejstarší kouč v lize. Koubek má roční smlouvu a asistenta Trousila

Fotbalovou Plzeň převzal potřetí v kariéře trenér Miroslav Koubek. Nejstarší kouč v lize se do západočeského klubu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Památka půjde k zemi, ministerstvo umožnilo developerovi stavět byty

Ministerstvo kultury zrušilo památkovou ochranu budovy jídelny a kuchyně, která je součástí památkově chráněné bývalé...

Matka na pervitinu a italská domácnost. Jak to bylo s vraždou dítěte v Mostě

Premium Vyostřené konflikty, dvojí život matky, neúspěšné podněty sociálce, problémová čtvrť a drogy. Z pozadí sporu o tříleté...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Kam zmizel lupič století. František Procházka podle svědků žije v Karibiku

Premium Policie si chvíli myslela, že je František Procházka, který ukradl 540 milionů korun, po smrti. Jenže někteří Češi ho...

V pondělí začne oprava mostu Milenia v Plzni, auta na Slovany neprojedou

V pondělí ráno začne čtyřměsíční oprava mostu Milenia v centru Plzně. Do prvního srpnového týdne bude zavřená polovina...

Předražené nic s výhledem nikam. Nová vyhlídka v Plzni budí rozpaky

Starý nevyužívaný kamenný pilíř v blízkosti cyklostezky podél řeky Radbuzy v Plzni dostal nový rozměr. Proměnil se ve...

V domažlických kasárnách vyrostou byty, projekt připravují i ve Stříbře

Díky výstavbě bytů v bývalých kasárnách by mohli dostat šanci zájemci o bydlení v Domažlicích, kde po léta převyšuje...

Policie zasahovala u nehody motorky na Plzeňsku, řidič skončil v nemocnici

Policie a hasiči zasahovali v sobotu odpoledne v Horní Lukavici na Plzeňsku u motorkářské nehody. Řidič i jeho...

Triatlonistka se chlubí fotkou ze závodu, na plavkách měla menstruační krev

„Takhle vypadá ženský sport. Čím více bariér se nám podaří zbourat, tím lépe,“ napsala Emma Pallant-Browne na...

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Hanka Kynychová nafotila sexy fotky. S klientkami probírá i menopauzu

Lektorka fitness a cvičitelka Hanka Kynychová (55) přiznává, že s nastupující menopauzou je třeba změnit ve svém životě...

Když ukazuju prsa, jsem šťastnější, říká pansexuální a nebinární Monáe

Herečka a zpěvačka Janelle Monáe (37) nemá s nahotou problém. Na obálce magazínu Rolling Stone pózovala nahoře bez,...

KVÍZ: Opáčko základních školních znalostí. Co si pamatujete ze zeměpisu?

Který předmět byl ve škole vaším nejoblíbenějším? Pokud to byl zeměpis, máte příležitost vyzkoušet, co si pamatujete ze...