Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 20. ledna 2022 Ilona

Nový systém dopravy drhne, spoje nabírají zpoždění nebo vůbec nepřijedou

  9:52
Start nového systému veřejné meziměstské autobusové dopravy v Plzeňském kraji drhne a množí se kritické připomínky. Od poloviny června zajišťuje provoz na linkách společnost Arriva. Od té doby přibývají výhrady zejména ke zpožděním, jízdním řádům nebo k tomu, že řidiči nevědí, kudy jet a kde zastavit. Občas se přihodí, že spoj nejede vůbec.

Cestující v Plzeňském kraji si stěžují, že autobusy mají zpoždění nebo nepřijedou vůbec. Mnohdy se stane, že řidiči neví, kudy mají jet a kde zastavit. | foto: Arriva

Kritici upozorňují, že jsou prázdniny a tudíž slabší provoz. Až začne mládež zase jezdit do škol, bude podle nich hůř.

Nový systém dopravy přitom měl patřit k předvolebním trumfům před krajskými volbami. Pořízené autobusy jsou hezké, klimatizované, jen někdy nejedou, jak by měly.

Náměstek hejtmana pro dopravu Pavel Čížek uznává, že některé potíže existují. Domnívá se však, že bývají leckdy zveličované. Zároveň ujišťuje, že na odstraňování nedostatků on i lidé z POVED pracují. Někteří kritici nicméně část potíží připisují neochotě některých zástupců kraje.

Zástupci městského obvodu Plzeň - Doubravka na konci minulého týdne poslali vedení krajské organizace POVED a náměstkovi hejtmana pro dopravu výzvu, ve které žádají okamžitou nápravu nedostatků v meziměstské autobusové dopravě. Poukazují na stížnosti občanů zejména okrajových oblastí Červený Hrádek a Zábělá.

„Od začátku jsme bojovali s nedostatkem informací, které jsme chtěli včas předat našim občanům, kteří spoje využívají. Vše vyvrcholilo 14. června, kdy došlo k samotné změně systému v krajské dopravě. Vyzýváme proto společnost POVED, aby ve věci zjednala okamžitou nápravu,“ říká místostarostka Lenka Kočová.

Podle vedení městského obvodu si lidé stěžují na zpoždění v řádech desítek minut i na úplný výpadek některých spojů nebo neinformovanost některých řidičů.

Starosta Tomáš Soukup tvrdí, že lidé při cestě do zaměstnání nebo do školy potřebují spolehlivou veřejnou dopravu, kterou nyní nemají. „Mnozí z nich proto raději využívají osobní automobily,“ uvedl.

Starostka Kyšic u Plzně Martina Beranová řekla, že o dopise ví a k výhradám se připojila. „Podle lidí je potíž, že spoje nabírají velká zpoždění. Domnívám se, že je dopravní firma není schopna při stávajícím systému eliminovat,“ tvrdí.

Starostka se domnívá, že provoz na linkách brzdí to, že nástup je možný pouze předními dveřmi a cestující při odbavení musí přes řidiče. Upozorňuje, že například senioři jezdí do Plzně nakupovat s taškami na kolečkách, se kterými obtížně procházejí uličkou mezi sedadly a odbavení se proto zpožďuje.

Připomíná, že dřív jezdily vozy dopravních podniků Plzně a pro cestující se otevíraly všechny dveře.

Starostka si myslí, že nebyly dobře sestavené jízdní řády a se zdržením v novém systému odbavení nepočítaly. „A ve chvíli, kdy budou jezdit školáci s batohy, se situace ještě vyhrotí a zpoždění bude výraznější,“ obává se.

Zpoždění v řádech desítek minut

V Kyšicích už před prázdninami narazili na problém se školním spojem do Rokycan, který odjížděl z obce v 7.36 hodin. Starostka proto zástupce škol informovala, že děti z Kyšic mohou mít asi pět minut zpoždění.

Jenomže autobusy v daný čas z obce nevyjely a školáci by tedy přišli ještě déle. „Takže to asi dopadne tak, že my rodiče se budeme domlouvat a děti vozit auty,“ konstatovala.

Obyvatelé obce už prý zažili, že spoj nepřijel vůbec. Po dosavadních nedobrých zkušenostech lidé od využívání veřejné dopravy ustupují. „Domlouvají se, že budou jezdit auty do Červeného Hrádku a z něj už městskou hromadnou dopravou. Je tedy jasné, že někde je chyba,“ prohlásila.

Náměstek Pavel Čížek ubezpečuje, že se zástupci podněty k systému autobusové dopravy zabývají. „Řeší se každý případ a zjišťuje se, proč se to stalo,“ prohlásil.

Některé spoje nevyjely vůbec

Uznal, že někteří řidiči měli potíže s odbavováním cestujících a že několik spojů nevyjelo vůbec. Takové problémy prý zaznamenal například na Plzeňsku v oblasti Žihle.

Tvrdí, že pokud někde jízdní řády nebudou vyhovovat tomu, že děti budou potřebovat být v čas ve školách, bude možné je upravit. „Ten školní rozvoz by měl fungovat,“ uvádí.

Přiznává zároveň, že právě doprava do škol představuje pro dopravní systém největší zátěž.

Pavel Čížek je přesvědčený, že se prvotní potíže podaří v dohledné době vyřešit. „Doufám, že během týdne se takové věci vychytají. Předpokládám, že do poloviny července. Pak už budeme proti dopravní firmě natvrdo uplatňovat veškeré pokuty,“ řekl.

Zároveň připustil, že někdy se ojedinělé problémy objevit mohou i v budoucnu. „Jedná se totiž celkem o dva a půl tisíce spojů,“ konstatoval.

  • Nejčtenější

Řidič rozpůleného traktoru odmítl vinu za střet s policisty při honičce

S obžalobou za těžké ublížení na zdraví při policejní honičce stanul u Okresního soudu v Tachově čtyřiapadesátiletý...

Zaběhnutý vlčák strávil noc v lese omotaný za vodítko, hledal ho i dron

Nervy drásající chvilky zažila Lenka Kolářová během procházky se svým psem v lese u Plzně. Ačkoliv měla zvíře na...

Lokomotiva si měla vydělat na opravu, před parádní jízdou ale zradil kompresor

Po šesti letech od zprovoznění čeká historickou parní lokomotivu z roku 1957 generální oprava. Nutné práce vyjdou na...

Říha o nominaci: Dělat ještě dramatické změny? Přišlo by mi to zvláštní

Premium Vedení reprezentace ukázalo při čtvrteční nominaci na olympijské hry 2022 na nejsilnější možný výběr. Tedy téměř, myslí...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Spodní voda od bytových domů v Plzni má končit v Boleváku

Příběh zneužití městské kanalizace k nápravě nedostatků sporného projektu na stavbu čtyř velkých bytových domů u...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

  • Další z rubriky

Sadaři mají problém s odbytem, drtí je nízké výkupní ceny a levný dovoz

Jablka z poslední sklizně se sadařům prodávají ještě obtížněji než v minulých letech. Na vině je levná konkurence...

Markéta Plánková hraje poprvé v Plzni, exceluje v americkém muzikálu

Téměř dva roky čekal na své znovuuvedení v Divadle Pluto americký muzikál Každý má svého Leona. Poprvé totiž po třech...

Řidič rozpůleného traktoru odmítl vinu za střet s policisty při honičce

S obžalobou za těžké ublížení na zdraví při policejní honičce stanul u Okresního soudu v Tachově čtyřiapadesátiletý...

Mladík šel nakoupit a nechal nastartované auto, zloděj mu ho naboural

O tom, že se nenechává automobil odemknutý a navíc nastartovaný, když se jde nakoupit, se na vlastní kůži přesvědčil...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Co bolí nejvíc? Ani porod, ani kopanec do varlat. Lékaři sestavili žebříček

Bolí nejvíc porod, nebo když muže nakopnete do varlat? Ani jedno. Podle průzkumu britské Národní zdravotnické služby...

Zemřela Adalia Rose. Holčička, která předčasně stárla

Adalia Rose byla velkou bojovnicí. Podle lékařů měla zemřít kvůli progerii krátce po porodu. Dožila se ovšem patnácti...

Čtyři typy žen, které by chtěl mít každý muž po svém boku. Jste mezi nimi?

Možná právě vy si lámete hlavu nad tím, jak si zajistit přízeň stávající či budoucího partnera? V tomto směru záleží na...

Začínal se čtyřmi zaměstnanci, dnes jich má devadesát a prodává i do světa

Svou firmu založil navzdory již existující konkurenci. Po úspěšném startu začal s vlastní výrobou výtahů, později...

Pořízková ukázala vrásky a šediny. Stárnoucí ženy z médií téměř vymazali, říká

Pavlína Pořízková (56) se pochlubila neretušovanou fotkou s odrůstajícími šedinami. Podle české topmodelky je přirozené...