Vysokoškoláci vyrazili v roce 1968 pěšky do Sofie, teď se hledají

  15:15aktualizováno  15:15
Před padesáti lety se Jiří Belej vydal spolu s dalšími studenty z vysokých škol na pěší pochod do Sofie. Životní osudy aktérů cesty, která byla poznamenaná událostmi roku 1968, se časem rozešly. Nyní Belej usiluje o to, aby se znovu spojily.

Jiří Belej (vpravo) a Zdeněk Smiřický dnes. | foto: Soukromý archiv Jiřího Beleje st.

Když v dubnu 1968 slyšeli studenti vysokých škol Jiří Belej a Zdeněk Smiřický výzvu v rádiu, že městský výbor ČSM v Plzni organizuje pěší pochod na IX. světový festival mládeže a studentstva do bulharského hlavního města Sofie, přihlásili se.

Nyní se hlásí v Pardubicích žijící Belej a jeho moravský souputník znovu – rádi by se setkali s dalšími účastníky pochodu, který skončil padesát kilometrů před cílem.

Do hlavního města už je totiž Bulhaři nevpustili s tím, že jsou nositeli kontrarevolučních myšlenek. A oni se naslepo a bez peněz vraceli domů.

„Bylo nás kolem dvaceti a kromě dvou jsme pochod absolvovali až do konce všichni. Před hraničním přechodem v Komárně se s námi kvůli zdravotní indispozici - nohy poničené puchýři, musela rozloučit vysokoškolačka Ivana, jedna z pěti statečných dívek. Spolu s ní z pochodu odstoupil další kamarád Vlk, aby ji doprovázel po naší další trase stopem,“ vzpomíná Zdeněk Smiřický.

Fotogalerie

Pochodu však předcházel trénink, do Plzně se v dubnu 1968 sjelo 120 adeptů na více než 1 400 kilometrů dlouhý pochod. Studenti chodili na třídenní prověřovací pěší túry v okolí Plzně o délkách 36 km, 41 km a 38 kilometrů.

Na závěr soustředění absolvovali podrobná zdravotní vyšetření a testy na Katedře sportovního lékařství Lékařské fakulty v Plzni a na základě výsledků tohoto vyšetření bylo vybráno dvacet účastníků pochodu.

Ten odstartoval 23. června, délka denních etap se pohybovala kolem padesáti kilometrů.

„Pochodovali jsme jen v kraťasech a tílku, přes rameno fotoaparát a pláštěnku. Stany, spací pytle, osobní věci a proviant nám vezlo doprovodné vozidlo Praga, které mělo být naším darem bulharskému festivalovému výboru. Za autem byla připřažena vojenská polní kuchyně,“ vzpomíná Jiří Belej.

Belej: Místy byl náš pochod nadlidským výkonem

To jeho kolega Smiřický hned na úvod pochodu vstával s horečkou. Ale chtěl pokračovat. Nemoc takříkajíc rozchodil.

„Místy nás ničilo úmorné čtyřicetistupňové vedro, za těchto podmínek byl náš pochod doslova nadlidským výkonem. Navíc nám nastaly i problémy s jídlem, které naše vedení řádně nezabezpečilo. Uvažoval jsem tehdy, že pro neuvěřitelný hlad pochod vzdám. Vydechli jsme si až po přechodu do Jugoslávie, kde jsme byli pohostinně přivítáni,“ vzpomíná Belej.

Už tehdy se však blížily signály, že vše nebude příjemné. „Setkali jsme se se stopařem z Prahy, kterého bulharští celníci nechtěli pustit přes hranice. Rozčileně nám vykládal, že byl svědkem několika incidentů,“ vzpomínají na první známky problémů Belej a Smiřický.

I česká parta začala být na bulharských hranicích nepohodlná. Večer jim celníci přišli říci, že Čechoslováci nejsou v Sofii vítáni. Na základě výzvy vedoucího výpravy nastoupili na doprovodné vozidlo a odjeli z bulharské hranice asi necelý kilometr a utábořili se v lese. Téměř týden tam společně čekali, zda se podaří vyřídit povolení ke vstupu do Bulharska.

V lesíku se mezitím vytvořil mezinárodní tábor, kde se všichni dělili o jídlo, které jim přiváželi Jugoslávci. Ti jim také po více než týdnu zakoupili jízdenky na rychlík do Československa. 

„Na události před bulharskou celnicí jsme vzpomínali jako na neskutečný zlý sen. Stejně absurdní bylo naše probuzení o dvanáct dní později do strašného rána 21. srpna 1968,“ dodal Smiřický. Bude rád, když se jemu či jeho kolegovi případní účastníci pochodu nebo jejich rodinní příslušníci ozvou na mailovou adresu jiri.belej@centrum.cz.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Desítky lidí se v pardubickém krematoriu loučily s Adamem Svobodou

Pohřeb hokejového brankáře Adama Svobody v pardubickém krematoriu (20. května...

Desítky lidí čekaly před půl dvanáctou na schodech a prostranství před pardubickým krematoriem, aby se rozloučily s...

Autobusu po STK upadlo kolo s kusem nápravy, jen co lidé vystoupili

Nahnutý linkový autobus krátce poté, co mu na náměstí v Trhové Kamenici upadlo...

Velké štěstí měli v úterý cestující na pravidelné lince z Hlinska do Trhové Kamenice na Chrudimsku. Autobusu, který se...

Voják, jenž se přidal ke gardě na Ukrajině, dostal podmínku. V armádě končí

Desátník Erik Eštu před začátkem jednání pardubického krajského soudu. (26....

Vojáka z povolání Erika Eštu potrestal pardubický krajský soud tříletou podmínkou. Odsoudil jej za to, že se před...

Pardubický kraj klame. Opravu přivaděče vydává za stavbu nového

V samotné Litomyšli vede silnice II/358 po kostkách hned vedle zámeckých budov.

K plánované dálnici D35 budou řidiči od České Třebové a Litomyšle pořád jezdit stejnou trasou, jako jsou zvyklí nyní....

Za smrt dvou lidí při nehodě pod vlivem alkoholu a drog dostal muž šest let

Účastníci nehody nebyli podle hasičů připoutaní.

Šesti lety vězení a devítiletým zákazem řízení potrestal Okresní soud v Pardubicích třiadvacetiletého Jana Heřmanského,...

Další z rubriky

Potřetí už neustoupíme, trvá spolek z Kornic na jiné trase D35 u Litomyšle

Petr Chaloupka ze spolku Živé Kornice.

Budoucí dálnice D35 na Moravu má v Pardubickém kraji jeden obrovský problém jménem Litomyšl. Zvolená trasa kolem města...

Nebezpečí na silnicích v kraji číhá podle expertů u Lanšperka a Skutče

Silnice mezi Předhradím a Krounou je známá svými zrádnými serpentinami.

Dopravní experti Besipu vytipovali tento týden na dopravně-bezpečnostní konferenci dva nebezpečné úseky silnic v...

Desítky lidí se v pardubickém krematoriu loučily s Adamem Svobodou

Pohřeb hokejového brankáře Adama Svobody v pardubickém krematoriu (20. května...

Desítky lidí čekaly před půl dvanáctou na schodech a prostranství před pardubickým krematoriem, aby se rozloučily s...

Najdete na iDNES.cz