Vysokoškoláci vyrazili v roce 1968 pěšky do Sofie, teď se hledají

  15:15aktualizováno  15:15
Před padesáti lety se Jiří Belej vydal spolu s dalšími studenty z vysokých škol na pěší pochod do Sofie. Životní osudy aktérů cesty, která byla poznamenaná událostmi roku 1968, se časem rozešly. Nyní Belej usiluje o to, aby se znovu spojily.

Jiří Belej (vpravo) a Zdeněk Smiřický dnes. | foto: Soukromý archiv Jiřího Beleje st.

Když v dubnu 1968 slyšeli studenti vysokých škol Jiří Belej a Zdeněk Smiřický výzvu v rádiu, že městský výbor ČSM v Plzni organizuje pěší pochod na IX. světový festival mládeže a studentstva do bulharského hlavního města Sofie, přihlásili se.

Nyní se hlásí v Pardubicích žijící Belej a jeho moravský souputník znovu – rádi by se setkali s dalšími účastníky pochodu, který skončil padesát kilometrů před cílem.

Do hlavního města už je totiž Bulhaři nevpustili s tím, že jsou nositeli kontrarevolučních myšlenek. A oni se naslepo a bez peněz vraceli domů.

„Bylo nás kolem dvaceti a kromě dvou jsme pochod absolvovali až do konce všichni. Před hraničním přechodem v Komárně se s námi kvůli zdravotní indispozici - nohy poničené puchýři, musela rozloučit vysokoškolačka Ivana, jedna z pěti statečných dívek. Spolu s ní z pochodu odstoupil další kamarád Vlk, aby ji doprovázel po naší další trase stopem,“ vzpomíná Zdeněk Smiřický.

Fotogalerie

Pochodu však předcházel trénink, do Plzně se v dubnu 1968 sjelo 120 adeptů na více než 1 400 kilometrů dlouhý pochod. Studenti chodili na třídenní prověřovací pěší túry v okolí Plzně o délkách 36 km, 41 km a 38 kilometrů.

Na závěr soustředění absolvovali podrobná zdravotní vyšetření a testy na Katedře sportovního lékařství Lékařské fakulty v Plzni a na základě výsledků tohoto vyšetření bylo vybráno dvacet účastníků pochodu.

Ten odstartoval 23. června, délka denních etap se pohybovala kolem padesáti kilometrů.

„Pochodovali jsme jen v kraťasech a tílku, přes rameno fotoaparát a pláštěnku. Stany, spací pytle, osobní věci a proviant nám vezlo doprovodné vozidlo Praga, které mělo být naším darem bulharskému festivalovému výboru. Za autem byla připřažena vojenská polní kuchyně,“ vzpomíná Jiří Belej.

Belej: Místy byl náš pochod nadlidským výkonem

To jeho kolega Smiřický hned na úvod pochodu vstával s horečkou. Ale chtěl pokračovat. Nemoc takříkajíc rozchodil.

„Místy nás ničilo úmorné čtyřicetistupňové vedro, za těchto podmínek byl náš pochod doslova nadlidským výkonem. Navíc nám nastaly i problémy s jídlem, které naše vedení řádně nezabezpečilo. Uvažoval jsem tehdy, že pro neuvěřitelný hlad pochod vzdám. Vydechli jsme si až po přechodu do Jugoslávie, kde jsme byli pohostinně přivítáni,“ vzpomíná Belej.

Už tehdy se však blížily signály, že vše nebude příjemné. „Setkali jsme se se stopařem z Prahy, kterého bulharští celníci nechtěli pustit přes hranice. Rozčileně nám vykládal, že byl svědkem několika incidentů,“ vzpomínají na první známky problémů Belej a Smiřický.

I česká parta začala být na bulharských hranicích nepohodlná. Večer jim celníci přišli říci, že Čechoslováci nejsou v Sofii vítáni. Na základě výzvy vedoucího výpravy nastoupili na doprovodné vozidlo a odjeli z bulharské hranice asi necelý kilometr a utábořili se v lese. Téměř týden tam společně čekali, zda se podaří vyřídit povolení ke vstupu do Bulharska.

V lesíku se mezitím vytvořil mezinárodní tábor, kde se všichni dělili o jídlo, které jim přiváželi Jugoslávci. Ti jim také po více než týdnu zakoupili jízdenky na rychlík do Československa. 

„Na události před bulharskou celnicí jsme vzpomínali jako na neskutečný zlý sen. Stejně absurdní bylo naše probuzení o dvanáct dní později do strašného rána 21. srpna 1968,“ dodal Smiřický. Bude rád, když se jemu či jeho kolegovi případní účastníci pochodu nebo jejich rodinní příslušníci ozvou na mailovou adresu jiri.belej@centrum.cz.

Nejčtenější

Do kauzy krvácejícího Adama promluvil hejtman, náměstek nemocnice odstoupil

Adámek s maminkou.

Krajští politici poprvé zasáhli do řešení případu osmiletého chlapce, který má kvůli krvácení po operaci mandlí a...

Nemocnice nabídla šestimilionovou zálohu na odškodné za operaci mandlí

Adam Vyčítal

Pardubická nemocnice nabídla rodině chlapce, který je po operaci mandlí a pozdějších komplikacích v kómatu, šest...

Nemocnice musí vydat dokumentaci k případu hocha v kómatu po operaci mandlí

Otec Adama Vyčítala, který po operací mandlí a následném krvácení upadl do...

Nemocnice Pardubického kraje musí podle rozhodnutí odvolacího soudu vydat rodičům část zdravotní dokumentace chlapce,...

Svitavy skryly chytrý záchod v lese, odemkne ho esemeska i karta

Chytrý záchod montovala dodavatelská firma v lese poprvé.

Svitavy dlouho řešily, jak se v příměstském lese protkaném naučnou stezkou vypořádat s nářky zejména žen, kterým v...

VIDEO: Policisté „otevírali“ kolonu před autem s rodící ženou

Policisté dělali eskortu rodící ženě, na sál dorazila včas

Děsivá představa každého nastávajícího otce, že nestihne dovézt včas ženu do porodnice, se málem vyplnila Michalu...

Další z rubriky

Pardubická taxislužba pro seniory se chytila, brzy zajede do nových míst

Pardubická penzistka Milada Pavlíková bude Senior taxi využívat k cestám za...

Senioři v Pardubicích budou moci i nadále využívat službu Senior taxi, která funguje už rok pod značkou Vi3. Dobře se...

Vozka v České Třebové naboural s povozem do zaparkovaného auta

V České Třebové se střetl koňský povoz se zaparkovaným autem.

V úvodu týdne řešili policisté v České Třebové dopravní nehodu koňského povozu se zaparkovaným automobilem....

Nemocnice nabídla šestimilionovou zálohu na odškodné za operaci mandlí

Adam Vyčítal

Pardubická nemocnice nabídla rodině chlapce, který je po operaci mandlí a pozdějších komplikacích v kómatu, šest...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz