Neděle 2. dubna 2023, svátek má Erika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 2. dubna 2023 Erika

Vývojář zdolal nástrahy života a vytváří intuitivní hru na celý život

  8:36
Na nedávno skončeném festivalu šachu a her Czech Open 2019 v Pardubicích měla neoficiální premiéru desková hra Cestou hvězd, kterou od roku 2003 vyvíjí Tomáš Urban. Nyní se blíží ke konci a účastníci jednoho z největších herních festivalů na světě mu pomohli s testováním.

Novou hru pomohli testovat šachisté na velkém festivalu Czech Open. Její autor Tomáš Urban by rád uvedl její oficiální verzi na trh příští rok na podzim. | foto: archiv Czech Open

Tomáš Urban žije v Pardubicích, věnuje se speciálnímu druhu masáží, ale také vytváří novou stolní hru. Cesta k jejímu vzniku nebyla přímočará, autor se musel vyrovnat s vážnou nemocí i následky dopravní nehody. 

I to však byly impulsy, které vedly k tomu, že hru Cestou hvězd mohl představit na pardubickém festivalu Czech Open.

„Když jsem vše překonal, tak jsem se rozhodl, že už budu dělat jen věci, které mě baví. I to byl důvod, proč jsem se po delší době vrátil k nápadu vytvořit novou originální deskovou hru,“ říká Tomáš Urban.

Nápad, že by ji mohl vyzkoušet na velkém šachovém a herním festivalu Czech Open, byl spíše improvizací. „V podstatě jsem vyrazil ‚naslepo‘. Ale jsem rád, že mi hráči v pardubické aréně pomohli hru otestovat,“ uvádí.

To je totiž nyní hlavní úkol, který ho čeká. Rád by hru Cestou hvězd uvedl na trh příští rok. K tomu ale potřebuje, aby si ji vyzkoušel větší počet hráčů. To má sloužit především k tomu, aby sepsaná pravidla hry neumožňovala různé výklady.

„V podstatě je teď můj hlavní cíl co nejvíce testovat hru v plném počtu šesti hráčů, aby se ukázaly všechny možné varianty. Pak se budu snažit buď najít vydavatele hry, nebo se pokusím ji připravit sám, což v dnešní době už není takový problém,“ říká.

Charakterizovat hru není úplně jednoduché. Jako slogan by její autor vybral spojení: Intuitivní hra, která vydrží po celý život.

Člověče nezlob se, mariáš a šachy v jednom

„Hráči mají doporučenou posloupnost hraní, aby je co nejlépe rozvíjela, od té nejjednodušší pro ty nejmenší, až po opravdové hráče, a to v 50 různých verzích hry. Je to takové moderní Člověče nezlob se, mariáš a šachy v jednom,“ uvádí.

Část testování už má za sebou. Pomohli mu lidé z Centra nadání v Praze, kde jsou na prázdninových kempech jedny z nejchytřejších dětí z Menzy ČR. Viděl také, jak reagují na hru děti z waldorfské školy. Jejich reakce podle něj přispěly výrazně k vývoji hry. 

Uvědomil si totiž, že v případě předčasného konce se mohou někteří hráči cítit velmi zklamaní. Poslední podněty dostal na pardubickém festivalu. „Hru si vyzkoušeli jak dospělí, tak děti, za což jsem moc rád. Navíc všichni byli šachisté, kteří na ni měli zase svůj specifický pohled,“ říká Urban.

Přitom samotná pravidla nejsou na první pohled úplně jednoduchá. 

„Jsou tři možnosti, jak vyhrát hru. Na hrací desce se hráči snaží získat hvězdy, které se objevují na různých místech. Díky hernímu mechanismu se hvězdy objeví pokaždé jinde. Druhá možnost je, že postupně s náročností mohou hráči ostatní vyřadit ze hry, a třetí možnost spočívá ve splnění tajného úkolu. Tyto tři faktory se různě prolínají ve hře a jsou postupně podle náročnosti zařazovány do hry. Je to jako v životě, situace se velice rychle mění. Chce to vyzkoušet a zahrát si, pak každý pochopí a pozná,“ uvádí vývojář.

Hra trvá jen několik málo minut

Hru může hrát dva až šest lidí na jednom hracím poli, hrací pole jsou dvě. Pravidla jsou napsaná pro obě pole najednou, jsou tedy univerzální. Ve dvou hráčích hra trvá 7 až 9 minut, každá hra je jiná. Nehraje se ale na obou deskách zároveň, hraje se buď na jedné, nebo na druhé s tím, že ta první je trochu rychlejší.

Právě určitá nejasnost a intuitivnost by měly být podle Urbana hlavním kladem nové hry.

„Záměr byl vymyslet něco, co upoutá pozornost lidí po celou dobu hry, což jsou tedy nečekané změny, jako je to v životě. Život je dnes tvrdý, mění se, jak se říká: „Jediná jistota je změna“. Tato proměnlivost mi třeba u klasického Člověče naprosto chyběla, takže jsem se hodně zaměřoval, aby nikdo neměl nic jistého do konce hry,“ říká.

Cesta k jejímu vzniku trvala dlouhou řadu let.

„Zlomová pro mě byla těžká nemoc a později autonehoda, po které jsem se k vývoji hry vrátil. Obojí jsem přežil a slíbil jsem si, že něco dokážu. Ke hře jsem se vrátil a začal vidět velký potenciál. Čistého času by se dalo říct, že jsem strávil asi dva až čtyři roky vývojem a testováním. Profesionální tvůrci her vědí, že vymyslet dnes komplet hru jsou prostě dva roky čistého času se vším všudy,“ říká autor nové hry.

V civilním životě se věnuje speciálnímu oboru masáží, kterými podle svých slov dokáže napravit například tenisový loket. Krátce po testování na Czech Open vyrazil do přírody. Na vandr na Slovensko.

„Ale pěkně postaru. Mobil zapínám jen krátce ráno a večer. A stejně hrozí, že se mi při cestách po volné přírodě vybije, protože není kde ho nabít,“ dodává.

Autor:
  • Nejčtenější

Nervozita mezi pošťáky. Prosakují první adresy, kde pobočky pošty končí

Premium Aktuálně je poboček České pošty 3200. To se má ale brzy změnit. Vedení státního podniku chce k 1. červenci jejich počet...

Seniorka v masně na pultě ukradla peněženku, prázdnou ji pak hodila pod auto

Z ostudy kabát má zatím neznámá seniorka. V jedné chrudimské masně totiž ukradla peněženku zákazníkovi, který si ji...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Matka hodila pětitýdenním kojencem po manželovi, dostala podmínku

Krajský soud v Pardubicích zprostil obžaloby oba rodiče obviněné z týrání kojence. Matce chlapečka však uložil trest...

Z Labe vytáhli mrtvého člověka, pravděpodobně je to pohřešovaný mladík

V Labi u Chvaletic na Pardubicku bylo ve středu nalezeno lidské tělo. K určení totožnosti byla nařízena pitva. Mohlo by...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Poslední zhasne, Pardubický pivovar odpočítává minuty. Pivo se bude vařit dál

Pardubický pivovar v pátek nadobro zavře svůj provoz. Piva Hořká 12 ze sklepa, Vilém 11, Arnoštova hořká 10 nebo...

Starý dům už neprodáte. Unijní směrnice ale může být protiústavní, tvrdí právníci

Premium Zateplování, výměna kotle i oken, solární panely na střechu… Nechcete starý dům opravovat „po evropsku“? Rychle se jej...

Přežila Terezín i Osvětim. Bůh není, takové utrpení by nedopustil, říká

Premium Měla si užívat bezstarostné mládí, namísto toho si musela na kabát přišpendlit židovskou hvězdu. V 15 letech ji...

Hokej se změnil v jatka. Píše o nich i Wikipedie, extraliga se styděla

Premium Jen co se ve zlínském kamrlíku pro rozhodčí potkal Roman Polák s kolegy, hned měli jasno: „Pánové, dnes to může být...

V Ústí nad Orlicí má jedinou pobočkou pošty zůstat ta provizorní, je v hotelu

Pro balík na poštu do hotelu? V Ústí nad Orlicí už pátým rokem běžná praxe. Podle seznamu rušených pošt, který Česká...

Série nehod na hradubické silnici byl extrém, nepochybili jsme, říkají silničáři

Místy jako sklo vypadala v úterý ráno frekventovaná silnice I/37 mezi Pardubicemi a Hradcem Králové. Na deseti...

Seniorka v masně na pultě ukradla peněženku, prázdnou ji pak hodila pod auto

Z ostudy kabát má zatím neznámá seniorka. V jedné chrudimské masně totiž ukradla peněženku zákazníkovi, který si ji...

Nemocnice v Chrudimi shání lékaře, láká je však do chátrající ubytovny

Premium Okapy jsou zrezlé, léta je nikdo nenatřel. Prohnilá okna vzbuzují respekt už jen tím, že stále drží v rámu. A přesto...

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu

Zapojite se do soutěže o 3 hodnotné vouchery a vybrte si správné spodní prádlo, které vám bude dělat radost. Jak na to?

PŘEHLEDNĚ: Pošta zveřejnila, které pobočky od léta zruší

Česká pošta zveřejnila seznam poboček, které v rámci úspor uzavře. Nejvíce jich je v Moravskoslezském kraji a v Praze....

Rozjívené fracky tu nechceme. Kde končí svoboda dětí ve veřejných prostorách?

Vlnu vášní vyvolalo vyjádření pražského bistra, které na sociálních sítích publikovalo pravidla, jak se mají chovat...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

ČNB se propadla do obří ztráty 412 miliard, za rok je jedenáctinásobná

Česká národní banka (ČNB) loni vykázala rekordní ztrátu 411,9 miliardy korun. V roce 2021 měla ztrátu 37,7 miliardy...

Už jsem nechtěla mlčet. Jana Fabiánová o matce Nadě Urbánkové i Cimickém

Premium Měly komplikovaný vztah, ale pevné pouto mezi nimi se nikdy nepřerušilo. Začátkem února maminka Naďa Urbánková zemřela,...