V Litomyšli začnou slavnosti jídla. Týden se bude vařit z Rettigové

  12:03aktualizováno  12:03
V Litomyšli přichystali na příští týden neobvyklou akci. V pondělí začnou ve městě gastronomické slavnosti, při nichž budou prakticky všechny tamní restaurace nabízet menu inspirované pokrmy Magdaleny Dobromily Rettigové, která žila a zemřela v Litomyšli.

Restaurace v Litomyšli zrovna řeší, co v průběhu gastronomických slavností nabídnou návštěvníkům. Rettigová totiž vařila hospodárně a hodně využívala zbytky. (Ilustrační snímek) | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Po nedávném otevření lázní ducha budou gastronomické slavnosti dalším neobvyklým počinem města. Akce vyvrcholí příští neděli na náměstí velkou večeří pod širým nebem.

"Měl by to být týden bez domácího vaření. Představujeme si, že návštěvníci budou chodit po restauracích a ochutnávat. Dostanou kartičky, do kterých budou sbírat razítka a budou jídla také hodnotit," uvedl jeden z organizátorů Jan Pikna ze Smetanovy Litomyšle.

Litomyšl a Rettigová

Magdalena Dobromila Rettigová (*1785) se začala věnovat české literatuře po sňatku s vlastencem J. A. Rettigem. Porodila 11 dětí, jen tři se dožily dospělosti. Posledních 11 let pobývala v Litomyšli, kde v roce 1845 zemřela a je zde i pohřbena. Je autorkou nejen Domácí kuchařky, ale i básní a divadelních her.

Kdo získá alespoň čtyři razítka, dostane cenu. Vyhodnocen bude i podnik, ve kterém bude lidem nejvíc chutnat.

"Já si myslím, že to je výborný nápad. Litomyšl celkově ožije. Uvidíme, jak se to povede," řekla Lenka Seklová, vedoucí restaurace Veselka.

Rettigová hodně vařila ze zbytků

Teď ovšem čeká litomyšlské kuchaře poměrně náročný úkol - co nabídnout hostům, aby o tom mohli bez rozpaků říct, že to bylo inspirované Rettigovou.

Podniky patrně nepůjdou do takového dobrodružství, že by svým hostům nabízely hovězí jazyk s polskou omáčkou anebo třeba smažené telecí uši s brzlíkem.

"Pořád to řešíme. Recepty měla dost atypické, vařila hospodárně, využívala hodně zbytků, žádné speciality," povzdechla si Ladislava Kuřová, majitelka Restaurace a penzionu U Zběhlíka v Čisté. Zatím to v Čisté vypadá na menu, ve kterém bude využit chřest, rebarbora, ke slovu přijde nejspíše telecí či husa.

Nepůjde však jen o Rettigovou. V restauraci hotelu Aplaus představí Václav Vanya v úterý mistrovské točení piva, ve středu pak pozve restaurace Karlov hosty na galavečeři připravenou šéfkuchařem hotelu International Brno Miroslavem Husákem.

V pátek program začne odpoledním degustačním menu v restauraci hotelu Zlatá Hvězda, vařit bude Jiří Král, šéfkuchař restaurace Aureole Praha, dezerty připraví Vladimír Krofta, šéfcukrář hotelu Corinthia Towers. Večer potom uvede hotel Aplaus na zámku koncert Yvonne Sanchez spojený se zážitkovou gastronomií.

Po gurmánské pouti přijdou soutěže

Gurmánská pouť po litomyšlských restauracích bude ale jen jednou částí slavností Magdaleny Dobromily Rettigové, které vyvrcholí příští týden. Sobotní program zahájí dopoledne Pocta kuchařů Magdaleně Dobromile Rettigové u jejího hrobu, vystoupí Sbor paní a dívek, který kdysi v Litomyšli tato buditelka založila.

V centru Litomyšle se navíc uskuteční nejrůznější soutěže, třeba o nejlepší guláš nebo domácí bábovku. Slavnosti uzavře nedělní Sousedská husička na Smetanově náměstí.

"Máme připraveno 350 porcí, když se bude hlásit více lidí, není problém zajistit další. Nasadili jsme velmi nízkou režijní cenu, 145 korun za půlkilovou porci husy," uvedl Pikna.

Nejčtenější

Strom spadl na lanovku, hasiči z ní za dvě hodiny sundali desítky lyžařů

V Bukové hoře spadl strom na lanovku.

Na lanovou dráhu ve skicentru Buková hora na Orlickoústecku spadl strom. Na lanovce po poledni uvázlo 71 lyžařů, které...

ZVOLNĚNÍ: Když se bortí hokejová tradice. A kde sídlí „umělé kluby“?

Pardubický brankář Ondřej Kacetl likviduje šanci Pavola Skalického z Mladé...

Alkoholové a kokainové jízdy členů trenérského týmu utnuté policií, hlavní kouč s notně pošramocenou minulostí,...

Části Pardubic hrozí evakuace kvůli bombě z války, týká se tří tisíc lidí

Policie prohledává budovy Vysoké školy ekonomické na Žižkově a Jižním Městě...

Části pardubické čtvrti Svítkov hrozí na začátku víkendu evakuace. Podle pyrotechniků totiž existuje možnost, že je...

Sestup neznamená konec hokeje, řekl fanouškům manažer Dynama Salfický

Dynamo uspořádalo další diskuzi s fanoušky.

Několik zajímavých okamžiků přinesl úterní diskuzní kotel mezi fanoušky a šéfy HC Dynamo Pardubice. Předně generální...

Neoprávněný vyhazov primáře přijde nemocnici na 11 milionů

Bývalý primář gynekologicko-porodnického oddělení Chrudimské nemocnice...

František Liška byl sedm let primářem chrudimské porodnice jen na papíře. Pracoval v Kolíně a soudil se s nemocnicí, že...

Další z rubriky

Lanovka je v pořádku, potvrdil úřad. Na Bukové hoře se opět začne lyžovat

V Bukové hoře spadl strom na lanovku.

Provozovateli lyžařského areálu Buková hora se podařilo opravit a zprovoznit lanovou dráhu, na kterou spadl ve čtvrtek...

Hejtman Netolický se za „gaunera“ omlouvat nemusí, rozhodl odvolací soud

Martin Netolický

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický by si v budoucnu měl dávat větší pozor na to, co říká, a nepoužívat...

Pardubické politiky čeká klíčová bitva o pozemky pro autobusové nádraží

V prázdném činžáku u pardubického nádraží budou dvěma zbylým partajím dělat...

Pardubičtí zastupitelé mají před sebou první velké rozhodnutí v novém volebním období. Už ve čtvrtek budou hlasovat o...

Najdete na iDNES.cz