Do centra Pardubic raději pěšky, radní chystají další placené parkování

  12:13aktualizováno  12:13
Řidiče dojíždějící za prací do centra Pardubic autem teď čekají jen špatné zprávy. Chystané výrazné zvýšení poplatků za parkování v budoucnu radní s největší pravděpodobností doplní rozmístěním parkovacích automatů do dalších ulic.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Aleš Berný, iDNES.cz

Na parkovacích automatech v Pardubicích se v polovině dubna objeví nové a podstatně vyšší sazby, jak si to naplánovala současná radniční koalice.

Tím se rozhýbe masa řidičů, kteří se přesunou do míst, kde zóny placeného parkování nejsou. Radní proto připouštějí, že budou placené parkování rozšiřovat do dalších ulic.

Náměstek primátora za ODS Petr Kvaš uznává, že situace na hranicích placených zón se zhorší.

„Už dnes všichni vědí, jak to vypadá Na Spravedlnosti, jak to vypadá za Chrudimkou. Mám proto za úkol připravit analýzu dopadů a zpracovat koncepci parkovného. Mohu říct už dnes, že nějaké další parkovací zóny by určitě mohly vzniknout na Višňovce, na Dukle, v okolí nemocnice a jedna lokalita je pro to už dlouhodobě připravená - v okolí univerzity,“ uvedl Kvaš.

„Jsem jednoznačně proti. Potrestáme další lokality, že jim tam šoupneme placené zóny. Vůbec nechápu kroky města, jak může vytlačovat auta z centra, a nedat řidičům alternativu? Všichni nemohou jezdit na kole a MHD,“ uvedl opoziční zastupitel František Brendl (Pardubáci). Podle něj represe řidičů má být až posledním opatřením. „My tím začínáme,“ řekl.

Parkování u arény za „dvacku“ skončí

Na úpravě cen za parkování se dohodla Koalice ANO, ODS, Koalice pro Pardubice, Sdružení pro Pardubice a ČSSD. Parkovné se zvedne o deset korun za první hodinu a o 40 korun za každou další hodinu. 

Navíc - což bude řidiče bolet asi nejvíce - skončí možnost celodenního parkování za 20 až 30 korun v lokalitách Tyršovo nábřeží, na levém břehu Labe za Arénou a v ulici U stadionu. Nová pravidla ještě musí schválit městská rada.

Politici zdražení vysvětlují tím, že v Pardubicích je ve třech parkovacích zónách 3 688 parkovacích míst, i když parkovacích karet je pro toto území vydáno zhruba o 10 procent více. Řada řidičů tedy za parkování platí, ale místo jisté nemají, právě to chce radnice změnit. 

Není ale jasné, proč pardubičtí politici nešli opačným směrem - tedy nejdříve provést revizi a zpřísnění podmínek pro vydávání parkovacích karet a teprve potom zvedat ceny, jestliže by to nepomohlo.

Je pravdou, že bez placení se nezaparkuje ani v centru sousedního Hradce Králové. Je tu ale jeden důležitý rozdíl. Kousek od hradeckého nádraží se nachází parkovací dům Katschnerka, přímo u náměstí parkovací dům pod krajským úřadem nebo bezplatné parkoviště Flošna s volnou kapacitou deset minut od centra města.

Selhání politiků. Nejsou pozemky pro parkovací domy

V Pardubicích výčet končí parkovacím domem na Karlovině. U nádraží nyní přestane být možné zaparkovat zdarma v někdejším lihovaru. Na parkovišti pod Albertem u nádraží jsou už připravené závory.

Pokud lidé dojíždějící autem do zaměstnání nechtějí platit 90 korun denně za parkování u výletní lodě Arnošt, budou mít opravdu velké potíže. Kromě chystaného záchytného parkoviště v areálu kasáren ve směru od Chrudimi jim totiž město nenabídne vůbec nic, žádné řešení jejich problému.

„Samozřejmě chápu, že to bude bráno nelibě, že auta vytlačujeme a nic nenabízíme. V tuto chvíli nejsem schopen hned najít řešení, situace je špatná a je třeba udělat opatření k ochraně rezidentů,“ uvedl Kvaš, který dvacet let šéfoval pardubické městské policii.

„Město nejdříve potřebuje alespoň dva parkovací domy a dořešení obchvatů. Takto nastavené parkování ulehčení dopravy nepomůže a způsobí větší problémy na místech, kde teď nebyly,“ uvedl Petr Fučík z Pardubic.

Jisté je, že radní Pardubic, ať už byli v minulé době v jakémkoliv stranickém dresu, na řešení parkování „zapomněli“. Nezajistili včas vhodné pozemky pro nová záchytná parkoviště a parkovací domy. Příprava nových projektů, jak Kvaš uznal, pokulhává. 

„Výstavba parkovišť P+G je možná, ale projektová příprava je ve fázi nula. Parkovací dům vedle hokejové arény má pouze studii. U parkovacího domu v plánovaném terminálu jih se řeší výběrové řízení na projektanta a možnost navýšení kapacity parkoviště Arnošta z Pardubic nebylo zatím řešeno vůbec,“ shrnul Kvaš.

Nejčtenější

Páry ve školní kuchyni odsávala třicet let atrapa, prošla i revizí

Vzduchotechnika v jídelně Základní škola Felberova ve Svitavách nemá přisávání...

Personál jídelny Základní školy Felberova ve Svitavách od roku 1990 připravoval jídla v domnění, že páru nad...

V Pardubicích se srazily autobus a osobní auto, záchranáři ošetřili 13 lidí

V pardubické městské části Dražkovice se srazil autobus s osobním autem. (22....

V pardubické místní části Dražkovice se v pátek v podvečer srazil autobus s osobním autem. Záchranáři na místě ošetřili...

Ředitelka stavební školy volala na žáky policii, rodiče si stěžují

Dětská bitka

Kvůli rvačce zavolala ředitelka pardubické stavební průmyslovky na agresivní žáky loni v prosinci hned dvakrát policii....

Pardubická třetina hrůzy. Byla mi hanba tam stát, utrousil trenér Lubina

Pardubický trenér Ladislav Lubina udílí svěřencům pokyny během utkání s Hradcem...

Hráli tak špatně, že diváci po druhé třetině začali hromadně odcházet. Hokejisté Pardubic po čtyřiceti minutách zápasu...

Vary dominovaly v Litvínově, Chomutov smetl Pardubice a zůstává ve hře

Karlovarský Ondřej Beránek (vpravo) překonává Michaela Petráska z Litvínova.

Který z extraligových celků doplní Pardubice v baráži? Tato otázka zůstává i po 3. kole skupiny o udržení...

Další z rubriky

Kluziště poničilo dráhu dostihového závodiště, trávník musí být nový

Po těžké konstrukci kluziště jsou na závodišti poničené nejen chodníky,...

Nepříjemné překvapení čekalo vedení dostihového spolku po odstranění kluziště, které před hlavní tribunou stálo tři...

Točit o třicátnících bylo jako nové lego, říká o novém filmu režisér Janák

Z natáčení filmu LOVEní

Týden před oficiální premiérou se v Pardubicích konala mimořádná projekce nové české komedie LOVEní. Režisér Karel...

Šéf ODS na Pardubicku, jehož obešli spolustraníci koalicí s ANO, rezignuje

Pardubický štáb ODS slaví. Vlevo předseda pardubické organizace Karel Haas,...

Jako lídr dovedl Karel Haas pardubickou ODS na podzim k solidnímu výsledku. Dokonce se v jednu chvíli zdálo, že bude...

Najdete na iDNES.cz