Celodennímu stání za pár korun je v Pardubicích konec, ceny jdou nahoru

  11:59aktualizováno  11:59
V Pardubicích končí éra, kdy se dalo poblíž centra zaparkovat za rozumné peníze. Koaliční politici se sice v pondělí shodli, že chystané zdražení parkování v centru nebude tak razantní, jak plánovali, přesto bude řidiče hodně bolet.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Dosud na mnohá místa v Pardubicích stačilo jen včas přijet. Nově řidiči například už nebudou moci parkovat celý den na břehu Labe či Chrudimky za symbolickou částku. 

Tam, kde bylo možné za deset, dvacet či třicet korun odstavit auto na celý den, už bude platit klasická hodinová sazba, anebo dokonce sazba progresivní jako na Tyršově nábřeží u krajského úřadu. Politici tak chtějí řešit situaci, kdy lidé s parkovací kartou nemohou zaparkovat.

Koalice ANO, ODS, Koalice pro Pardubice, Sdružení pro Pardubice a ČSSD při svém jednání ustoupila od původního plánu náměstka primátora za ODS Petra Kvaše, který navrhoval razantně zvýšit sazbu už za první hodinu parkování. 

To u koaličních partnerů neprošlo a zdražení krátkodobého parkování není tak razantní. „Dalo by se říct, že plošně zvyšujeme všechny sazby o deset korun za první hodinu,“ uvedl Kvaš.

V červené a modré zóně, tedy na Karlovině, na nábřeží Závodu míru či na náměstí Čs. legií, se zvedne cena z deseti korun na dvacet za první hodinu a každá další bude stát řidiče čtyřicet korun. Ve žluté zóně pak první hodina vyjde místo dvaceti na třicet korun a každá další hodina bude stát čtyřicet korun.

Stání u Chrudimky, u Labe či v ulici U Stadionu za 20 korun či 30 korun za celý den končí. Například na oblíbeném parkovišti u lodě Arnošt se bude platit deset korun za každou hodinu.

Na pochopitelnou otázku řidičů, kam tedy mají dávat své vozy, radnice nedává jasnou odpověď. Řidičům přijíždějícím z Chrudimi chce nabídnout parkování v Masarykových kasárnách. 

„Problém je, že podobné plochy nemáme od východu a od severu to není o mnoho lepší. Do budoucna zvažujeme umožnit záchytné parkování na letišti nebo na závodišti,“ uvedl Kvaš.

„Jsem rád, že jsme se v rámci radniční koalice dohodli na změně režimu parkování v Pardubicích. Pro Koalici pro Pardubice (KDU-ČSL a Nestraníci) je důležité, že součástí materiálu je koncepce navyšování kapacit stávajících parkovišť v centru města, pravidelná analýza jejich obsazenosti i s možností úpravy cen směrem dolů a hlavně co nejrychlejší příprava projektů dalších parkovišť P+R a zavedení Smart parkingu,“ uvedl radní za KDU-ČSL Vít Ulrych.

Hladinu adrenalinu může zvednout některým lidem žijícím v centru Pardubic i jiná novinka. Kdo bude mít zájem parkovat za 1200 korun na rok jako rezident, už mu nebude stačit předložit nájemní smlouvu jako dosud. 

Od prvního dubna bude potřebovat i doklad o trvalém bydlišti. A lze odhadovat, že stovky, ale možná i přes tisíc lidí žijících v pronajatých bytech v centru Pardubic jej nemají. A pokud jej budou chtít získat, čeká je pobíhání po úřadech a všemi tak oblíbená výměna dokladů. 

„Karty se začnou prodávat 18. března. Každý se bude muset rozhodnout, jestli si trvalé bydliště kvůli parkovací kartě zřídí, nebo bude hledat jiný způsob parkování. Myslím si, že to není tak problematický termín, jsou na to tři neděle,“ uvedl náměstek primátora za ODS Petr Kvaš. 

Dodal, že dosavadní stav nebyl v souladu s platnou legislativou. Podle zákona obec může nabízet parkovací karty lidem, kteří v daném místě mají trvalé bydliště, nikoliv jen nájemní smlouvu. Tak to ostatně funguje v Hradci Králové i v Praze.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Desítky lidí se v pardubickém krematoriu loučily s Adamem Svobodou

Pohřeb hokejového brankáře Adama Svobody v pardubickém krematoriu (20. května...

Desítky lidí čekaly před půl dvanáctou na schodech a prostranství před pardubickým krematoriem, aby se rozloučily s...

Slušný člověk a milující otec, nechápou lidé vraždu dítěte v Pardubicích

Ulice v pardubické čtvrti Studánka, kde zemřelo dítě násilnou smrtí. (13....

Po fasádě vícegenerační oranžové vilky se pne víno. Před garáží stojí osobní auto. Je to ale jen zdání poklidného...

Voják, jenž se přidal ke gardě na Ukrajině, dostal podmínku. V armádě končí

Desátník Erik Eštu před začátkem jednání pardubického krajského soudu. (26....

Vojáka z povolání Erika Eštu potrestal pardubický krajský soud tříletou podmínkou. Odsoudil jej za to, že se před...

Sedmiletý řidič vzal kamaráda na projížďku autem, ujeli tři kilometry

Kluci mladší deseti let sebrali rodičům ve Svitavách auto, další nabourali.

Sedmiletý chlapec sebral rodičům klíčky od auta, se kterým boural hned při výjezdu z parkoviště ve Svitavách. S ještě...

Další z rubriky

Za smrt dvou lidí při nehodě pod vlivem alkoholu a drog dostal muž šest let

Účastníci nehody nebyli podle hasičů připoutaní.

Šesti lety vězení a devítiletým zákazem řízení potrestal Okresní soud v Pardubicích třiadvacetiletého Jana Heřmanského,...

Hasiči v poli chytali dvě ovce. Jednu mají, druhou nenašli ani s dronem

Jednu zaběhnutou ovci se podařilo chytit, hasiči ji předali majiteli.

Dvě ovce utekly v úterý chovateli z ohrady u Chrudimi. Zvířata chytali v poli profesionální i dobrovolní hasiči,...

Dynamo zrušilo post generálního manažera. Salfický zůstane, vrací se Tybor

Dušan Salfický

Dozorčí rada HC Dynamo Pardubice schválila v pondělí večer novou organizační strukturu hokejového klubu. Už v ní...

Najdete na iDNES.cz