Muzeum vystavilo tisíce korunových mincí z nálezů obestřených tajemstvím

  16:15aktualizováno  16:15
Rozsáhlý nález korunových minci, který loni přibyl do sbírek Východočeského muzea v Pardubicích, je od úterý k vidění v pokladně na pardubickém zámku. Do skleněné vitríny muzejníci vystavili 3788 jednokorunových a dvoukorunových mincí z let 1946 až 1948 nalezených v lese u Staročernska.

Nominální hodnota nalezených mincí je 5426 tehdejších korun, což při výši průměrné mzdy, která se po válce pohybovala mezi 800 a 900 korunami, činí asi šest až sedm tehdejších měsíčních platů. A to nebylo málo.

V pokladně jsou vystaveny i mince z obdobného nálezu objevného před pěti lety v Pardubicích.

„Z období po druhé světové válce máme v našem muzeu dva mincovní nálezy. Na nádvoří krajského úřadu byla v červenci 2004 v rámci archeologického průzkumu nalezena dřevěná krabice, která skrývala na pět tisíc kusů jednokorunových a dvoukorunových mincí z let 1946 až 1947,“ poukazuje Ladislav Nekvapil na časté případy ukrývání peněz v období po druhé světové válce.

Fotogalerie

Podle muzejníků to ukazuje na určitý fenomén doby. Důvodů může být hned několik. Třeba obava ze ztráty hodnoty materiálu, ze kterého se mince vyráběly.

„Ve druhé polovině 40. let 20. století pomalu, ale jistě začínají z oběhu mizet mince z drahých kovů. V roce 1950 začala ražba mincí z mnohem levnějšího hliníku. Výroba se tak zlevnila. Do té doby byly mince vyráběny ze slitiny mědi a niklu,“ vysvětluje historik a vedoucí odborného úseku Východočeského muzea Ladislav Nekvapil.

„V tomto konkrétním případě však byla materiálová hodnota mincí mizivá. Navíc nebyly kryty žádnou finanční rezervou nebo bankovním pokladem,“ uvádí historik.

Obavy z politických změn, nebo strach zloděje?

Pravděpodobnější důvod vzniku skrýše bude spíš spojen s dobou nesvobody, která se blížila. Mohlo jít o obavy například zámožnějšího střadatele z nastupujících politických změn. 

„Poválečná doba byla plná nejistoty a lidé nevěděli, čeho se po únorových událostech v roce 1948 dočkají. Báli se, že kdyby takovou hotovost u nich doma někdo objevil, mohli by o ni přijít. Důvodem mohly být i prosakující informace o měnové reformě,“ nastiňuje muzejník další důvody, které vedly někoho k zakopání plechové schránky.

Hypoteticky mohly peníze pocházet i z trestné činnosti. Nabízí se vyloupený obchod, pošta, kasička třídního fondu ve škole a podobně. Muzejníky totiž zaráží, že jde o poměrně vysokou částku v drobných mincí vyražených v poměrně krátkém období mezi lety 1946 až 1948. 

„Těžko si umím představit, že by měl takovou částku někdo doma takto v drobných mincích. A pokud ano, musel za relativně krátké období projevit nemalé úsilí k tomu, aby téměř pět a půl tisíce rozměnil na koruny a dvoukoruny,“ říká Ladislav Nekvapil.

Otázkou také je, proč mince zůstaly v zemi tak dlouho. Jejich majitel mohl onemocnět, přijít o život anebo po letech zapomněl, kde peníze schoval.

I kvůli těmto nejasnostem chtějí muzejníci zapojit veřejnost, která by mohla záhadu „staročernského pokladu“ rozluštit.

„Původ tak velkého množství drobného oběživa zůstává záhadou. Stále tak platí naše výzva, že budeme rádi za každou informaci od veřejnosti, která by rozšířila naše poznatky o ukládání mincí v době těsně po druhé světové válce,“ vyzývá veřejnost ředitel Východočeského muzea v Pardubicích Tomáš Libánek.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Desítky lidí se v pardubickém krematoriu loučily s Adamem Svobodou

Pohřeb hokejového brankáře Adama Svobody v pardubickém krematoriu (20. května...

Desítky lidí čekaly před půl dvanáctou na schodech a prostranství před pardubickým krematoriem, aby se rozloučily s...

Slušný člověk a milující otec, nechápou lidé vraždu dítěte v Pardubicích

Ulice v pardubické čtvrti Studánka, kde zemřelo dítě násilnou smrtí. (13....

Po fasádě vícegenerační oranžové vilky se pne víno. Před garáží stojí osobní auto. Je to ale jen zdání poklidného...

Voják, jenž se přidal ke gardě na Ukrajině, dostal podmínku. V armádě končí

Desátník Erik Eštu před začátkem jednání pardubického krajského soudu. (26....

Vojáka z povolání Erika Eštu potrestal pardubický krajský soud tříletou podmínkou. Odsoudil jej za to, že se před...

Sedmiletý řidič vzal kamaráda na projížďku autem, ujeli tři kilometry

Kluci mladší deseti let sebrali rodičům ve Svitavách auto, další nabourali.

Sedmiletý chlapec sebral rodičům klíčky od auta, se kterým boural hned při výjezdu z parkoviště ve Svitavách. S ještě...

Další z rubriky

Úředník z Litomyšle ve Svitavách radil, jak udělat město hezčí

Stav řady historických domů na náměstí ve Svitavách je žalostný.

V minulém týdnu proběhl ve Svitavách diskuzní večer, na který byl pozván úředník Antonín Dokoupil z Litomyšle....

V pardubickém divadle bude režírovat Hanuš, odcházejí tři opory souboru

Miroslav Hanuš, herec

Osm premiér včetně novinky na vyhlídce pod hradem, poetické večery, scénická čtení, ale také odchod tří hereckých opor...

Inspiroval Foglara při psaní Rychlých šípů, teď vydal knihu hlavolamů

Chemik Ing. Jindřich Hojer, CSc. inspiroval spisovatele Jaroslava Foglara k...

Čtyřiadevadesátiletý Jindra Hojer, který byl pro Jaroslava Foglara inspirací pro jednu z postav komiksového seriálu...

Advantage Consulting, s.r.o.
VÝUKOVÉ STŘEDISKO – MANAŽER

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj, Pardubický kraj
nabízený plat: 50 000 - 70 000 Kč

Najdete na iDNES.cz