VIDEO: Muzejníci vyprostili mince z hrnků, které ležely v zemi tři sta let

  8:53aktualizováno  8:53
Konzervátoři a archeologové Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě minulý týden opatrně rozebírali oba hrnky, které ležely v hlíně v zalesněném místě na Vysokomýtsku. Větší keramický hrnek i druhý menší mají poškozené okraje. Patrně od divočáků, kteří poklad vyhrabali.

Mince byly v nádobách doslova napěchovány a slepené ztvrdlou starou hlínou. Konzervátorka muzea Adéla Holešínská do čtvrtka rozebrala oba hrnky a poté je slepila. Ale ani tak není jeden z nich kompletní, některé kusy okrajů hrnku scházejí (o nálezu jsme psali zde).

„Nakonec to šlo rozebrat lépe, než se nám při rozebírání prvního hrnku na počátku týdne zdálo,“ řekla konzervátorka.

Nález, který ležel jen asi deset centimetrů pod okolním povrchem, čítá přibližně šest set padesát až sedm stovek stříbrných mincí více velikostí. Jméno nálezce archeologové neprozradí, ani místo nálezu, protože jeho okolí chtějí ještě podrobně prozkoumat.

Fotogalerie

„Několik mincí rozsypaných kolem hrnků při rytí divokou zvěří jsme prozkoumali a jedna z nich pochází z roku 1671. To je zajímavé, protože většinou podobné nálezy máme z doby třicetileté války, kdy úmrtnost obyvatelstva byla vzhledem k válce či nemocem celkem vysoká a podobných nevyzvednutých pokladů je podstatně více.

Naopak z doby na konci 17. století moc takových nálezů nemáme, tehdy moc krizových období nebylo. Tím je nález docela výjimečný,“ říká archeolog David Vích.

Celé rozebírání nálezu na pracovišti v Regionálním muzeu ve Vysokém Mýtě natáčela malá kamera a ze záznamu vznikne i dokument pro potřeby muzea.

Překvapení ve formě zlaťáků nakonec nepřišlo

„Možná záznam půjčíme nějakému filmaři a pak ho dáme na YouTube, jako malou reklamu na muzeum a naši práci. A celý nález zamíří do Národního muzea v Praze, kde jej čeká podrobné prozkoumání a ocenění. Zatím nevíme, jakou má cenu. Nejsme numismatici,“ dodává archeolog.

Při zveřejňování nálezu řekl, že v hrncích mohou být kromě stříbrňáků i mince větší hodnoty. Po rozebrání nádob se ale ukázalo, že tomu tak není.

„Žádné překvapení se nekonalo v prvním hrnku ani v druhém. Čekal jsem, že třeba u dna budou větší nominály nebo nějaké méně běžné ražby,“ říká archeolog a dodává, že hrnky s mincemi do půdy zřejmě neschoval žádný „zámožný“ člověk.

„Nenašla jsem žádné zlato,“ usmívá se Holešínská, které tři sta let starou ztvrdlou hlínu pomáhala rozpouštět a neutralizovat jen destilovanou vodou. K vyjímání mincí používala pinzetu.

V pátek konzervátorka představila dvě hromádky stříbrňáků a slepené hrnky a pokličky, kterými byly v zemi přikryty.

„Některé mince jsou stále slepené. Je jich docela dost,“ ukazuje rozebraný „poklad“ Holešínská a dodává, že v této podobě poputuje nález do Národního muzea v Praze, jehož numismatičtí odborníci by měli nález ocenit a stanoví zřejmě také výši nálezného pro člověka, který na hrnky se stříbrňáky upozornil.

Archeologové nevědí, zda výši nálezného stanoví odborníci z ceny nalezeného kovu, nebo historické ceny nálezu. Archeologové jsou rádi, že hrnky objevil poctivý člověk. „Je hodně případů, kdy podobný nález skončí na černém trhu,“ říká Adéla Holešínská.

Autor:
  • Nejčtenější

Majitel musel s elektromobilem na emise. Nikdo nic neměřil, usmíval se

S rostoucím počtem elektromobilů v běžném provozu přibývá také netradičních zážitků jejich majitelů, a to nejen ze...

Že to nedává smysl? Pardubický manažer o záhadách Rolinkova konce

Hlavně, aby Dynamo neničily aféry podobné těm v minulé sezoně. S takovým cílem nastupoval na pozici generálního...

V Japonsku by za tu dobu měli dálnici, vítali v Brandýse vysněný bankomat

Jen málokteré město v zemi nemá na náměstí nebo jinde v centru bankomat. Tento přístroj ale dosud chyběl v Brandýse nad...

Druhá liga: Pardubice porazily Třinec a vedou tabulku, Brno si zastřílelo

Fotbalisté Pardubic ve 12. kole druhé ligy doma zdolali Třinec 1:0 a vrátili se do čela tabulky o dva body před Duklu,...

My postižení dítěte nezavinili, odráží hradecká nemocnice výčitky z Pardubic

Fakultní nemocnice Hradec Králové odmítla pochybení v případu předčasného porodu ženy z Vamberka. Dítě přišlo na svět...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

O opravě pardubického stadionu se tento týden nerozhodne, fanoušci zuří

Náměstkyně primátora Pardubic Helena Dvořáčková nakonec vzdala snahu dostat do programu čtvrtečního zasedání městského...

Vedení nemocnice věříme, říká po dvou možných pochybeních hejtman Netolický

Krajští politici v těchto dnech výrazně zasahují do dění v pardubické nemocnici, která kvůli dvěma případům možného...

Na okraji Pardubic by mohlo vzniknout jezero pro rekreaci

Pardubice by chtěly, aby poblíž budoucího severovýchodního obchvatu města u sídliště Dubina vzniklo jezero. Mělo by jít...

Vysoké Mýto opraví Masarykovy sady a obnoví vyhlídku

Po revitalizaci Jungmannových sadů, Botanické zahrady a parku Otmara Vaňorného zahájilo v těchto dnech Vysoké Mýto i...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz