Pátek 15. října 2021, svátek má Tereza
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 15. října 2021 Tereza

Lidé v Pardubicích nezjistí, co dýchají. Tamní stanice neměří všechno

  17:00
První slova lidí, kteří přijedou do Pardubic na nádraží, jsou většinou: "Tady to smrdí." Nevědí přitom, že vedle prachu dýchají i rakovinotvorné benzo(a)pyreny a další látky, které se ve městě neměří vůbec nebo pouze nárazově.

Pohled na chemičku Synthesia v Semtíně z Kunětické hory u Pardubic | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Čistotu vzduchu tu měří jen dvě imisní stanice. Z nich lze ale zjistit koncentrace jen těch běžnějších látek. Měření nejnebezpečnějších látek je totiž finančně i technologicky tak náročné, že se provádí jen občas na objednávku.

"Pro takové případy si město od zdravotního ústavu v Hradci Králové objednává měřicí vůz Horiba," podotkl vedoucí odboru životního prostředí Miroslav Míča. Vůz, který patřil přímo ústavu, byl však už zastaralý a během letošní zimy mu doslova odešly některé součástky. Naposledy si město Horibu objednalo v březnu ke změření kvality ovzduší v lokalitě Parama.

Stanice na Dukle a v Rosicích, z nichž sbírá data Český hydrometeorologický ústav, měří látky jako oxid siřičitý, oxidy dusíku, ozon, oxid uhelnatý nebo prach.

"Největším problémem z toho, co měříme, je prach. Na základě jeho hodnot se vyhlašuje signál regulace. Oxidy dusíku jsou problém jen u nejfrekventovanějších silnic, oxid siřičitý už většinou problém není," uvedla za Český hydrometeorologický ústav Martina Černá.

Překračování limitů prachových částic je v Pardubicích časté. Ty přitom mohou dlouhodobě způsobovat astma a další choroby dýchacího ústrojí.

"Největší riziko u prachu je fakt, že na sebe může vázat z ovzduší těžké kovy," vysvětlil pardubický zastupitel a bývalý inspektor České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Miroslav Rubeš.

"V únoru vystoupily celodenní koncentrace prachu dokonce až na trojnásobek limitní hodnoty, takže kvůli smogu musel být vyhlášen signál regulace, který trval celý týden," konstatoval Rubeš.

Karcinogeny měří jen na Dukle, ale jen některé

Benzopyren měří v Pardubicích jen jedna stanice, a to na Dukle. Další aromatické uhlovodíky nejsou pravidelně měřeny vůbec.

"Benzo(a)pyren je karcinogenní látka, z toho důvodu se hodně sleduje. Loni byla překročena jeho roční průměrná limitní koncentrace o jednu desetinu nanogramu na metr krychlový," upřesnila Černá. V zimě ale překračovala naměřená hodnota limit téměř třikrát.

Benzo(a)pyren vzniká spalovacími procesy a k jeho produkci přispívá jak průmysl, tak domácnosti a doprava. "Letos zde byl navíc překročen i imisní limit oxidu siřičitého. To se jinde v republice nestalo," konstatoval Rubeš.

Oxid siřičitý je podle něj jedna z nejběžnějších látek, překročení limitu prý ale obvyklé není. "Asi před deseti lety, když jsem ještě působil jako inspektor ČIŽP, došlo k podobnému překročení imisních hodnot oxidu siřičitého," vzpomněl.

Emise, které vypouštějí do vzduchu, si znečišťovatelé musí v určitém intervalu nechávat měřit na své náklady sami. "Firma si takové měření objednává a sama ho i platí. A co si budeme povídat, když se do limitů nevejde, podruhé si stejnou měřicí společnost nevybere," popisuje stávající systém Rubeš.

Měření se navíc provádí v předem známou dobu. Podnik ví, kdy přesně měřicí společnost přijede. Rubeš tak nevylučuje, že by teoreticky mohlo docházet i k úpravě výroby před samotným měřením: "Takové podezření by už ale musela prošetřit Česká inspekce životního prostředí," upozornil.

Autor:

Parlamentní volby v roce 2021 se konaly v pátek 8. října a v sobotu 9. října. Ve volbách jsme vybírali dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Výsledky podle města a obcíPardubiceÚstí n. O.SvitavyChrudimČeská Třebová, další

  • Nejčtenější

Řidiči si odskočili na oběd, u firmy zablokovali tahač s pásovým vozidlem

Bezradnému řidiči nadměrného nákladu, který převážel základ budoucího protiletadlového systému, pomáhali v úterý...

To bookmakeři nečekali. Velkou pardubickou ovládl Talent, startující s kurzem 25:1

Desetiletý ryzák Talent s žokejem Pavlem Složilem mladším v sedle, který nepatřil u bookmakerů mezi největší favority,...

Krach Bohemia Energy přinesl problémy i do měst slibujících levnější energie

Otřes na energetickém trhu při krachu společnosti Bohemia Energy se okamžitě promítl nejen do front před pobočkami...

Suverénní záležitost. Hokejisté Pardubic v dohrávce deklasovali Vítkovice

Hokejisté Pardubic a Vítkovic s téměř měsíčním zpožděním zkompletovali páté kolo extraligy. A dohrávku si vychutnali...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Při srážce s cisternou a osobním autem zemřel na Pardubicku řidič dodávky

Tragická nehoda se ráno stala mezi Chvojencem a Holicemi na Pardubicku. Na silnici /35 se střetla dodávka s cisternou...

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Dieselům hrozí paralýza. Drahý plyn brzdí výrobu AdBlue, auto bez něj nejede

Premium Majitelé moderních dieselových aut mohou mít brzy velké problémy. Znehybnit jejich auta může nedostatek plynu. Za vším...

  • Další z rubriky

Při srážce s cisternou a osobním autem zemřel na Pardubicku řidič dodávky

Tragická nehoda se ráno stala mezi Chvojencem a Holicemi na Pardubicku. Na silnici /35 se střetla dodávka s cisternou...

Jasan starý 160 let přežije, soud zrušil změnu územního plánu

Stošedesátiletý jasan u pardubického hypermarketu Albert, který měl padnout kvůli stavbě nového obchodního centra u...

Restauratér ze zavřeného podchodu žádal miliony, na městě vysoudil 845 tisíc

Dlouholetý spor mezi provozovatelem někdejší pardubické restaurace Kra Kra v podchodu u Zelené brány a městem Pardubice...

Trénink šampiona Velké pardubické. Talent běhá ve vodě a šplhá do hor

Premium Seděla osamocená na lavičce určené pro vodiče koní ve Velké pardubické, nedívala se, jen občas zvedla hlavu, když...

Vysoké ceny dohnaly Bohemia Energy ke krachu. Dotkne se to téměř milionu lidí

Firma Bohemia Energy, největší uskupení alternativních dodavatelů energií v ČR, ukončí činnost a dodávky elektřiny a...

Leoš Mareš se pochlubil šťastnou novinou. Bude trojnásobným tatínkem

Leoš Mareš (45) a jeho druhá manželka Monika (40) čekají miminko. Moderátor se zprávou pochlubil v ranním vysílání...

Jdu do toho kvůli synovi a penězům, říká Hanychová o nové práci

Agáta Hanychová (36) bude jednou ze soutěžících druhé řady reality show Like House. V pořadu influenceři trávící čas ve...

Pobyt v Římě jí obrátil život naruby, jen letos už má obrat v milionech

Stalo se to na dovolené v Římě. Darina Šťastná tam potkala dvě „dámy“. Obě byly stejně vkusně oblečeny, za oběma se...

Babiš žádá cenový strop pro klienty Bohemia Energy a kompenzaci pro všechny

Premiér Andrej Babiš vyzval Energetický regulační úřad, aby zvážil zastropování cen u dodavatelů energií, kteří...