Chceme slevu na kanál jako na třídě Míru, bouří se lidé z ulice V Ráji

  8:00aktualizováno  8:00
Příspěvek pardubické radnice majitelům nemovitostí na třídě Míru na vodovodní a kanalizační přípojky vyvolal zájem o podporu i od dalších vlastníků domů ve městě. Ti z ulice V Ráji dokonce sepsali petici.

Oprava třídy Míru s sebou nese také novou kanalizaci. | foto: Michal Klíma, MAFRA

V Pardubicích začíná boj o kanály. Lépe řečeno o náklady na jejich opravu. Radní totiž rozhodli, že finančně pomohou majitelům domů na třídě Míru. Půlku nákladů zaplatí za ně. Celkem logicky stejnou výsadu nyní žádají i lidé z ostatních částí města.

"Těm bohatým a vlivným na třídě Míru město zaplatí polovinu nákladů na opravu kanalizačních a vodovodních přípojek a my máme být ti blbí, co vše budou platit ze svého. Tak to ale ne!" řekl Ladislav Dvořák z ulice V Ráji, kde společně se sousedy dokonce sepsali petici za stejný přístup radnice jako na hlavní ulici.

Archy s podpisy 54 majitelů nemovitostí už doputovaly i na magistrát. "Bydlíme v ulici, která po léta byla ve špatném stavu. Když se konečně začala opravovat, lidé si uvědomili nerovnost dotací poskytovaných městem, nehospodárnost, špatné plánování a plýtvání veřejnými prostředky," stojí v petici s tím, že lidé odmítají být "občany druhé kategorie."

Šéfové města zatím neplánovali, že by lidem opravy přípojek platili z poloviny všude ve městě. Na třídě Míru k tomu přistoupili hlavně kvůli tomu, aby šla její oprava placená z fondů Unie co nejvíce hladce.

"Nemůžeme si při opravě za dotace dovolit nějaká zdržení," uvedla primátorka města Štěpánka Fraňková.

Ovšem nyní se zdá, že pod vlivem okolností, radní udělají vstřícný krok i k ostatním majitelům domů.

"Město nemá povinnost přispívat na přípojky, ale souhlasím s tím, že pokud se někde přispěje, bylo by minimálně slušné se zamyslet nad tím, zda by se nemělo dát i jinde. Občané Pardubic nejsou někde lepší a jinde horší. Určitě se o tom bavit chceme a jednání vyvoláme," řekl náměstek primátorky Jindřich Tauber.

Příspěvkem dalším vlastníkům na přípojky by se z věci stal precedens, který by již zřejmě nebylo možné v budoucnu ignorovat. "Nebráníme se debatě s dalšími ulicemi. Já s tím nemám problém," doplnil Tauber.

Ovšem jeho vyjádření nemá v praxi žádný dopad. A tak petičníci zaslali svou žádost všem 39 zastupitelům a budou po politicích co nejdříve požadovat konkrétní kroky.

"Všichni jsou strašně naštvaní. Přípojky budou zřejmě hrozně drahé, několik desítek tisíc korun, i když o částkách s námi zatím nikdo nejednal," řekla Olga Kudrnová, další z hlavních iniciátorek petice.

První část ulice V Ráji se podle Kudrnové opravuje od 10. března, druhá od 4. dubna, po odstranění vozovky ale podle ní na stavbě nikdo nepracuje.

Požadujeme stejný přístup ke všem

Lidé prý mají také obavy, že se za několik let část opravené ulice opět rozkope, až bude chtít společnost ČEZ položit do země rozvody elektřiny. Vedení je nyní nadzemní.

"Požadujeme stejný přístup k majitelům nemovitostí ve městě. Žádáme zastupitelstvo města Pardubic o přidělení peněžních dotací stejným poměrem jako na třídě Míru. Finanční prostředky by měly být rozdělovány rovnoměrně," doplnili Kudrnová a Dvořák.

Na třídě Míru se polovina z 80 majitelů nemovitostí zdráhala přípojky opravovat nebo si chtěla najmout jinou firmu než tu, která ulici rekonstruuje.

Pro radnici by to byly komplikace a zdržení, přitom musí kvůli získané evropské dotaci dodržet termín dokončení stavby a nesmí ji později měnit. Proto se rozhodla zaplatit vlastníkům polovinu nákladů. Na příspěvky v centru vydá šest nebo sedm milionů korun.

"Ještě jsme se nestačili s kolegy o tom pobavit. Buď zvolíme přístup, že budeme přispívat všem obyvatelům města, nebo si řekneme, že třída Míru je natolik důležitá, stěžejní a privilegovaná a přípojky budeme platit jen tady," dodal k problematice náměstek primátorky Tauber.

Nejčtenější

Strom spadl na lanovku, hasiči z ní za dvě hodiny sundali desítky lyžařů

V Bukové hoře spadl strom na lanovku.

Na lanovou dráhu ve skicentru Buková hora na Orlickoústecku spadl strom. Na lanovce po poledni uvázlo 71 lyžařů, které...

Trenér gólmanů Dynama Svoboda boural, po nehodě mu naměřili 1,7 promile

Gólman Svoboda boural opilý.

Ostuda pardubického hokejového klubu Dynamo má další rozměr. Fanoušci už měsíce řeší slabé sportovní výsledky, v létě...

Části Pardubic hrozí evakuace kvůli bombě z války, týká se tří tisíc lidí

Policie prohledává budovy Vysoké školy ekonomické na Žižkově a Jižním Městě...

Části pardubické čtvrti Svítkov hrozí na začátku víkendu evakuace. Podle pyrotechniků totiž existuje možnost, že je...

Sestup neznamená konec hokeje, řekl fanouškům manažer Dynama Salfický

Dynamo uspořádalo další diskuzi s fanoušky.

Několik zajímavých okamžiků přinesl úterní diskuzní kotel mezi fanoušky a šéfy HC Dynamo Pardubice. Předně generální...

Neoprávněný vyhazov primáře přijde nemocnici na 11 milionů

Bývalý primář gynekologicko-porodnického oddělení Chrudimské nemocnice...

František Liška byl sedm let primářem chrudimské porodnice jen na papíře. Pracoval v Kolíně a soudil se s nemocnicí, že...

Další z rubriky

Hejtman Netolický se za „gaunera“ omlouvat nemusí, rozhodl odvolací soud

Martin Netolický

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický by si v budoucnu měl dávat větší pozor na to, co říká, a nepoužívat...

Okresní nemocnice si dají s investicemi pauzu. Menší špitál má přednost

Výběrové řízení vypíše krajská firma, Nemocnice Pardubického kraje, ještě...

Rozhodnutí krajských politiků postavit novou nemocnici následné péče v Moravské Třebové s sebou nese i jednu...

VIDEO: Hrozba evakuace v Pardubicích pominula, železo v zemi nebyla puma

Pod zemí pyrotechnici našli náboj a střelu z dvacetimilimetrového...

Lidé z pardubické čtvrti Svítkov se na víkend nebudou muset stěhovat. Pyrotechnici prozkoumali železný předmět objevený...

Najdete na iDNES.cz