Mimořádné pardubické zastupitelstvo bude. Opozici ale hrozí fiasko

  11:17aktualizováno  11:17
Pardubická komunální politika ve středu v 16 hodin zažije velkou premiéru. Vůbec poprvé se bude konat mimořádné zasedání zastupitelstva, které vyvolali čistě opoziční zastupitelé.

Šéfové magistrátu. Zleva na fotografii sedí náměstek primátora za ANO Jan Řehounek, vedle jeho kolegyně z hnutí Helena Dvořáčková, primátor Martin Charvát, vlivný radní za ČSSD Vítězslav Novohradský a první náměstek ze stejné strany Jiří Rozinek. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

„Pro všechny to je velká neznámá, vůbec nevíme, do čeho jdeme. Jasné je, že se ukáže, jak na tom je pardubická politická kultura, uvidíme, jak to celé bude vypadat,“ uvedl lídr pardubické ODS Karel Haas.

Jeho obavy jsou na místě. Jemu i dalším kolegům je jasné, že z jednání může být fiasko. Opozice má totiž sice sílu, aby si zasedání u primátora na základě zákona o obcích vynutila, ale už nemá tu moc třeba schválit jeho program.

„Koalice má hned několik možností, jak jednání sabotovat. Buď zastupitelé koalice nepřijdou a my nebudeme usnášeníschopní, nebo neschválí program či dají podnět na ukončení debaty,“ zmínil možnosti radních blokovat záměr koalice Karel Haas.

Program je přitom prostý. Zástupci ODS, Pardubáků, STAN, Sdružení pro Pardubice, KSČM a Patriotů dali do kupy pět bodů, na kterých chtějí jednak demonstrovat špatnou práci vedení města, a pak hlavně budou chtít znát odpovědi na položené otázky.

„Nechceme do toho vnášet zbytečné emoce. Vybrali jsme pět jasných bodů z nedávné minulosti, které jsou z našeho pohledu kontroverzní a na které při běžném jednání není dost času,“ uvedl zastupitel za Patrioty Jiří Lejhanec.

Opozice nechce, aby měla náměstkyně vliv na územní plánování

Opozice chce vedle toho na jednání prosadit, aby některé kroky vedení radnice prověřily kontrolní orgány města. Ráda by také dostala své zástupce do dozorčích rad městských společností a chtěla by zbavit náměstkyni primátora Helenu Dvořáčkovou (ANO) funkce pro územní plánování.

Zda na zmíněné body ale přijde vůbec řeč, není zatím jasné. Primátor Martin Charvát je prý ochoten o návrzích mluvit, s některými podklady však zásadně nesouhlasí.

„Jsme demokratické hnutí, takže jsme připraveni nad tématy jednat. Určitě se tak zastupitelstvo bude konat,“ uvedl Charvát, který je zvolený za ANO. Z jeho dalších slov však plyne, že opozice si rozhodně nemůže myslet, že dnes na radnici bude vládnout. „Budeme mít i svůj návrh, který chceme předložit. Chceme dát jasné mantinely, v rámci kterých budeme jednání vést,“ dodal Charvát.

Zdá se tak pravděpodobné, že pět navržených bodů od opozice se do programu zasedání vůbec nedostane a koalice díky většině schválí jiný model debaty. O tom svědčí i vyjádření zástupců TOP 09, kteří sice minulý týden deklarovali, že podpoří návrh opozice, ale to už prý neplatí.

Zastupitelé poukazují na porušení zákona

„Takový byl závěr jednání u nás na straně. V pondělí jsme ale měli koaliční jednání a tam jsme se dohodli na jiném řešení. Byli jsme v koalici přehlasovaní, a tak to musíme respektovat, protože v ní chceme zůstat,“ uvedla zastupitelka za TOP 09 Ludmila Ministrová.

Opoziční subjekty dlouhodobě kritizují porušení pravidel při objednání externích právních služeb za 121 500 korun, které radní schválili až dodatečně. Poukazují i na požadavek půlmilionového daru pro Nadační fond Naše nemocnice, v němž jako členové statutárních a dozorčích orgánů figuruje pět členů rady města jako soukromé osoby. Čtyři z nich požadavek podpořili, což je podle opozice střet zájmů a porušení zákona o obcích.

Opozičním zastupitelům se nelíbí ani úroveň materiálů předkládaných radou zastupitelstvu, v letošním prvním pololetí předkladatelé 13 navržených bodů stáhli z jednání. Chtějí také apelovat na vedení města, aby mohli být opoziční zastupitelé členy dozorčích rad městských firem, jak bylo v minulosti běžné. Změny územního plánu se podle nich vlečou i tři roky, jsou zbytečně nákladné a vedení města do nich nekompetentně zasahuje. Náměstkyni Dvořáčkovou by proto ve funkci takzvaného určeného zastupitele pro územní plánování měl nahradit opoziční zastupitel architekt Milan Košař, který má v této oblasti mnohaleté zkušenosti.

Nejčtenější

Strom spadl na lanovku, hasiči z ní za dvě hodiny sundali desítky lyžařů

V Bukové hoře spadl strom na lanovku.

Na lanovou dráhu ve skicentru Buková hora na Orlickoústecku spadl strom. Na lanovce po poledni uvázlo 71 lyžařů, které...

ZVOLNĚNÍ: Když se bortí hokejová tradice. A kde sídlí „umělé kluby“?

Pardubický brankář Ondřej Kacetl likviduje šanci Pavola Skalického z Mladé...

Alkoholové a kokainové jízdy členů trenérského týmu utnuté policií, hlavní kouč s notně pošramocenou minulostí,...

Části Pardubic hrozí evakuace kvůli bombě z války, týká se tří tisíc lidí

Policie prohledává budovy Vysoké školy ekonomické na Žižkově a Jižním Městě...

Části pardubické čtvrti Svítkov hrozí na začátku víkendu evakuace. Podle pyrotechniků totiž existuje možnost, že je...

Sestup neznamená konec hokeje, řekl fanouškům manažer Dynama Salfický

Dynamo uspořádalo další diskuzi s fanoušky.

Několik zajímavých okamžiků přinesl úterní diskuzní kotel mezi fanoušky a šéfy HC Dynamo Pardubice. Předně generální...

Neoprávněný vyhazov primáře přijde nemocnici na 11 milionů

Bývalý primář gynekologicko-porodnického oddělení Chrudimské nemocnice...

František Liška byl sedm let primářem chrudimské porodnice jen na papíře. Pracoval v Kolíně a soudil se s nemocnicí, že...

Další z rubriky

Pardubické politiky čeká klíčová bitva o pozemky pro autobusové nádraží

V prázdném činžáku u pardubického nádraží budou dvěma zbylým partajím dělat...

Pardubičtí zastupitelé mají před sebou první velké rozhodnutí v novém volebním období. Už ve čtvrtek budou hlasovat o...

Na přivaděči k D11 zemřel řidič osobního auta po střetu s kamionem

Řidič osobního auta nehodu nepřežil.

Po čelním střetu s kamionem zemřel dopoledne řidič Škody Octavia na úseku silnice I/36 mezi obcemi Chýšť a Voleč na...

V Jablonném nad Orlicí se srazilo auto s vlakem, řidič přehlédl výstrahu

Řidič auta podle prvotních zjištění policie přehlédl blikající světla na...

V Jablonném nad Orlicí se ráno střetlo osobní auto s projíždějícím vlakem. Řidič auta podle zjištění policistů přehlédl...

Najdete na iDNES.cz