Diskuze

Obnovu lesů brzdí přemnožená zvěř, tvrdí lesníci a chtějí změnu zákona

Hynoucí jehličnaté lesy mají v budoucnu postupně nahradit cenné dřeviny, jako jsou buk či dub. Tomu ale brání přemnožená zvěř, tvrdí lesnické sdružení Pro Silva Bohemica. Poslalo otevřený dopis ministru zemědělství Miroslavu Tomanovi, v němž jej vyzývá ke změně zákona o myslivosti.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

A nechtělo by to v mít v lesích mít víc vlků?

0 1
možnosti

Otázku, zda je zvěř přemnožena čili nic, ponechám jiným. Ale vidím jedno - v posledních letech rapidně ubývá zvěři místo k žití. Stále více mizí louky, pole i ostatní plochy pod betonem skladů, meganákupních center, parkovišť etc. Zvěř buď vyhyne, nebo migruje do míst, kde ještě může žít a pak se v těchto lokalitách stavy pochopitelně zvětšují.

Druhou věcí je pak způsob zalesňování. Osobně jsem pozoroval na stráních Krušných hor tento postup: holoseč, vytahání pařezů těžkou technikou na hromady a do takto vzniklého tankodromu se sázelo. A aby byly kulturní sazenice chráněny, všude se přidaly sazenice břízy. Za tři roky vznikla neprostupná březina, ve které 99% vysazených kulturních sazenic zašlo. A tam, kde to šlo, se to celé obehnalo drátěným pletivem. Pokud takto "obnovují" lesy i jinde, tak to potěš koště.

7 1
možnosti

Já myslím, že oni takové kombinované sázení ještě moc neumí. Bříza je asi vhodná, protože je poměrně světlomilná a pod ní by mělo pro smrčky zůstat dostatek světla. Spíš ty smrčky zahlušily vysoké rostliny, které se na tu paseku po vykácení a tím odkrytí půdy s vysokým množstvím živin z rozpadu jehličí z původních stromů rozšířily coby pionýrské rostliny takových pasek.

Jedná se taky o to, že pod břízami se za sucha udrží víc vlhkosti, ale zase na druhé straně menší deštík nebo rosa se tam nedostane a proto za určitých podmínek smrčky na volné ploše přežijí a pod břízami či jinými stromy uschnou.

0 0
možnosti

Takže divočáci se premnozili, že se o ně někdo stará? Přirozený stav jelenů jsou jednotky kusů na ČR?

0 0
možnosti

U nás v lese jsem poslední oplocenku viděl tak před 40 lety, potom už ne

Nové sazeničky se sází normálně a to vedle smrčků v poslední době i buky a duby a všechno roste úplně v pohodě, žádná zvěř je neožírá. Majitelé lesů možná stromečky přes zimu natírají proti okusu, to nevím, ale oplocenky stoprocentně nepoužívají.

Poslední údaje o zazvěření jsem viděl před cca 10 lety, v naší 1200 hektarové honitbě, kde je cca 60 - 70 % polí a zbytek les má být 20 - 30 kusů srnčího. A zhruba tolik asi je, pokud můžu soudit.

Zajímalo by mě, kdo a proč potřebuje ty lži o přemnožení zvěře v naších lesích. Podle stop v zimě je zvěře naopak proti době za socíku zhruba jen třetina.

5 4
možnosti

Tak loni před zimou jsem napočítal asi 60 kusů srnčího za barákem, na jednom poli. Na druhé straně vesnice to samé.??

3 0
možnosti

J96a91n 89P64u48l22e47c

8. 7. 2019 11:31

A jde panu Erbeovi vážně jen o dobro našich lesů, nebo si chce povraždit pár zvířat, aby asi si dokázal, jaký je chlap?

4 9
možnosti
Foto

Ano, jde mi o blaho našich lesů a lidí, které v nich pracují a mají rádi přírodu :-) zvěř do ní patří, ale vše musí být vyvážené. Děkuji za Vaši reakci.

3 0
možnosti

Vysoké zvěře je až tak moc, že u nás, na Šumavě, chodí až k domům.

2 0
možnosti

M39i36r87e95k 15Ř76í94h53a

8. 7. 2019 13:36

A není to tím, že člověk čim dál víc rozšiřuje svoje sídla? BTW viděl jsem v alpách (kousek od obce Šladming) jak přišlo k vesnici 40 kusů jelení zvěře. Místní mi řekli, že tam mají krmelce a že to je normální. Koukám, že rakušákům zvěř nevadí a chápou, že v zimě se zvěř shlukuje do větších celků.

0 1
možnosti

Tak zvěř je teda podle lesáků přemnořená,ale pak proč řvou,když jim někdo střelí pár kusů???To mi hlava nebere.Tak jak to je teda doopravdy páni lesníci???

0 7
možnosti

Neřvou lesáci, řvou myslivci, milý Watsone

7 0
možnosti
Foto

Obnovu lesů brzdí přemnožená zvěř, tvrdí lesníci a chtějí změnu zákona

ale vlky, kteri ji prirozene reguluji v lesich nechteji a nekteri je dokonce strileji :-P

12 2
možnosti

J62a31n 55D75r91á69b17e98k

8. 7. 2019 10:36

není rozdíl mezi lesníkem a myslivcem?

4 1
možnosti

Pokud se neohradí vysázené listnaté stromy, tak 100 % vysázených stromů zničí zvěř. Pokud se neohradí jehličnaté, tak jich 30 % zničí zvěř. Pokud se natírají něčím proti okusu, možná zvěř zničí jen 50 % vysázených stromů. Pokud se okusem ničí 1/2 až 2/3 vaší práce, tak nemáte radost.

Odstřel nepomůže, stačí 1 srnka chodící denně okusovat vaše stromky, tedy bychom mohli říci, že 1 srnka zničí 365 stromků do roka. A pokud má mladé, tak ty mladé srnky se naučí chodit na ta místa a i po odstřelu té staré se historie opakuje.

Tedy je potřeba ohrazovat a ohrazovat a stát by měl poskytovat dotace na ohrazování. Ale již vidím socialisty, co křičí, že mají právo na volný průchod krajinou.

3 0
možnosti

tak pokud vím, existuje něco jako přelízka nebo i branka. Nevím o tom, že by ji srnky uměly otvírat..

4 1
možnosti

Dobytek, chovaný v lesích, se přemnožil.

A čím víc ho budou myslivci přikrmovat, tím víc ho bude.

Jenže bez přikrmování budou škody vyšší, tj. je potřeba začít velkým odstřelem.

7 7
možnosti
Foto

Yellowstonský národný park: Po návrate vlkov zmenili rieky svoje toky. Zver má nožičky a pud sebazáchovy.

Slovensko: Poľnohospodári začali plakať, že im zver pustoší polia. Z rovnakého dôvodu ako v Yellowstone... ;-)

1 0
možnosti