Pardubická radnice chce raději zavést vstupné, než dotovat letní kino

  8:13aktualizováno  8:13
Vedení města se letos rozhodlo snížit dotaci pro letní kino, do kterého si lidé zvykli chodit zdarma. Navrhuje, ať návštěvníci platí aspoň nízké vstupné. Podle provozovatele Jana Motyčky to ale znamená konec promítání pod širým nebem.

Letní kino v pardubických Tyršových sadech | foto: Michal Klíma, MAFRA

Přestože současná vláda na radnici před volbami slibovala, jak moc chce zachovat v Pardubicích letní promítání zdarma, vypadá to, že letní kino nejspíš skončilo.

Po loňském navýšení dotací, které jsou nutné pro to, aby lidé mohli chodit na filmy pod širým nebem zdarma, letos město snížilo příspěvek ze 600 na 200 tisíc korun.

"To je v podstatě to samé, jako konec letního kina v Pardubicích,“ říká provozovatel kina Jan Motyčka. Uvádí, že vedení města žádá o padesátiprocentní příspěvek na celoprázdninovou akci, jejíž celkové náklady jsou kolem 1,2 milionu korun.

Pardubické letní kino

Promítání pod širým nebem zdarma začalo v Pardubicích v roce 2006. Promítalo se v Tyršových sadech, loni se kvůli plánované opravě parku muselo kino přesunout na louku mezi bývalým lihovarem a skateparkem u hlavního nádraží.

Oprava Tyršových sadů však dodnes nezačala. Kino původně začínalo s dotací od města 200 tisíc korun.

Pořadatelská firma však loni odmítla dotovat provoz ze svého a dohodla se s radnicí na navýšení dotace na 600 tisíc korun. Letos však kulturní komise města opět chce dotaci snížit na 200 tisíc korun.

Letní kino navštěvuje ročně kolem padesáti tisíc lidí, součástí akce jsou i návštěvy herců nebo režisérů, kteří přijíždějí uvést svůj film.

Do Pardubic tak už zavítali například režiséři Fero Fenič nebo Juraj Herz. Pokud dojde ke snížení dotace, obávají se provozovatelé letního kina ukončení tradice a konce letního promítání pod širým nebem.

"Sedm let jsme kino dotovali ze svého, to už ale nejde. Mám pocit, že se peníze na kulturní akce rozdělují podle toho, jak je kdo u politiků oblíbený, a ne podle kulturního přínosu nebo podle toho, kolik akci navštíví lidí,“ dodal Motyčka.

Podle primátorky Štěpánky Fraňkové je za snížením dotace doporučení kulturní komise, aby kino vybíralo vstupné. "Pokud by se platila symbolická částka, třeba deset korun, eliminovali by se lidé, kteří tam chodí, aniž by se chtěli na nějaký film dívat," řekla primátorka.

Vybírání vstupného však Motyčka považuje za nemožné. "Museli bychom každý den oplotit veřejné místo, což je technicky i finančně tak náročné, že se vybírání vstupného nevyplatí," uvedl.

Primátorka dodala, že jednání nejsou u konce a že se další prostor k argumentaci ještě najde.

Jenomže Motyčka zároveň poukazuje na seznam nejvýznamnějších kulturních událostí letošního roku, který sestavila radnice. Letní kino na seznamu není.

Z hlediska významnosti se tak před akci, kterou navštěvuje každý rok desetitisíce lidí, dostala například taneční soutěž O perníkovou pantofli, Čertovská merenda nebo Kuličkiáda.

"Dost mě to překvapuje," komentuje zveřejněný seznam starosta prvního pardubického obvodu Jaroslav Menšík. "Připadá mi absurdní, že taková věc, jako je letní kino, na seznamu kulturních akcí na tento rok není," dodal.

Říká, že jeho obvod si uvolnit dotaci na akci, která beztak slouží lidem celého města, ze svých prostředků dovolit nemůže.

"Pokud bychom dostávali peníze z hracích automatů, nebyl by problém peníze na kino najít. Jenže letos nedostaneme ani korunu z těchto peněz. Rozpočet tak přijde o sedmnáct milionů," dodal Menšík.

První obvod, na jehož území se letní kino koná, tak může pouze intervenovat na radnici, aby nejnavštěvovanější kulturní akce ve městě podpořila. Před posledními komunálními volbami se přitom strany ve svých volebních slibech předháněly v tom, jak se zasadí o zachování kina.

Celoprázdninové promítání pod širým nebem totiž v jiných městech nemají a za osm sezon si na filmy do Tyršových sadů, případně loni na louku ke skateparku, navyklo chodit kolem padesáti tisíc lidí.

"Chceme, aby v Tyršových sadech bylo zachováno letní kino," nebo "Chceme, aby Pardubice byly městem, kde se dá nejen pracovat, ale i bavit," jsou hesla z volebního programu sdružení Pardubáci, které má na radnici na starost kulturu prostřednictvím náměstka primátorky Františka Brendla.

Teď to vypadá, že současní radní naopak nechají letní kino propadnout do říše vzpomínek.

"Dotace dvě stě tisíc znamená konec letního kina. Jenom půjčovné vyjde na 120 tisíc, a to jen díky dlouhodobým dobrým vztahům, které se nám podařilo s distributory vytvořit. Jinak se cena za půjčovné pohyboval kolem dvou set tisíc,“ řekl Motyčka.

Dodal, že s navrhovanou dotací se lidé v Pardubicích dočkají maximálně týdenního promítání na mobilní plátno.

Provoz letního kina měl přitom namále i loni. Také před rokem se radnice zdráhala přiklepnout na promítání požadovanou dotaci, kino navíc muselo skončit svou tradici působení v Tyršových sadech.

Tam totiž měla ještě před prázdninami začít rekonstrukce parku, a tak se promítací kabina a plátno přestěhovaly na louku mezi bývalým lihovarem a skateparkem v blízkosti hlavního nádraží. Dodnes přitom v Tyršových sadech žádné práce neprobíhají.

Autor:

Nejčtenější

Asi mi na půl minuty hráblo, vysvětlil muž soudu líbání dceřiny kamarádky

Ilustrační snímek

S tříletou podmínkou odešel od Krajského soudu v Pardubicích třiačtyřicetiletý muž. Když vezl v autě kamarádku své...

Cyklista utrhl předjíždějícímu autu zrcátko, řidič mu za to prošlápl kolo

Dvaatřicetiletý řidič auta cyklistovi za utržené zrcátko šlápl do kola.

Roztržkou mezi řidičem osobního auta a cyklistou se zabývá policie na Litomyšlsku. Původně byli tamní policisté ve...

Česká Třebová otočila, chce dosud odmítaný nájezd na dálnici D35

Ilustrační snímek

Zastupitelé České Třebové před pěti lety odmítli přímé napojení města na chystanou dálnici D35 u Litomyšle. Nyní jej...

Pardubice v prosinci přijdou o autobusové nádraží, náhradní není

Pardubické autobusové nádraží skončí. Pozemky pod ním koupil Jaroslav Strnad....

Pardubice čekají další dopravní problémy. A to poměrně značné. Na konci roku totiž soukromý investor zavře autobusové...

Hokejové derby vyhrotilo rivalitu, Hradec chce tunel pro hosty a víc kamer

Trenér pardubických hokejistů Ladislav Lubina při derby s Hradcem.

Kvůli útoku na pardubického trenéra Ladislava Lubinu při hokejovém derby se hradecký klub pokusí vybudovat na svém...

Další z rubriky

Lidé už víc třídit nebudou. Hejtman navrhl pálit víc odpadu v cementárně

Stará spalovna nebezpečného odpadu u Pardubic

Za pět let by v Česku mělo skončit masivní ukládání komunálního odpadu na skládky. A jelikož je podle odborníků třídění...

Cyklista utrhl předjíždějícímu autu zrcátko, řidič mu za to prošlápl kolo

Dvaatřicetiletý řidič auta cyklistovi za utržené zrcátko šlápl do kola.

Roztržkou mezi řidičem osobního auta a cyklistou se zabývá policie na Litomyšlsku. Původně byli tamní policisté ve...

Stavba obchvatu Rokytna na Pardubicku nabírá skluz, na D35 naváže později

V trase budoucí D35 zatím probíhají archeologické práce. Takto vypadá již...

Požadavek na protihlukové zábrany, obava z rozvodnění potoků či úprava křížení silnic. Přípravu stavby přivaděče k...

Najdete na iDNES.cz