Koaliční jednání v pardubických obvodech vítězové voleb zvládli

  11:10aktualizováno  15:44
Žádná velká překvapení nepřinesla povolební vyjednávání na malých radnicích v Pardubicích. V obvodech se tak stanou starosty vítězové voleb, což zároveň znamená, že většina z nich bude pokračovat ve funkcích.

Starosta Polabin Radek Hejný bude při ustavujícím jednání zastupitelstva druhého městského obvodu společným kandidátem stávající koalice (ANO, ODS, ČSSD) doplněné o Koalici pro Pardubice. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Jediná výjimka platí pro centrum města, kde už před volbami vyhlásil konec kariéry starosty Jaroslav Menšík z ANO. Starostkou se tak stane jeho kolegyně z hnutí Alena Stehnová. Neuvolněným místostarostou pak bude Ondřej Šebek, který pracuje jako provozní manažer v Dynamu Pardubice.

„Podpisem koaliční smlouvy jsme udělali první krok pro volbu nového vedení městského obvodu a zahájení práce pro občany našeho města,“ uvedla Alena Stehnová s tím, že kromě ANO a ODS tvoří radniční koalici ještě Sdružení pro Pardubice a Koalice pro Pardubice.

„Dalšími členy rady by se měli stát Jaroslav Menšík za ANO, Marie Hubálková za KPP a Vladimír Martinec za SPP,“ dodala Stehnová.

Hotovo už je také v Polabinách, kde jasně dominovalo hnutí ANO v čele se starostou Radkem Hejným.

„Ve vedení městského obvodu Pardubice II bude v nadcházejícím volebním období pokračovat stávající koalice (ANO, ODS, ČSSD) doplněná o Koalici pro Pardubice. Společně se na tom v pondělí dohodli zástupci jmenovaných stran,“ uvedl Radek Hejný a dodal, že při ustavujícím jednání zastupitelstva městského obvodu bude společným kandidátem právě on a na místostarostu Milan Drahoš z ODS.

Třetí městský obvod Dubina pak povede nejspíš koalice složená z ODS, hnutí ANO a sdružení Pardubáci společně. Funkci starosty tak bude obhajovat už popáté Vítězslav Štěpánek z ODS.

„Koalice by měla 11 hlasů v patnáctičlenném zastupitelstvu,“ uvedl Štepánek s tím, že jednání ještě zatím pokračují.

„Členové možných koaličních partnerů nemají zatím přesně dohodnuto, kdo bude místostarostou či kdo usedne v komisích. Koaliční dohody budou stoprocentní až poté, co je schválí zastupitelé,“ uvedl Vítězslav Štěpánek.

V pětičlenné radě by byli tři zástupci ODS a dva za hnutí ANO. Pozici neuvolněného místostarosty by zastával člen hnutí ANO.

Nejrychlejší byla dohoda na Dukle

Vše je domluvené i v obvodě IV - Pardubičky. Tam totiž vytvoří koalici vítězná ODS s hnutím ANO, které bylo ve volbách druhé. „Budeme mít v zastupitelstvu osm mandátů z patnácti,“ řekl lídr ODS a starosta Petr Heřmanský. Funkci starosty obhajuje pošesté. Neuvolněným místostarostou má být podle dohody Jan Procházka (ANO).

Vůbec nejrychlejší byla dohoda na Dukle, kde bude pokračovat ve funkci starosty Jiří Rejda z hnutí ANO, který volby vyhrál. V koalici setrvá s ODS, která si navíc přivedla do rady pátého obvodu Sdružení pro Pardubice.

„ODS a SPP vytvořily před volbami dvojblok, který postupoval společně, takže jsme posílili koalici o Evžena Erbana z SPP,“ uvedl Rejda, který prý chce i nadále úzce spolupracovat s opozicí.

Změna čeká obvod na místě neuvolněného místostarosty, který sice zůstává ODS, ale už ho nebude zastávat Jaroslav Kňava, nýbrž Jiří Janoš. „Chlapi se tak mezi sebou dohodli, zřejmě rozhodlo, že pan Janoš dostal více preferenčních hlasů,“ dodal Rejda.

Ve zbývajících obvodech pak budou vládnout politici ze sdružení Pardubice pro lidi. Ve Svítkově to bude Petr Králíček a v Rosicích nad Labem Vítězslav Čapek.

Nejčtenější

Matka zemřela po pádu z koně, dcera žádá milion po národním hřebčínu

Tradiční Hubertovu jízdu letos v kladrubském hřebčíně zakončili honem „na...

Okresní soud v Pardubicích otevřel případ smrti jednačtyřicetileté ženy, která v říjnu 2016 při tradiční Hubertově...

Kvůli chlapci v kómatu přestane pardubická ORL seřezávat krční mandle

Adámek čtyři dny po operaci mandlí začal silně krvácet, minuty čekal na pomoc...

Klinika ORL pardubické nemocnice nebude na doporučení krajského úřadu nadále provádět seřezávaní krčních mandlí. Při...

Tisíce zubů z pryskyřice nahrazovaly štěrk pod zahradní dlažbou

Majitelé nasbírali podle svého vyjádření deset kbelíků umělých zubů.

Překvapení zažili noví majitelé domu ve vsi na Svitavsku, když se pustili do oprav zahradní dlažby. Jako podkladový...

Z Mýta na Sibiř. Parta ostřílených autobusáků jede přes půl světa dva týdny

Skupina řidičů má za úkol překonat s autobusy Iveco dlouhou cestu na východ...

Pět tisíc kilometrů. To je vzdálenost, kterou musí pravidelně urazit řidiči z vysokomýtské firmy Iveco, když předávají...

To neděláš dobře, varovali ho. Při pálení trávy shořel i stoh za milion

Sedm jednotek hasičů likvidovalo požár stohu v Rohovládově Bělé.

Požár s milionovou škodou zavinil svou lehkovážností muž v obci Rohovládova Bělá na Pardubicku. V sobotu totiž zapálil...

Další z rubriky

Menšinoví akcionáři Dynama chtějí prodat podíly v pardubickém hokeji

Martin Charvát, Dušan Salfický a Petr Čáslava.

Zdá se, že by se mohla měnit struktura majitelů HC Dynamo Pardubice. Hned tři menšinoví akcionáři Dušan Salfický, Petr...

Trolejbusy v Pardubicích dostanou nové tratě, včetně té přes most u Parama

První šest trolejbusů z 18 nově dodaných už nyní ukrajuje první kilometry, ty...

V Pardubicích budou do roku 2022 nové trolejbusové tratě. Povedou přes most u Parama, Studentskou ulicí u univerzity na...

To neděláš dobře, varovali ho. Při pálení trávy shořel i stoh za milion

Sedm jednotek hasičů likvidovalo požár stohu v Rohovládově Bělé.

Požár s milionovou škodou zavinil svou lehkovážností muž v obci Rohovládova Bělá na Pardubicku. V sobotu totiž zapálil...

Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?
Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?

Ahoj, prosím poraďte mi, jak se s tím srovnat.

Najdete na iDNES.cz