Skutečský Botas slaví sedmdesátku, v posledních letech je ziskový

  8:07aktualizováno  13:46
Skutečská společnost Botas letos slaví kulaté výročí, v roce 1949 začala fungovat ještě pod názvem Botana, kdy vznikla sloučením menších znárodněných podniků ze Skutče a okolí. A nachází se v dobré kondici.

Fotogalerie

Firma Botas je po 70 letech finančně stabilní podnikem a uspěla ve složité konkurenci. Loni měla velmi dobré výsledky, které podle vedení podniku zopakuje i letos. „Vynaložili jsme velké úsilí, aby firma zvládla přerod ze socialismu do kapitalismu. Trvalo skoro 20 let, abychom podnik uvedli do finančně stabilního stavu,“ řekl ředitel firmy František Nestával.

V 90. letech společnost měla obraty i stovky milionů korun, ale někdy i ztráty desítky milionů korun. Vyráběla statisíce párů bot ročně pro firmy Puma, Jofa a Salomon, jenže na nich měla nízké marže. „Oni prodávali boty do celého světa, profitovali, my jenom dřeli,“ řekl Nestával. Když klesla hodnota dolaru, světové firmy přesunuly výrobu dál na východ.

Doby, kdy Botas měl díky spolupráci se zahraničními firmami výnosy až téměř 900 milionů korun, se podle Nestávala nikdy nevrátí. V současnosti ale skutečská firma prodává obuv i do zahraničí pod vlastní značkou a stává se známá i ve světě. Botasky si zákazníci kupují v Itálii, Francii, ve Španělsku i v USA, Kanadě nebo třeba Kazachstánu.

Podnik ročně vyrobí kolem 60 tisíc párů, z toho asi 30 procent prodá v zahraničí. Kolem 80 procent z celkové výroby připadá na sportovní obuv, zaměřuje se na lední hokej, krasobruslení, lyžování, letní a halové sporty. „V hokeji nemůžeme konkurovat nadnárodním firmám, protože nám v nich profesionální sportovci nehrají. U běžek a nohejbalu je to jiné, sportovci naše boty nosí, tam jsme známější,“ řekl Nestával.

Obuv se vyrábí od roku 1963

Obuv pod značkou Botas firma vyrábí od roku 1963, je zkratkou slov Bota a Skuteč. O tři roky později už botasky měly po stranách jeden široký pruh, který ho odlišuje od jiných značek. Na tradici botasek společnost před deseti lety navázala kolekcí Botas 66, kterou firma na trh uvedla ve spolupráci s tehdejšími studenty Vysoké školy uměleckoprůmyslové Janem Klossem a Jakubem Koroušem.

Botas Skuteč

Firma byla založena 4. 7. 1949 pod názvem Botana. Navázala na staletou tradici obuvnictví na Skutečsku. Dokladem toho jsou již v roce 1534 Jindřichem Šťastným z Valdštýna a na Rychmburce vydané artikuly cechmistrům a mistrům ke zvelebení skutečského obuvnictví, aby se jimi spravovali.

Bohatá „ševcovská“ tradice Skutečska je doložena v Městském muzeu ve Skutči, mezi jehož historické skvosty patří i největší bota (1080 mm dlouhá) vyrobená v ČR. Hlavním výrobním programem Botany byla výroba pánské vycházkové obuvi s nepatrnou výrobou lyžařské a bruslařské obuvi.

Po letech ale spolupráce firmy a designérů skončila, kolekci pro rok 2020 už mladí tvůrci dělat nebudou. Botasky 66 řady Classic, Run a Urban dnes tvoří pětinu výroby, v počátcích to bylo pět procent. V kolekci pro příští rok k produktové trojici přibude ještě jedna řada.

„Nestačí na botaskách jenom měnit barvy. Musíme přijít s něčím novým. Nová řada bude mít vylepšenou podešev, trochu upravený tvar. Testoval jsem boty tři čtvrtě roku, úžasně se v nich chodí,“ řekl Nestával.

Firma vyrábí některé barevné kombinace třeba jen jednu sezonu, potom uvede na trh další vzory. Podle Nestávala ale budou v řadách ‚ikonické‘ boty, které se budou vyrábět nejspíš pořád, patří mezi ně hodně prodávané zářivé boty Rainbow Maker. „Mnoho zákazníků ale dává přednost černé a bílé barvě, proto v sériích přetrvávají,“ dodal Nestával.

Podle ředitele je vždycky těžké odhadnout, ze které boty se nakonec stane hit. Firma předloni vykázala tržby přes 42 milionů korun, loni přes 43 milionů korun díky tomu, že botasky začal prodávat obchodní řetězec Kaufland. Letos budou tržby ještě lepší.

„Vždycky jsme oslovovali náročné klienty, kteří chtějí mít něco jiného, něco českého. Spolupráci s Kauflandem jsme se bránili, ale šli jsme do toho nakonec z toho důvodu, že se značka Botas dostala do širokého povědomí. Hodně lidí už nevědělo, že Botas pořád existuje,“ řekl Nestával.

Letos firma slaví 70. výročí založení společnosti. U příležitosti této mimořádné události byly vyrobeny dva speciální modely volnočasové obuvi Botaska 70 v limitované edici 200 párů.

Autoři: ,

Nejčtenější

Vozidlo Perun pro speciální síly nemohlo ve zkouškách uspět, tvrdí výrobce

vozidlo Perun 4x4

Za neúspěchem vozidla Perun pro české speciální síly stojí metodika vojskových zkoušek, u kterých vozidlo neprošlo....

Nejlépe se stále žije v Říčanech, nejvíc se zlepšila Přelouč a Šternberk

Pohled na město Šternberk ze střechy tamního hradu.

Podmínky pro život se z více než dvou stovek obcí s rozšířenou působností za poslední rok nejvíce zlepšily v Přelouči a...

Stavba D35 zničí silnice v okolí, cena oprav se odhaduje na dvě miliardy

Začátek stavby další etapy dálnice D35 z Časů do Ostrova

Chystaná stavba dvou úseků dálnice D35 z Opatovic nad Labem do Ostrova bude znamenat obrovskou zátěž pro silnice i pro...

Sedmdesátiletý most nechce ustoupit novému, zrezlé čepy brání rozebrání

Bourání mostu mezi Valy a Mělicemi.

Jako by se sedmdesátiletý válečný most Bailey Bridge, který spojoval obce Valy s Mělicemi na Přeloučsku, nechtěl vzdát....

Budova s nápisem Hobé padla k zemi, demolice lihovaru pomalu končí

Sedmadvacetimetrové rameno demoličního stroje se zakouslo do budovy bývalého...

Poslední výrazná připomínka někdejší pardubické likérky Hobé už nestojí. Demolice staveb v rozlehlém areálu někdejšího...

Další z rubriky

Rudoarmějci a českoslovenští vojáci rozdrtili Němce. Cihelna 2019 bavila

Již 22. ročník vojensko-historické akce Cihelna se konal o víkendu u Králík na...

Velkolepou podívanou předvedlo na letošní akci Cihelna 2019 několik stovek členů klubů vojenské historie z celé...

Sousedská pomoc záchranářů je omezena, na západ kraje přijíždějí později

Záchranáři přijíždějí později.

Čekání na příjezd záchranné služby se lidem na západě Chrudimska nyní prodloužilo. Pokud nejde o život, dojezdové časy...

Bezdomovci museli uklidit spáleniště po požáru, který sami způsobili

Za tři hodiny bylo vše připraveno k odvozu na skládku.

Tři hodiny uklízeli dva bezdomovci nepořádek po požáru pod mostem u Nemošic. Oheň založili sami už v květnu a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz