V ostravské zoo lidé mohou mezi lemury, platí však přísná pravidla

  13:33aktualizováno  13:33
Zatímco jiné zoologické zahrady na Moravě ruší či omezují průchozí výběhy pro poloopice nebo opice, v Ostravě patří taková atrakce k letošním novinkám. Lidé se mohou pohybovat mezi zvířaty v Ráji lemurů.

Návštěvníci ostravské zoologické zahrady se procházejí přímo mezi lemury. (5. srpna 2016) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Pravidelní návštěvníci ostravské zoo dřív záviděli zahradě ve Zlíně-Lešné její průchozí expozici s lemury kata. Bylo to jedno z velkých lákadel k výletu. Teď se ale situace obrátila.

Pokud chtějí lidé ze Zlínska pozorovat lemury zblízka a bez jakýchkoli bariér, musejí se vydat na sever Moravy. V Lešné totiž průchozí expozici lemurů už před časem zrušili. Zato v Ostravě ji letos otevřeli.

„Chováme devět druhů těchto madagaskarských poloopic v několika expozicích - na osmi ostrovech a v pavilonu opic. Jedinou průchozí expozici se čtyřmi druhy lemurů ale najdou návštěvníci na dvou ostrovech spojených dřevěnou lávkou u Pavilonu evoluce,“ popisuje mluvčí ostravské zoologické zahrady Šárka Nováková.

Fotogalerie

Lemuři budou podle ní v průchozí expozici až do podzimu, pak je čeká stěhování do zimoviště. Nováková ale upozorňuje, že lidé mohou trávit čas mezi zvířaty pouze hodinu denně, vždy od tří do čtyř odpoledne. Navíc na ostrovech platí přísnější režim než jinde.

Na zvířata nesahejte, nekrmte je ani před nimi sami nejezte

„Lidé se tam musejí chovat klidně, nesmějí před lemury jíst, hlučet, běhat ani jinak je stresovat. A samozřejmostí je dodržování pravidel, která platí v celé zahradě s výjimkou dětské zoo, tedy zákaz krmení a sahání na zvířata. Kdo pravidla poruší, toho zaměstnanci upozorní, případně vykážou,“ líčí mluvčí.

Zkušenosti s tím má ošetřovatelka lemurů Jana Kanichová. „Nechceme být nepříjemní, s většinou lidí se rozumně domluvíme. Ale někdy musíme návštěvníky vykázat. Před pár dny například maminka nezvládala svého šestiletého syna. Běhal a křičel tak pronikavě, že jsem ženu s omluvou požádala, aby odešli. Stalo se to při komentovaném krmení. Hoch stresoval zvířata i ostatní návštěvníky. Matka to pochopila, syna chytla za ruku a odvlekla pryč,“ líčí ošetřovatelka.

Podle ní zatím poloopice snášejí přítomnost lidí dobře. Moc si jich nevšímají. „Jsou přirozeně plaché, nesnaží se o kontakt, nežebrají jídlo. A tak to musí zůstat. Proto smějí návštěvníci do Ráje lemurů jen hodinu denně,“ říká Kanichová.

„Krátkou otvírací dobu expozice jsme zvolili právě proto, aby lidé zvířata nezkazili. Hlavně s ohledem na zkušenosti Zoo Zlín. Tam bývala v minulosti expozice lemurů kata přístupná po celý den. Jenže neukáznění návštěvníci ohrožovali zvířata i sebe, proto zoo expozici nakonec zrušila,“ doplnila Nováková.

Romana Bujáčková ze zlínské zoo to potvrdila. „Lidé přes veškerá upozornění neustále porušovali zákaz krmení i kontaktu. Zvířatům hrozily zdravotní problémy, navíc ztrácela plachost. Lemuři se časem naučili dožadovat se jídla nebo si je od návštěvníků sami brali a občas při tom někoho škrábli nebo i kousli. Proto jsme expozici před třemi lety zrušili a přestěhovali do míst, kde lidé lemury vidí, ale už se nedostanou mezi ně,“ líčí Bujáčková.

V roce 2012 uzavřela svůj průchozí výběh makaků červenolících na dlouhou dobu také olomoucká zoo. „Po deseti letech provozu potřeboval výběh rekonstrukci oplocení, která trvala tři roky,“ říká mluvčí olomoucké zoo Karla Břečková.

I zahrada v Olomouci omezila vstup mezi makaky červenolící

V loňském roce olomoucká zahrada výběh opět otevřela, ale s menší skupinou zvířat.

Před měsícem však vstup návštěvníků mezi makaky červenolící opět zakázala. „Bylo to jen krátkodobé opatření kvůli neklidu ve skupině. Makakům se totiž narodilo první mládě a opice soupeřily o postavení. Expozice je nyní už opět přístupná, zatím však v omezenějším režimu než dříve,“ uvedla Karla Břečková.

Podotkla, že někteří návštěvníci nerespektují pravidla, která musejí z bezpečnostních důvodů být v této expozici přísnější než jinde.

„Největším problémem je porušování zákazu vstupu s kočárky a také se psy, ale i tendence řady lidí lákat k sobě zvířata různými způsoby. Rodiče často nutí děti zbytečně se přibližovat ke zvířatům, aby udělali fotografii, nebo naopak nekrotí rozjívenost svých ratolestí. Proto je teď expozice přístupná denně pouze od 11:00 do 15:00 hodin a pod zvýšeným dohledem dvou zaměstnanců zoo,“ dodala mluvčí zahrady.

  • Nejčtenější

Rodina se otrávila z hub nasbíraných na zahradě. Pozor u bedel, radí mykolog

V ostravských nemocnicích skončili v pondělí tři členové rodiny, kteří snědli houby nasbírané na zahradě. Takové...

Podnikatelé z Ostravy oklamali systém EET, stát okradli o miliony

Zástupci dvou ostravských firem podle policie obešli systém EET, když za pomoci IT specialistů upravili své pokladní...

Gulaš pálil podeváté v řadě, ale slaví Kladno. Pardubice zaskočily Liberec

Hokejista Milan Gulaš se sice trefil podeváté v řadě, čímž vyrovnal extraligový rekord, jenže Kladno i díky gólu...

Co když Pešán všechno zase změní? obávají se kluby v kauze juniorů

Spor mezi hokejovým svazem a kluby z Havířova, Vsetína a Přerova se od podání žaloby dosud nikam nepohnul. Mládež hraje...

S údaji pro EET zřejmě manipuloval řetězec s vínem a destiláty, firma mlčí

Firmou, která podle policie oklamala systém EET, když z upravených pokladních systémů posílala zkreslené údaje o...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Lékaři sledují studenty Ostravské univerzity, kteří by mohli mít žloutenku

Obavy ze žloutenky typu A, jejíž epidemie sílí na Liberecku, mají nyní i studenti Ostravské univerzity, kteří byli v...

Obec na Novojičínsku získala opuštěný sloup. Nikdo jiný památku nechtěl

Mnoho památek chátrá jen proto, že není jasný jejich vlastník. Legislativně je totiž hodně složité, jak zajistit nutnou...

Řidič sjel autem do rybníka u Rýmařova. Vůz museli vylovit hasiči

V pátek odpoledne havaroval mladý řidič na Bruntálsku. Svým vozem Opel Tigra sjel do rybníka. Z ledové vody se mu...

Ostrava silně omezí venkovní reklamu. Radní chtějí město zbavit nevkusu

Žádné textilní plachty v ulicích ani výkladní skříně polepené reklamou shora dolů či nahuštěné nápisy. Ostrava vydala...

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.

Najdete na iDNES.cz