Sucho nabývá na síle i v povodí Odry, řeky hlásí nejnižší hodnoty roku

  7:21aktualizováno  7:21
Sucho v Moravskoslezském kraji vrcholí. Horní Opava, horní Moravice i Odra jsou na minimu, menší toky vyschly. Voda chybí zvláště v podhůří Jeseníků. Příliš nepomohl ani déšť ze závěru minulého týdne.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Nejhůř bylo minulý pátek. Víkendový déšť sice situaci na tocích v povodí Odry zlepšil, ale teď už jeho vliv opět není znát. Nedostatek pitné vody díky naplněnosti přehrad sice nehrozí, v listopadu se ale mohou objevit omezení v odběru vody pro průmysl.

„Nejhorší situace panuje v povodí horní Odry po Ostravu, v povodí horní Opavy, špatná je na Moravici nad Slezskou Hartou a zhoršuje se i na řece Olši,“ uvedl technický ředitel Povodí Odry Petr Březina.

Upřesnil, že minimální průtoky vyvrcholily minulý pátek, kdy Odra v Ostravě-Svinově nedosahovala ani tří procent průměrného srpnového průtoku.

„Jsme pod hranicí sucha. Odrou ve Svinově protékalo 200 litrů za sekundu. Z celého velkého povodí,“ dodal Březina.

Deficit v řekách vyrovnávají přehrady

O víkendu sice pršelo, stačily však jen tři dny, aby se situace vrátila do předchozí mizérie. Některé menší toky, například říčka Hvozdnice na Opavsku či Kočovský potok na Bruntálsku, zcela vysychají.

Moravskoslezský kraj je na povrchových vodách závislý, vždyť 90 procent spotřeby vody teče z těchto zdrojů.

„U obyvatelstva se jedná o zhruba milion lidí se spotřebou asi 60 milionů kubíků pitné vody za rok. Průmysl je téměř výhradně zásobován z povrchových zdrojů a jde také o množství kolem 60 milionů kubíků za rok,“ vyčíslil generální ředitel Povodí Odry Jiří Pagáč.

Deficit vyrovnává voda v přehradách. Všechny, s výjimkou Šance, jež je po rekonstrukci, jsou naplněné nad 90 procent zásobního objemu a zlepšují průtoky v řekách pod sebou. Například do Slezské Harty přitéká 500 litrů za sekundu, pod nádrží Kružberk však do Moravice míří 1 500 litrů, což se projevuje i na Opavě a Odře.

Omezení dodávek vody nehrozí. Zatím

„Přehrady jsou jediným technickým opatřením, jež dokáže eliminovat negativní účinky sucha a povodní,“ dodal Pagáč. Povodí Odry zároveň kontroluje odběratele vody a vyžaduje po nich ponechání stanoveného množství vody v řece.

„Chápeme, že zvláště majitelé rybníků jsou pod tlakem. Ale pokud někdo odebere vodu nad povolený limit, projeví se to i na dvacetikilometrovém úseku, hrozí například hygienické potíže,“ řekl Březina. Kontrolou už prošlo 45 míst, nedostatky lidé z Povodí Odry zaznamenali ve čtyřech případech.

Díky naplněnosti vodních nádrží v kraji nehrozí žádná omezení týkající se dodávek pitné vody. V současné době se nepočítá ani s omezením pro průmysl. „Pokud ale bude sucho pokračovat, nejdříve v listopadu bychom museli s odběrateli v průmyslu jednat o prvních opatřeních,“ řekl Březina.

V západní části kraje pršelo mnohem méně

Dodal, že kraj se nachází na pomyslné hranici. Západ Evropy trpí suchem, zatímco země na východ nikoliv. „Beskydy patří ještě k části východní a prší tam. Za Odrou je ale situace úplně jiná, v podhůří Jeseníků jsou srážky násobně nižší,“ řekl.

Míra sucha rok od roku roste a podnik si nechává ověřit, kolik vody jsou nádrže v takových podmínkách schopné poskytnout.

„Na ČVUT připravujeme studii, která umožní aktualizovat manipulační řád vodohospodářské soustavy povodí Odry za maximálního využití současné úrovně poznání,“ nastínil Pavel Fošumpaur z ČVUT v Praze, s nímž Povodí Odry spolupracuje.

Nejčtenější

Po zavedení QR kódů na popelnicích nosí lidé své odpadky k sousedům

Ilustrační snímek

S plánem snížit náklady na likvidaci odpadů přišla novojičínská radnice. Proto se v uplynulých měsících na všech...

Při nehodě čtyř aut v Orlové jedna žena zemřela, pět lidí je zraněných

Tragická nehoda si vyžádala jednu oběť a pět zraněných.

Jedna žena zemřela a dalších pět lidí se zranilo při ranní nehodě čtyř automobilů v Orlové na Karvinsku. Na...

Festival Colours of Ostrava zahájila kapela Buty, diskutovat přijel indián

V Ostravě začal 17. července 2019 mezinárodní hudební festival Colours of...

V Ostravě odpoledne odstartoval další ročník multižánrového hudebního festivalu Colours of Ostrava. Prvním koncertem na...

Muž po sexu usnul. Komplic ženy mezitím odnesl televizi, stravenky i kýtu

Ilustrační snímek

Seznámení s cizí ženou v jedné z ostravských restaurací vyšlo šestapadesátiletého muže draho. Poté, co spolu u něj doma...

Srnky spadly do čtyřmetrové skruže, hasiči je zachraňovali „bezpachově“

Hasiči zachránili dvě mladé srnky, které skončily ve Slezské Ostravě ve čtyři...

Hasiči v sobotu večer vyjížděli k nezvyklému zásahu. Zachraňovali dvě mladé srnky, které v Slezské Ostravě spadly do...

Další z rubriky

Ostrava už ví, jak budou vypadat nové tramvaje, hledá pro ně pojmenování

Po Ostravě budou jezdit nové tramvaje.

Dopravní podnik představil podobu nových tramvají Škoda ForCity Smart, které se v Ostravě objeví na podzim příštího...

Ostravské stopy: Z Karoliny, ještě z továrny, mám klip, vzpomíná Nagy

Peter Nagy má novou desku ROCKami overené

Hvězda slovenské popové scény Peter Nagy slaví letos šedesátku a nedávno roztančil se svou kapelou Indigo návštěvníky...

Řidič si dal deset piv, před policejní hlídkou skočil do řeky Opavy

Řidič před silniční hlídkou skočil do řeky.

Skokem do řeky se snažil minulý týden na Opavsku uniknout silniční kontrole opilý řidič osobního auta. Policisté ho...

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.

Najdete na iDNES.cz