Tuto akci jim pro zpestření výuky připravil jejich učitel matematiky a fyziky Libor Lepík, který už je proslulý podobnými nápady.
„Chtěl jsem, aby si studenti sami vyzkoušeli, že skutečně funguje a platí to, co je učím,“ uvedl Lepík, který nejenom všechno připravil, ale aby dodal studentům patřičnou odvahu, prošel se po rozžhaveném uhlí jako první.
„Kdo má strach a netroufá si, ať to raději nezkouší. Není to žádná zbabělost,“ zdůraznil fyzikář a dodal, že důležité je při chůzi našlapovat na uhlí celými chodidly.
„Je třeba myslet na to, že nejcitlivější je kůže na špičkách a na patách, proto je třeba přenést váhu na celá chodidla,“ odůvodnil Lepík.
Přesto se našlo pár jedinců, kteří jeho instrukce neposlechli, ale i tak si poradili. Někteří doprovodili přechod po uhlí výmluvnými grimasami v obličeji.
Ale našli se i odvážlivci, kteří se po rozžhavené zemi prošli hned dvakrát.
„Pokud na to ale nejste zvyklí, tak to nedělejte. Raději doma poproste rodiče, ať koupí uhlí a vyzkoušejte si to zase někdy třeba na zahradě,“ brzdil učitel gymnázia euforii některých jedinců.
Chůzi po rozžhaveném uhlí si vyzkoušelo asi čtyřicet studentů. Převažovali chlapci, ale početné zastoupení měla i děvčata. Jeden ze zúčastněných si posléze stěžoval, že skoro nemůže chodit.
„Ukaž,“ podíval se Libor Lepík na jeho chodidla. „Skoro nic tam nemáš. Přijdeš za mnou do kabinetu a namažu ti to,“ uklidnil jej. Poté se všichni studenti vrátili do tříd, aby mohli pokračovat ve výuce.
„Zúčastnili se něčeho, co je v poslední době hodně moderní a populární. Chůze po rozžhaveném uhlí bývá součástí například firemních akcí. Lidem, kteří si ji vyzkoušejí, často zvedne sebevědomí,“ doplnil Lepík.