Stát nezaplatil firmě v Mošnově, co měl. Téměř upadla do insolvence

  16:39aktualizováno  16:39
Společnost Job Air Technic provozuje na mošnovském letišti opravnu letadel. Kvůli nezaplaceným závazkům státu se dostala do velkých problémů a neměla na vyplácení mezd. Mohla se dostat i do insolvenčního řízení.

Hala opravny letadel firmy Job Air na mošnovském letišti. | foto: Job Air

Návrh na insolvenci podal jeden z bývalých zaměstnanců firmy kvůli tomu, že mu společnost od ledna nevyplatila mzdu. Během čtyřiadvaceti hodin, kdy visel na stránkách krajského soudu v Ostravě návrh na zahájení insolvenčního řízení, však společnost Job Air své závazky dorovnala.

Co přináší opravna letadel kraji?

Vedle faktu, že při plném provozu by měly být ve společnosti Job Air Technic zaměstnány zhruba čtyři stovky lidí, většinou nadstandardně placených techniků s minimálně středoškolským vzděláním, může přítomnost firmy pomoci jak samotnému Letišti Leoše Janáčka v Mošnově, tak i zbytku regionu.

V obřím hangáru se mohou opravovat i ty největší letadla, díky této nabídce by se letiště mohlo stát zajímavým pro letecké společnosti. Na Vysoké škole báňské byl navíc otevřen letecký obor, studenti, kteří jej vystudují by pak nemuseli hledat práci mimo region.

Kvůli nevyplaceným mzdám odešlo od společnosti více lidí, podle předsedy dozorčí rady Daneše Zátorského může za problémy s výplatami hlavně stát, který se zaručil přispívat na provoz opravny letadel v prvních letech provozu.

"U všech obdobných projektů je sedmiletá náběhová křivka, kdy je potřeba zaškolovat zaměstnance. První čtyři roky se dělá na nějakých třicet procent, teprve pak se začínají podobné projekty dostávat do černých čísel," vysvětluje Daneš Zátorský. "A stát, který se při zahájení projektu zavázal, že nám bude některé náklady proplácet, nedodržel slovo a žádné peníze nám neposlal. Proto jsme se dostali do platební neschopnosti," dodal Zátorský.

Nemůžeme uspokojit všechny žádosti o dotace, zní z ministerstva

Problém na straně státu ministerstvo průmyslu a obchodu nezastírá. "Vzhledem ke snižování rozpočtu našeho resortu jsme se dostali do situace, že nemůžeme plně uspokojit veškeré každoroční žádostí o dotaci," řekl tiskový mluvčí ministerstva Pavel Vlček.

"Pravidla programu na tuto situaci pamatují a v souladu s nimi se MPO v tomto případě rozhodlo dotace vyplácet poměrně všem žadatelům. A toto je případ i společnosti JOB Air Technic, které byly každoroční žádosti o dotaci poměrně kráceny. V této souvislosti je důležité zdůraznit, že stát podle Rámcového programu v současné době společnosti Job Air Technic nedluží," dodal mluvčí.

Stát neplatí a mechanici z firmy odchází do zahraničí

S tím ale Daneš Zátorský nesouhlasí. "Pokud ministerstvo řeklo, že nám nic nedluží, tak mohu otevřeně říct, že lže. V současnosti jde o zhruba 140 milionů korun, které nám neposlalo. Celý problém se před časem řešil i v poslanecké sněmovně, kde paní poslankyně Semelová interpelovala ministra průmyslu, který jí slíbil, že peníze přijdou."

"Nepřišlo nic," dodal předseda dozorčí rady společnosti Job Air Technic.

Mošnovská společnost využila při svém vzniku systému státních pobídek na tvorbu nových pracovních míst a od ministerstva průmyslu získala dotaci ve výši půl miliardy korun, která měla být vyplácena právě na úhradu mzdových a provozních nákladů v době rozjezdu společnosti. "Tím, že stát neplatí, odcházejí někteří mechanici, kteří by jinak mohli pracovat doma, do ciziny, což je škoda, protože tím kraj přichází o vzdělané lidi," dokončil Daneš Zátorský.

Autor:

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Silný déšť na Jablunkovsku vyhnal lidi z postelí, zachraňovali zvířata

Extrémní srážky v Nýdku v Moravskoslezském kraji

Proudy vody valící se po svazích, zatopené sklepy i hnůj spláchnutý na fotbalové hřiště. Extrémní déšť ráno vyhnal z...

Slavia po titulu v lize získala i pohár, ve finále porazila Ostravu 2:0

Tomáš Souček se raduje z proměněné penalty ve finálovém zápase proti Baníku.

Fotbalová Slavia po ligovém titulu získala i domácí pohár. Vyhrát obě trofeje v jednom roce se jí povedlo poprvé v...

Postřelili muže, líčí lidé z Frýdku-Místku. Policie potvrdila násilný čin

Ilustrační snímek

Policie vyšetřuje násilný čin ve Frýdku-Místku. Podle místních tam byl ve čtvrtek večer postřelen muž. Policisté zatím...

Města chtějí vrátit nebezpečný chemický odpad zpět Polákům. Ti zatím mlčí

Sanace nebezpečného odpadu odbornou firmou, která má za úkol odvézt ze skladu...

Česká města, do kterých Poláci navezli na sedm set tisíc litrů nebezpečných chemikálií, požadují, aby stát odpad vrátil...

Bušil pěstí do krytu lavičky. Baroš se proti Slavii zase neovládl

Milan Baroš (vpravo v dlouhém bundě a bílých štulpnách) byl po obdržené brance...

Měl být trumfem z lavičky, žolíkem. Od Milana Baroše si trenér ostravských fotbalistů Bohumil Páník sliboval, že by...

Další z rubriky

Postřelený muž v nemocnici zemřel, kriminálka řeší vraždu ve Frýdku-Místku

Ilustrační snímek

Kriminalisté objasňují okolnosti vraždy, která se stala ve čtvrtek večer před jedním z domů ve Frýdku-Místku. Během...

Ostrava odložila hubení holubů na dobu mimo hlavní období hnízdění

Holubi. ilustrační snímek

Znečišťují město, přenášejí parazity i nemoci a je jich příliš mnoho – podle odhadů až 35 tisíc. To jsou hlavní důvody,...

Za smrt známého při potyčce dostal recidivista 2,5 roku, s mrtvolou žil

Obžalovaný Vladimír Sárközi (vpravo) při rozhovoru se svým obhájcem ex offo....

Krajský soud v Ostravě ukončil projednávání případu 53letého Vladimíra Sárköziho, který pět týdnů žil s mrtvolou...

Najdete na iDNES.cz