Stát nezaplatil firmě v Mošnově, co měl. Téměř upadla do insolvence

  16:39aktualizováno  16:39
Společnost Job Air Technic provozuje na mošnovském letišti opravnu letadel. Kvůli nezaplaceným závazkům státu se dostala do velkých problémů a neměla na vyplácení mezd. Mohla se dostat i do insolvenčního řízení.

Hala opravny letadel firmy Job Air na mošnovském letišti. | foto: Job Air

Návrh na insolvenci podal jeden z bývalých zaměstnanců firmy kvůli tomu, že mu společnost od ledna nevyplatila mzdu. Během čtyřiadvaceti hodin, kdy visel na stránkách krajského soudu v Ostravě návrh na zahájení insolvenčního řízení, však společnost Job Air své závazky dorovnala.

Co přináší opravna letadel kraji?

Vedle faktu, že při plném provozu by měly být ve společnosti Job Air Technic zaměstnány zhruba čtyři stovky lidí, většinou nadstandardně placených techniků s minimálně středoškolským vzděláním, může přítomnost firmy pomoci jak samotnému Letišti Leoše Janáčka v Mošnově, tak i zbytku regionu.

V obřím hangáru se mohou opravovat i ty největší letadla, díky této nabídce by se letiště mohlo stát zajímavým pro letecké společnosti. Na Vysoké škole báňské byl navíc otevřen letecký obor, studenti, kteří jej vystudují by pak nemuseli hledat práci mimo region.

Kvůli nevyplaceným mzdám odešlo od společnosti více lidí, podle předsedy dozorčí rady Daneše Zátorského může za problémy s výplatami hlavně stát, který se zaručil přispívat na provoz opravny letadel v prvních letech provozu.

"U všech obdobných projektů je sedmiletá náběhová křivka, kdy je potřeba zaškolovat zaměstnance. První čtyři roky se dělá na nějakých třicet procent, teprve pak se začínají podobné projekty dostávat do černých čísel," vysvětluje Daneš Zátorský. "A stát, který se při zahájení projektu zavázal, že nám bude některé náklady proplácet, nedodržel slovo a žádné peníze nám neposlal. Proto jsme se dostali do platební neschopnosti," dodal Zátorský.

Nemůžeme uspokojit všechny žádosti o dotace, zní z ministerstva

Problém na straně státu ministerstvo průmyslu a obchodu nezastírá. "Vzhledem ke snižování rozpočtu našeho resortu jsme se dostali do situace, že nemůžeme plně uspokojit veškeré každoroční žádostí o dotaci," řekl tiskový mluvčí ministerstva Pavel Vlček.

"Pravidla programu na tuto situaci pamatují a v souladu s nimi se MPO v tomto případě rozhodlo dotace vyplácet poměrně všem žadatelům. A toto je případ i společnosti JOB Air Technic, které byly každoroční žádosti o dotaci poměrně kráceny. V této souvislosti je důležité zdůraznit, že stát podle Rámcového programu v současné době společnosti Job Air Technic nedluží," dodal mluvčí.

Stát neplatí a mechanici z firmy odchází do zahraničí

S tím ale Daneš Zátorský nesouhlasí. "Pokud ministerstvo řeklo, že nám nic nedluží, tak mohu otevřeně říct, že lže. V současnosti jde o zhruba 140 milionů korun, které nám neposlalo. Celý problém se před časem řešil i v poslanecké sněmovně, kde paní poslankyně Semelová interpelovala ministra průmyslu, který jí slíbil, že peníze přijdou."

"Nepřišlo nic," dodal předseda dozorčí rady společnosti Job Air Technic.

Mošnovská společnost využila při svém vzniku systému státních pobídek na tvorbu nových pracovních míst a od ministerstva průmyslu získala dotaci ve výši půl miliardy korun, která měla být vyplácena právě na úhradu mzdových a provozních nákladů v době rozjezdu společnosti. "Tím, že stát neplatí, odcházejí někteří mechanici, kteří by jinak mohli pracovat doma, do ciziny, což je škoda, protože tím kraj přichází o vzdělané lidi," dokončil Daneš Zátorský.

Autor:

Nejčtenější

Kočka těžce pokousala ženu, strážníci zvíře dvě hodiny unavovali

Zranění způsobená kočkou poměrně hodně krvácela.

Velmi agresivní a vytrvalá byla kočka, která v opavském bytě zaútočila na ženu. Ta zvíře před časem našla a vzala si ho...

Požár v ostravském dopravním podniku zničil 12 autobusů, škody jsou 22 milionů

Celkem dvanáct zaparkovaných autobusů poškodil požár v garážích Dopravního...

Celkem dvanáct zaparkovaných autobusů poškodil v sobotu večer požár v garážích Dopravního podniku Ostrava. Při zásahu...

Výzkum ostravského vědce může změnit pohled na dějiny Severní Ameriky

Ostravský vědec Pavel Flegontov odkrývá kombinací poznatků z genetiky,...

Na Harvard míří pětatřicetiletý vědec Ostravské univerzity. Pavel Flegontov svým výzkumem zaujal natolik, že se od září...

Mladý řidič vjel do cesty autobusu, v přepůleném autě zemřel

Střet s autobusem přepůlil auto. Řidič na místě zemřel.

Dvacetiletý řidič osobního auta zemřel na silnici mezi Karvinou a Orlovou poté, co vjel v zatáčce do protisměru a...

Pastviny v Beskydech brázdí pět měsíců v roce Ovečkin s maringotkou

Martin Jurnost vysoko v kopcích kolem rodného Jablunkova pase ovce.

Kamarádi mu říkají Ovečkin. Příjmení jednoho z nejlepších ruských hokejistů zní totiž skoro stejně jako profese...

Další z rubriky

Výzkum ostravského vědce může změnit pohled na dějiny Severní Ameriky

Ostravský vědec Pavel Flegontov odkrývá kombinací poznatků z genetiky,...

Na Harvard míří pětatřicetiletý vědec Ostravské univerzity. Pavel Flegontov svým výzkumem zaujal natolik, že se od září...

V podpoře nadaných žáků jsme pozadu, říká odbornice na jejich rozpoznávání

S vyhledáváním nadaných dětí má Jana Škrabánková už 26letou zkušenost.

Takřka detektivní práci dnes připomíná vyhledávání mladých talentů z oblasti fyziky, matematiky a dalších přírodních...

Pastviny v Beskydech brázdí pět měsíců v roce Ovečkin s maringotkou

Martin Jurnost vysoko v kopcích kolem rodného Jablunkova pase ovce.

Kamarádi mu říkají Ovečkin. Příjmení jednoho z nejlepších ruských hokejistů zní totiž skoro stejně jako profese...

Najdete na iDNES.cz