Pozor na smlouvy po telefonu. Vnutili mi nechtěné služby, varuje lékařka

  20:30aktualizováno  20:30
Lékařka Milena Šrámková z Ostravy v posledních dnech řešila zapeklitý problém. Snažila se zrušit objednávku, na jejímž základě po ní chtěla peníze firma zajišťující prezentaci na internetu. Lékařka namítala: Nic jsem neobjednala. Podobných případů je víc.

Pozor na telefonicky nabízené služby. Během chvíle můžete přijít o tisíce korun. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Stačilo přitakání zdravotní sestry v telefonu - a firma Bisnode uzavřela pro soukromou ordinaci Mileny Šrámkové objednávku na prezentaci firmy na internetu.

Na první pohled nic zvláštního. Nový občanský zákoník telefonické uzavírání smluv umožňuje. Lékařka v tom ale viděla velkou potíž. Odmítla zaplatit 3 025 korun, jež po ní firma žádala. Firma nakonec objednávku ve středu 8. října zrušila na základě odmítavého dopisu a po článku, který vyšel ve středeční MF DNES. 

„O žádné služby jsem zájem neměla,“ zdůrazňovala na svou obranu lékařka. Způsob, jak firma s její ordinací uzavřela objednávku, považovala za „podivný“. Zdravotní sestra totiž není oprávněná za ordinaci uzavírat smlouvy.

Navíc by podle lékařky nic neobjednávala bez jejího vědomí. A stála za ní i přesto, že firma jako důkaz pro objednávku poslala nahrávku hovoru mezi svou pracovnicí a sestrou. „Nemůžu to sice dokázat, ale ten záznam považuji za sestřih, manipulaci,“ uvedla lékařka.

Máme průkazný hlasový záznam, hájí se firma

Bisnode se ale hájila. „Ke každé telefonické objednávce máme k dispozici hlasový souhlas. Ten v případě stížnosti paní doktorky učinila její zdravotní sestra, která na výslovnou otázku našeho operátora sdělila, že je oprávněnou osobou pro uzavírání smluv. Z tohoto pohledu považujeme učiněnou objednávku za platnou a plně v souladu s aktuální legislativou,“ uvedla v úterý 7. října ředitelka PR oddělení firmy Petra Štěpánová s tím, že výhod produktů a služeb společnosti využívá přes 17 tisíc firem a stížností je minimum.

Případů, kdy firmy lidem po telefonu vnutily služby, které nechtěli, a pak po nich žádaly peníze, je víc. Renátě Valčíkevičové, rovněž z Ostravy, volala před pár měsíci zástupkyně jiné firmy, která soukromníkům zajišťuje prezentaci na webu.

„Do té doby jsme za to nic neplatili. Paní se mě v telefonu ptala, zda stále platí údaje o mojí firmě. Já to potvrdila. Pak mi přišla faktura na 4 600 korun. Volala jsem tam, že jsem se zpoplatněnými službami nesouhlasila. Ale oni na tom trvali. Poslali mi nahrávku, na které to znělo, jako bych souhlasila, a dodali, že pokud nezaplatím, pošlou exekutora,“ líčí žena.

Exekutor opravdu dorazil. Nakonec se ale - poté, co se Renáta Valčíkevičová chtěla bránit za pomoci právničky - ženě omluvil s tím, že peníze platit nemusí.

Vznik smlouvy byl uveden maličkým písmem

A do třetice další případ. Lékařka Marie Kulhavá z Bílovce na Novojičínsku zaplatila 2 600 korun v domnění, že platí za inzerci na webu, již do té doby využívala. Jenže peníze šly jinam, firmě Český telefonní seznam, která za tři měsíce chtěla po lékařce další peníze a po následujícím čtvrtroce opět. Už nic neplatila. Šla za právničkou.

Ta firmě sepsala dopis se striktním odmítnutím úhrady dalších peněz. Ukázalo se, že na rubu první z faktur bylo drobně uvedeno, že platbou vzniká smlouva. Když redaktorka MF DNES volala do Českého telefonního seznamu, žena na lince potvrdila, že k nim volávají lidé, kteří si stěžují, že služby nechtěli a že nezaplatí žádané peníze. „To je pravda,“ řekla.

Podle předsedkyně krajského Sdružení na ochranu spotřebitelů Marcely Reichlové by si lidé měli dávat pozor na uzavírání smluv po telefonu či internetu a žádat písemné zaslání nabídky.

Nejčtenější

Iglú se šíří Českem, pro řadu bezdomovců jsou lepší než noclehárna

Někteří bezdomovci upřednostňují iglú před pobytem v noclehárně.

Bezdomovecká iglú, která před časem do Česka přivezla dvojice mladých lidí, už překročila hranice Ostravska. Zájem je o...

Autoklíče z Frenštátu dobývají celý svět, při vývoji je házejí z okna

Továrna dodavatele pro autoprůmysl Continental ve Frenštátu pod Radhoštěm

Asi ho máte v kapse kalhot, nebo pohozený někde v tašce či kabelce - klíč od auta. Najděte ho a držte při čtení v ruce,...

Sparta dala razítko na Šuralův přestup a přiblížila se k angažmá Panáka

Karvinský Filip Panák (vlevo) hlavičkuje před Ondřejem Zahustelem ze Sparty.

Do fotbalové Sparty má blízko Filip Panák z Karviné, o kterého má zájem i Baník Ostrava. Přestup mladého univerzála do...

Ostravské Přednádraží mizí, drážní kolonii a romské ghetto bourají bagry

Ostravské Přednádraží rychle planýrují bourací stroje. (14. ledna 2019)

Tak vypadá definitivní zánik části města. Bagry a další bourací stroje se zakously do vybydlených domů v lokalitě...

VIDEO: Seniorka v Opavě bourala. Byla podnapilá a sotva stála na nohou

Opilá seniorka v Opavě bourala v protisměru

Silně podnapilá seniorka bourala v sobotu večer v Opavě - Kylešovicích. Přejela do protisměru, vjela na chodník a...

Další z rubriky

Moravskoslezští záchranáři loni ošetřili 110 tisíc lidí, výjezdů přibývá

Záchranáři převážejí pětiměsíčního chlapce nakaženou plicní tuberkulozou.

Pomoc Zdravotnické záchranné služby Moravskoslezského kraje potřebuje každý rok výrazně více pacientů. „Naše týmy...

O zahrádky v Opavě je obrovský zájem, více jich však letos nebude

Zahrádkářská kolonie Malina na Kraví hoře by podle návrhu baseballové Techniky...

Od loňského srpna se po výzvě radnice hlásili zájemci, letos se mělo začít s první výstavbou. Tři stovky zahrádek v...

Přibývá spalniček. Karanténa hrozí i lidem sedícím ve stejné čekárně

Typická vyrážka, která se při spalničkách objevuje po celém těle.

Hygienici v Moravskoslezském kraji evidují jen za poslední měsíc šest pacientů se spalničkami, což je tolik jako za...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz