Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Poláky proti své vůli. Aniž se stěhovali, probudili se Češi v zahraničí

  8:18
Uršula Prochaska Burek pochází z rodiny Moravců. Lidí, které ze dne na den rozdělila rovná čára na mapě, když si po první světové válce nástupnické mocnosti porcovaly poražené státy. Jedna část rodiny náhle žila v Československu, druhá nejdříve v Německu a po 2. světové válce zase v Polsku, kde dodnes ještě někteří mluví archaickým dialektem češtiny.
Uršula Prochaska Burek vydala knihu o česko-polském příhraničí.

Uršula Prochaska Burek vydala knihu o česko-polském příhraničí. | foto: Jiří Neminář, Jana Gartnerová,  MF DNES

Území ve Slezsku od Hlučína a Kravař směrem na sever patřilo před první světovou válkou německému císařství. Přes tehdejší okres Ratiboř se však v roce 1920 udělala nová hranice.

Podle Versailleské smlouvy pak připadla její jižní část Československé republice, čímž vzniklo Hlučínsko. Nad čárou se tak ocitl celý severní zbytek okresu s obcemi jako třeba Velké Petrovice, Bořutín, Boleslav, Chřenovice, Křižanovice a na jihu – tedy v Československu – zůstal Hlučín, Chuchelná, Rohov, Kobeřice a další obce.

„I když třeba dvě sestry bydlely v domech vedle sebe, poté žila každá v jiném státě. Někde vedla nová hranice dokonce středem statku. I my máme dodnes hektar půdy na české straně,“ vypráví Prochaska Burek, která žije v polské Boleslavi kousek od Hlučína.

Velmi negativní vliv to mělo i na hospodářství. Například továrna na len stála v Chuchelné, zatímco technické plodiny se pro ni pěstovaly na Ratibořsku, kde byla i řada vedlejších provozů.

Po rozdělení území se majitelům nevyplatilo dovážet suroviny z německého Slezska do Československa kvůli clu a znamenalo to postupný konec podniku a ztrátu práce pro mnoho lidí.

„Na začátku rozdělení Ratibořska v roce 1920 si ještě moravská menšina na severu sice vymohla vyučování v češtině, ale jak se Německo postupně rozpínalo a potíralo všechny jinakosti, i tam se školy změnily na německé. Paradoxně na jihu, který se stal českým, volali v té době po německých školách. Obyvatelé Ratibořska na severu si obecně moravectví, tedy nářečí, kroje a tradice, udrželi déle a silněji než na české straně,“ přibližuje historik Muzea Hlučínska Jiří Neminář.

Dodává, že Německo se s odstoupením území nesmířilo a po „Mnichově“ v roce 1938 Ratibořsko a Hlučínsko opět spojilo v jeden okres pod svou správou.

Všichni Hlučíňané, kteří se zde narodili před rokem 1910, včetně jejich dětí, získali automaticky německou státní příslušnost. Po druhé světové válce se region opět vrátil Československu a na severu v okrese Ratiboř německého souseda vystřídal polský.

„Nikdo nebyl rád. Lidé marně volali po připojení k Československu. Všichni však museli podepsat polskou národnost. Ani polsky neuměli. Mluvili jen německy a moravským nářečím. Děda vyprávěl, jak byl z toho nešťastný. Jenže tehdy byla pro něj nejdůležitější půda, vlastnil osm hektarů. Byl s nimi svázaný a znamenaly pro něj jistotu. Tak podepsal,“ líčí Prochaska Burek. 

Z vyprávění si vybavuje, že když se v roce 1920 obce ocitly za čárou na severu, původní kultura se pozvolna vytrácela. Jen doma mezi sebou obyvatelé mluvili moravštinou. Ta se stejně tak používala a dodnes někde používá při modlitbách.

„Zachovaly se i nějaké typické české zvyky na Velikonoce, vánoční období nebo jídla. Zajímavé také je, že Boleslav, Chřenovice, Velké Petrovice, Bořutín a některé další obce spadaly až do roku 1972 stále pod správu olomouckého arcibiskupství,“ poznamená Prochaska Burek.

Polská menšina na Těšínsku si dokázala prosadit polské školy i nápisy a dodnes udržuje svoje tradice, ale v Polsku už není po stopách Moravců skoro ani památky.

Moravštinou mluví na Ratibořsku jen někteří starší lidé, existuje pár folklorních souborů, a to je asi tak všechno. Centrem moravectví byly Chřenovice, kde dokonce stojí kostel sv. Václava.

Prochaska Burek vydala před časem publikaci, kde se věnuje historii Boleslavi a připojila i moravsko-polský slovník. Posypka, uhlí, sedlo, zelí, pacholek, příkopa, zahrada, stromy, to jsou slova, která v Polsku ještě někteří pamětníci znají.

Bůh, půda a panovník

Podle Nemináře lidé zde na začátku 20. století nebyli postiženi nacionalismem, neztotožňovali se s nějakým národem. „Pro ně byl důležitý Bůh, území, panovník. Moravci žili 180 let v oblasti patřící pod Německo. Takže navzdory jazykovým rozdílům se považovali za loajální poddané německého císaře,“ připomíná historik. 

A upřesňuje, že zatímco například generaci narozenou v první polovině 19. století lze považovat za opravdové Moravce, kteří žili starým způsobem života, jejich potomci narození kolem roku 1890 už sloužili v německé armádě, poznali modernější svět a cítili se být hrdými Němci. Porodili děti a ty pro změnu nastoupily za první republiky do českých škol, které se za 2. světové války zase změnily na německé a po ní na jihu zpět na české a na severu na polské.

„Celá historie dnešního Hlučínska je složitá a změny sem přicházely se zpožděním. Když postupně vlastenci prosadili češtinu na celém území Čech a Moravy, a Nietzscheho slovy zemřel Bůh, protože katolická církev ztrácela na síle i významu, rozpadl se feudální řád, nastal rozvoj mobility, lidé se začali stěhovat a do toho stoupala úroveň vzdělání, tady se stále žilo postaru,“ podotýká Neminář.

„Idea národa sem nepronikla, tady se mluvilo archaickým dialektem češtiny. Byl velmi zastaralý, ustrnul v 16., 17. století a obsahoval spoustu i německých a polských prvků. Škoda, že se nekodifikoval stejně jako nářečí na Těšínsku,“ říká Neminář.

„Podstatné nicméně je, že kdyby se Hlučínsko nepodařilo v roce 1920 připojit k Československu, bylo by dnes automatickou součástí Polska,“ uzavřel Neminář.

  • Nejčtenější

Auto za tahačem s tankem zastavilo. Už ale ne kamion, který osobák sešrotoval

4. května 2024  9:48,  aktualizováno  21:52

Při nehodě tří aut zemřel na dálnici D1 mezi Bohumínem a Polskem jeden člověk, další dva jsou...

Pětiletá dívenka vdechla párek v rohlíku, za pár dní v nemocnici zemřela

6. května 2024  17:30

Velká tragédie se odehrála na konci dubna v Kravařích na Opavsku. Pětiletá dívka si šla o přestávce...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Slavia - Baník 5:0, exhibici řídili Chytil se Schranzem, hosté dohrávali v deseti

4. května 2024  17:16,  aktualizováno  19:59

Slávističtí fotbalisté se na úvod nadstavbové části první ligy rivalovi ze Sparty důrazně...

Policie obvinila řidiče kamionu za smrtelnou nehodu na D1, hrozí mu až šest let

5. května 2024  15:47

Karvinští kriminalisté obvinili litevského řidiče kamionu, který v sobotu narazil do osobního auta...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Obec na Karvinsku koupila šestnáct finských domků. Na zkoušku

5. května 2024  7:06

Hodně různorodé názory zaznívaly na posledním zasedání zastupitelů Horní Suché na Karvinsku při...

Sedmatřicetiletý muž se zranil v lesích na Bruntálsku, zachránil ho vrtulník

11. května 2024  21:26

Moravskoslezští záchranáři v sobotu provedli náročný zásah. V nepřístupné části turistické trasy...

Naše plány vyšly skvěle, pochvaloval si Karafiát těsnou výhru v Ostravě

11. května 2024  18:51

Jediná vydařená akce už ve druhé minutě poslala fotbalisty Mladé Boleslavi na čtvrté místo první...

Baník - Ml. Boleslav 0:1, další ztráta. O domácí porážce rozhodl vlastní gól

11. května 2024  14:31,  aktualizováno  17:23

Pátá ztráta v řadě. Fotbalisté ostravského Baníku nezvládli klíčový souboj o čtvrté místo a s...

Lidé mohou zjistit, jak a co ovlivní rychlovlaky. Odborníci řeší cenné Poodří

11. května 2024  17:17

Protihlukové stěny, víc biokoridorů i vylepšení protipovodňových opatření požadují obce na...

Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTRIKÁŘ (30-35.000 KČ)

Advantage Consulting, s.r.o.
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

Policie obvinila řidiče za smrtelnou nehodu na D1. Litevský kamioňák narazil do osobního auta a natlačil ho na tahač s...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

NASA ukázala, co byste viděli před možná nejbolestivější smrtí ve vesmíru

Superpočítače lze využít ke zpracování zajímavých úloh. Vedle hledání nových molekul pro léky, předpovídání složitých...