Po odsunu Němců obce zanikly, teď je vědci oživují na internetu

  14:02aktualizováno  14:02
Nový webový portál vytvořený vědci z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích mapuje zaniklá místa v česko-bavorském pohraničí. Projekt PhotoStruk do mapy přidává také 3D modely zbořených staveb. Informace mohou doplňovat i návštěvníci webu.

Zrekonstruovaná podoba papírny ve Františkově na Šumavě. | foto: Autorka 3D modelu Lenka Závitkovská

Po válce odtud Češi vyhnali Němce, obyvatele však nedokázali nahradit. Navíc pak vesnice spadly do zakázaného pásma u železné opony. Řada obcí v jihočeském pohraničí ve druhé polovině minulého století zanikla.

Projekt PhotoStruk jim vrací podobu. Na tři stovky lokalit odborníci zaznačili do digitální mapy a doplnili je o dobové fotografie a informace z historických pramenů (webové stránky projektu najdete zde).

Pro tým složený z archeologů, historiků, uměleckých historiků a IT specialistů tak vrcholí tříletá práce, na níž se podílel Ústav aplikované informatiky Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity a Technická univerzita v bavorském Deggendorfu. Vědci se společně zaměřili na oblast Šumavy a Novohradských hor.

„Využili jsme historické fotografie, abychom získali představu, jak dříve vypadala oblast u hranic. Jací lidé zde žili, jaké domy bychom tam nalezly a jak místní využívali krajinu,“ představuje projekt Kateřina Horníčková z filozofické fakulty v Českých Budějovicích.

Fotogalerie

„Na Šumavě navštěvujeme místa, která se nám líbí, ale málokdy si uvědomujeme, že kdysi byla plná života. Obyvatelé v nich chodili do kostela, děti do školy. Zaniklých obcí se také dotýkaly dramatické události,“ podotýká Klára Preusz, vedoucí historického a archeologického týmu.

Aby pracovníci podobné lokality co nejpřesněji zmapovali, museli shromáždit spoustu archivních dokumentů, historické mapy a plány a zmíněné staré snímky. Díky nim pak zjistili, jak se proměňovala krajina, a dokázali virtuálně rekonstruovat jednotlivé stavby, nebo dokonce celé vesnice.

Využití této oblasti se nabízelo. Odsun německého obyvatelstva z vísek v horských oblastech se uskutečnil po roce 1945. Umělé osidlování pak nefungovalo ideálně, protože příchozí často nevěděli, co život v horách obnáší, a tak ho opouštěli.

V roce 1951 byl navíc schválen zákon o hranicích, režim začal budovat železnou oponu a zakázaná zóna u hranic sahala kilometry daleko. Došlo k záměrným likvidacím obcí a stavení, aby nemohly poskytovat úkryt pro narušitele.

Autoři zkoumali tři sta zaniklých obcí

Projekt PhotoStruk tak zkoumal až 300 zaniklých obcí s více než třemi tisíci stavbami a objekty.

„Z dostupných zdrojů jsme o nich vytáhli různé množství informací. Někde se nám dokonce podařilo jmenovitě zjistit minulé majitele domu, číslo popisné i polohu, jinde třeba známe jen místo a současný stav,“ pokračuje Klára Preusz.

U šumavského hraničního přechodu Bučina výzkumníci využili jak fotografie, tak plán bývalé místní obce od jednoho z vystěhovalců.

„Nyní víme, kde kdo bydlel. Kam třeba pán z konkrétního domu chodil do pekárny, jaký navštěvoval hostinec nebo jak vypadala škola, kam chodily jeho děti,“ dodává Preusz.

Značné množství dobových snímků zachycujících ještě nezbourané vesnice poskytlo českokrumlovské Museum Fotoatelier Seidel.

„Je skvělé, když se naše fotografie dostanou mezi lidi trochu jinak, třeba právě tímto způsobem. A podívají se na ně ti, kteří by se k nim jinak nedostali. Jsme rádi, že jsme na projektu mohli spolupracovat,“ těší kurátora expozice a sbírek ateliéru Petra Hudičáka.

Přispět mohou i návštěvníci webu

Na portálu photostruk.cz může každý brouzdat v mapě po zapomenutých místech, která jsou v ní vyznačena v bodech. Tým odborníků bude mapu ještě do konce září vylepšovat a přidávat snímky. S přidáním dalších informací mohou pomoci i zájemci z veřejnosti.

„Kdokoli, kdo si to bude prohlížet a má o místech další poznatky, může materiály do systému uložit. Abychom je tam nechali, musíme je nejprve ověřit,“ podotýká Jan Fesl z oddělení informatiky a bioinformatiky přírodovědecké fakulty.

Na webu přibudou i speciální 3D modely vybraných zbořených staveb, které jim vrátí podobu.

„Podle měřítek map dokážu odhadnout půdorysné rozměry a následně i další míry objektů, třeba jak byla velká okna nebo dveře. Díky snímkům povrchu Země z družic pak vytvořenou rekonstrukci posadím do terénu tehdejší doby,“ popisuje svou práci Lenka Závitkovská, která digitálně modelovala například již neexistující papírnu ve Františkově na Prachaticku.

Uživatelé si budou moci prohlédnout modely několika dalších staveb, jak industriálních, tak kostelů nebo domů.

Na zaniklých místech rozmístili kešky

Tým odborníků představil také další doplněk projektu. Tím budou „kešky“ rozmístěné v terénu právě na místech zaznačených v mapě.

„Geocaching veřejnost zná a může tak jít o zábavnou formu, jak dále zaniklá místa propagovat. Rozmístěno je celkem 32 keší s informacemi o místě i s fotodokumentací,“ láká Fesl.

Celý název projektu PhotoStruk je Analýza historických fotografií pro virtuální rekonstrukci kulturního dědictví v česko-bavorském příhraničí. Zapojily se do něj na tři desítky odborníků z různých oborů.

Vyšel na 805 tisíc eur, tedy zhruba na 21 milionů korun. Na částce se podílela dotace i peníze ze státního rozpočtu.

Autor:

Nejčtenější

Samé otázky. Vědci pronikli do neznámých prostor u hrobky zpovědníka krále

Podle jasně čitelného letopočtu na papírku se vzkazem od dělníků, kteří...

Skupina historiků a dalších odborníků v přímém přenosu vyzvedává schránu s ostatky králova zpovědníka Jindřicha...

Chlapec jel na kole do školy a nedal přednost, srážku s autem nepřežil

Chlapec na kole vyjížděl z vedlejší silnice u Zbelítova na hlavní a střet se s...

Na silnici II/121 u Milevska na Písecku ráno zahynul chlapec, který jel na kole do školy. Při odbočování na hlavní...

Úsek D3 do Ševětína je otevřený, až do Rakouska pojedou řidiči v roce 2024

Pondělní dopoledne patřil nový úsek dálnice D3 slavnostnímu otevření, zhruba v...

Ředitelství silnic a dálnic slavnostně otevřelo část dálnice D3 mezi Bošilcem a Ševětínem na Českobudějovicku. Úsek je...

Převrácený tahač shořel i s převáženým strojem, řidič zemřel v kabině

Řidič kamionu, který nedaleko Vodňan sjel ze silnice, na místě zemřel.

S požárem kamionu ráno bojovali jihočeští hasiči na silnici I/20 u Libějovic na Strakonicku. Vůz vyjel mimo silnici,...

Už nikdy nikoho neudeřím, řekl muž, který dostal za zabití pěstí devět let

Soud (ilustrační foto)

Úhrnný trest devět let vězení uložil českobudějovický krajský soud třicetiletému muži za zabití návštěvníka diskotéky...

Další z rubriky

Vybrali žábu, která koulí očima jako já, bavil štáb vodník Pavlásek

Zdeněk Troška natáčí na jihočeském hradě Helfenburk u Borovan novou pohádku...

Zříceninu hradu Helfenburk na Strakonicku obsadili filmaři. Režisér Zdeněk Troška, který si pro většinu svých snímků...

Výstaviště získá nový vstup a parkoviště, zvažuje se i Science Centrum

Jedna z možných budoucích podob přední části areálu Výstaviště v Českých...

Českobudějovické výstaviště má před sebou roky plné investic, které mají areál o rozloze 26 hektarů výrazně proměnit....

Kempy jsou na turisty připravené, nabízejí lepší zázemí i více atrakcí

Stopem po vodácké dálnici

Od čtvrtka se začnou kempy plnit turisty z celého Česka i okolních zemí. To platí obzvlášť pro jižní Čechy. Přibývá...

Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTRO ÚDRŽBÁŘ

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihočeský kraj
nabízený plat: 29 000 - 34 000 Kč

Najdete na iDNES.cz