Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Ostravské stopy: Sorela na mě působí hřejivě, říká hudebník Petr Zajac

  17:55
Hlavou i duší je s Ostravou spjat Petr Zajac, v jehož profesním životě se v jeden celek spojují hudba a záhady. V seriálu MF DNES Ostravské stopy hovoří o svém vztahu k rodnému městu

Muzikant alternativní hudby Petr Zajac | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Zajac více než pětadvacet let spolupracuje s ostravským záhadologem Arnoštem Vašíčkem – komponuje hudbu k jeho filmům, na kterých se podílí i režijně. Dlouhá léta také figuroval jako lídr v psychedelické kapele Song of Satori a v současnosti kumuluje své životní a hudební zkušenosti v připravovaném komorně ambientním projektu Satori.

„Film, hudba, mystika. Asi tak by se dala charakterizovat má životní pouť. Ostrava v ní má velmi pevné místo,“ prozrazuje Petr Zajac.

Dětská léta jsou pro něj jednoznačně spjatá s Třebovicemi. „Každé léto jsme s otcem a bratranci chodili ke splavu do Třebovic k Opavici, kde jsme se koupali, a já žil tamní přírodou. Ještě dnes se tam chodím procházet a vzpomínám, jak nás tam otec učil plavat. Teď je to tam ale jiné, hodně odpadků, plasty, voda se změnila, zmizela pláž u splavu a v místě, kudy jsme kdysi chodili k vodě, je soukromý pozemek. Ale příjemně mě překvapilo, že se k ní z druhé strany zase chodí koupat mladí lidé, což je moc fajn,“ říká Zajac.

Petr Zajac

Rodák z Ostravy (* 1965) je hudebník, skladatel a také filmař. Odmalička jej fascinují záhady, tajemství a otázky kolem světa, vesmíru a samotného vědomí. Často spolupracuje s českým záhadologem Arnoštem Vašíčkem. Hudbou, kamerou či střihem se podílel na filmech a seriálech jako Setkání s tajemnem, Planeta záhad, Neuvěřitelné skutečnosti, Labyrint záhad, Tajemství Voynichova rukopisu, Moravskoslezská mystéria a dalších. Kromě toho vedl kapelu Song of Satori zaměřující se na šamanské hudební prvky kombinované s psychedelickými efekty. Nedávno natáčel spolu s režisérem Filipem Zárubou v Kolumbii film o šamanech, tajemných magických ceremoniích s posvátnou medicínou, očistných obřadech a o starém rituálu poznávání za pomocí žabího jedu.

Podstatu jeho vztahu k jiné městské části Ostravy – Porubě – charakterizuje sídlištní zástavba z budovatelských 50. let, pověstná sorela (socialistický realismus – pozn. red.), která dnes patří k jedinečným dokumentům doby.

„Ostrava je místo, kde cítím, že do něj patřím. Symbolem Ostravy je pro mě bývalá Leninova třída v Porubě zvaná Leninka, dnes Hlavní třída. Porubská architektura kolem ní na mě působí hřejivě. I když byla stavěna v 50. letech, tak působí lidsky. Ať si kdo chce co chce říká, má svého pozitivního ducha,“ tvrdí hudebník.

„Když jsem byl na vojně a bylo mi smutno, vzpomínal jsem na domov, na Ostravu. Symbol, který mi vždycky dodal sil, byla právě Leninka. Těšil jsem se, až se po ní opět projdu.“

Na vojně si užil docela krušné chvíle

Od 70. let do současnosti tento bulvár prošel rovněž nezadržitelnou proměnou. „Místo některých obchůdků jsou herny. Dříve to bylo jinak. Mé mládí, to je také kino Dukla a hned vedle restaurace Morava. Mé první filmy a má první piva. A to bývalo ještě u kostela kino Zdar s dřevěnými lavicemi. Otec trpěl, když se mnou musel nejméně pětkrát na film Jestli se rozzlobíme, budeme zlí.“

Zajacovo porubské dospívání rozčeřila vojenská povinnost, v jeho případě obživl tento dobový strašák v roce 1984. Místo toho, aby se vojně vyhnul třeba uzavřením smlouvy na některé z místních šachet, užil si na ní docela krušné chvíle.

„Uvažoval jsem o ledasčem, ale šachta mě nenapadla. Věděl jsem, že na to fyzicky nemám. Samozřejmě jsem na vojnu nechtěl a byl jsem z ní nešťastný. Na vojně jsem pochopil, že zdaleka nejde o mou parketu a že šachta by možná byla lepší variantou,“ vzpomíná Zajac, který se domů systematicky dostával s pomocí zdravotních problémů s kolenem.

„Tehdy platilo, že pokud je člověk 90 dní neschopen, tak jej z vojny musí propustit. Píchali do mě, řezali, rýpali, ale nepovolil jsem. Pustili mě, ale za nějakou dobu přišlo povolání na přezkoumání zdravotního stavu. Zachránila mě tenkrát známá psycholožka. Díky ní jsem se také poprvé seznámil s meditačními technikami, což zásadně ovlivnilo můj další život,“ vysvětluje hudebník.

Na jeho život měl vliv dobrodruh Tadeáš Ramik

Na jeho život tehdy hodně zapůsobil také jiný nekonvenční dobrodruh, cestovatel, botanik a filozof Tadeáš Ramik, který bydlel v Přívozu v panelákovém bytě 1+1.

„Ale u něj doma se nacházel naprosto jiný fascinující svět fauny a flóry. Desítky, možná víc jak stovka rostlin a bonsají, velké akvárium s exotickými vodními živočichy, v koupelně obrovská krajta, v teráriích pavouci sklípkani, jedovatí hadi a mnoho dalšího, a to všechno obklopeno starými rituálními a historickými artefakty z Egypta, Číny a různých koutů celého světa,“ líčí Zajac.

„Vše si sám dovážel ze svých cest po Dálném východu, Mongolsku, Jižní Americe, Indii. Nevím, jak to dělal, ale už tenkrát za komunistů měl procestovaný celý svět. Vím jen, že ho moc neměli rádi, a tak měl problém se zařizováním cestovního povolení. Ale měl velké osobní kouzlo a byl úžasný vypravěč, možná v tom bylo to tajemství, proč se mu to nakonec vždy podařilo zařídit.“

Ramik často podle Zajace dával k dobru svůj původ, když říkával, že v jeho žilách koluje částečně židovská krev po babičce a tatarská po dědečkovi.

„Co je na tom pravdy, to nevím, ale byl opravdu úžasný vypravěč a lidi mu rádi naslouchali. Škoda že nepsal knihy,“ lituje Zajac, jenž se díky kamarádství s Ramikem dostal ke knihám, které tu tenkrát nebyly běžně k mání. „Vozil z Polska knihy s tematikou tajemna, filozofie či historie.“

V kostele v Šenově se zjevovala záhadná ruka

Díky tomu Zajac tenkrát četl v polštině knihu Jóga – nesmrtelnost a svoboda. Odtud už byl jen krok ke spolupráci se záhadologem Vašíčkem.

„Samotný Arnošt je jedna velká záhada a divím se, že o něm ještě není natočený dokument,“ říká Zajac.

„V nedalekém Šenově, odkud Vašíček pochází, jsme třeba točili o místním kostele, kde se zjevovala záhadná ruka. Naše vzájemná spolupráce a natáčení seriálů o záhadách je ale víc pro radost než pro obživu. Je to skromná česká produkce s minimálním rozpočtem, i když obsah je podle mě jedinečný,“ tvrdí Zajac a oceňuje Vašíčkovy scénáře.

„Jsou velice šikovně napsané, umí krásně pracovat s jazykem. Kdybychom na to měli rozpočet, jak mají třeba produkce BBC, tak je to výpravný seriál.“

Zajacovým snem bylo také dělat hudbu k hranému filmu. „Když Arnošt napsal scénář pro hraný film ‚Strážce duší‘, byl jsem zklamán, že mě to minulo. Od produkce po režii se vše řešilo v Praze, ohlíželi se po tamějších umělcích,“ komentuje ostravský hudebník.

Na hraných filmech se tedy zatím nepodílel, zato však natočil film o filmu k seriálu Ďáblova lest, pak k celovečernímu snímku Sedm dní hříchu a také pracoval na filmu o filmu režiséra Filipa Renče Na vlastní nebezpečí.

  • Nejčtenější

Divácký rekord? Pro Česko není velkou výzvou, spíš by MS mělo hostit častěji

20. května 2024  6:29

Asi žádné jiné číslo se při fanouškovských náletech na hokejovém mistrovství světa neřeší víc. 741...

Konec kotlů na uhlí do deseti let. Stát lidem výměnu zadotuje

20. května 2024  12:42

Máte doma kotel na uhlí? Pak máte problém – i když je nízkoemisní, moderní nebo nový. Ministerstvo...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Ležícího zraněného seniora dospělí míjeli, zachránila ho až parta školáků

21. května 2024  17:45

Skvělou rozvahu i koordinaci projevila pětice ostravských školáků, kteří na začátku dubna pomohli...

Švédsko - Finsko 2:1P. Severské drama v prodloužení rozuzlil Eriksson Ek

23. května 2024,  aktualizováno  23:48

Ač favorizování Švédové střelecky jasně dominovali, po dvou třetinách oba brankáři drželi...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Policisté při hokeji zakročili proti muži se zbraní, vypadala jako kalašnikov

19. května 2024  15:10

Dlouhou střelnou zbraň nesl v ruce osmnáctiletý mladík, proti němuž v sobotu po poledni zakročili...

Fyzika za jedna, z češtiny dvojka. Na gymnáziu maturovala AI, občas si vymýšlela

24. května 2024  15:49

Dějepis na výbornou, čeština chvalitebně a fyzika na výbornou, celkově s vyznamenáním. Tak v pátek...

Rekordní návštěvnost, ale i vedro, kvůli němuž skončil gólman v nemocnici

24. května 2024  14:58

Potřetí a zřejmě naposledy. Ostrava hostila jednu ze základních skupin a dva čtvrtfinálové duely...

Kaňka na hokejovém mistrovství v Ostravě. Lotyšům vykradli hotelové pokoje

24. května 2024  13:49

Hokejisté Lotyšska se na mistrovství světa v Ostravě stali terčem zlodějů. Z hotelových pokojů, v...

KOMENTÁŘ: Jak ministr Stanjura zanevřel na svůj rodný kraj

24. května 2024  10:44

Vede-li se dobře kraji, daří se i jeho obyvatelům. S prosperitou regionu roste cena nemovitostí a s...

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...