Ahoj, byl jsem tu jenom host. Ostrava se rozloučila s Pepou Streichlem

  17:18aktualizováno  17:18
Byla tu rodina, muzikanti, básníci i další "komedianti". Stovky lidí se v pondělí ve smuteční síni ve Slezské Ostravě rozloučily s bluesmanem a písničkářem Pepou Streichlem. Zemřel v noci 11. srpna.

Pepa Streichl nečekaně zemřel v noci v neděli 11. srpna ve věku nedožitých 64 let. (19. srpna 2013) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Už venku znělo blues.V parném srpnovém odpoledni kapela Astra hrála Summertime i Wonderful World…

"Asi vám nemusím vysvětlovat, že jsme se sešli na posledním koncertu Pepy Streichla. Je to naposledy, co se s ním uvidíme, ale zároveň je to poprvé, co můžeme tleskat, jak chceme, ale žádný přídavek už nebude," řekl v úvodu smuteční řeči Milan Kaplan, přítel písničkáře, který s ním byl od počátků jeho kariéry.

Loučím se, ale nesmutněte. Raději si zazpívejte...

Loučím se, ale nesmutněte. Raději si zazpívejte...

Zatímco Pepa Streichl se věnoval hraní, Kaplan se pustil do organizace koncertů. Stál třeba za slavnými Folkovými kolotoči, které se konaly v kulturním domě v Ostravě-Porubě.

Během jednoho z těchto festivalů Pepa Streichl na pódium zcela poprvé pozval i tehdy málo známého písničkáře Jaromíra Nohavicu.

Poté, co Milan Kaplan zavzpomínal na svého přítele, smuteční síní se rozlehl potlesk. Lidé naposledy tleskali bluesmanovi, který patřil mezi ostravské bardy.

Pepa Streichl, bluesman i bohém

Pak zcela zaplněným sálem zazněla jeho poslední píseň. "Až jednou dohraju a zrezaví mi struny, ze sálu odejdu v botách anebo bos, na důkaz že jsem žil, nechám vám svoje dluhy, pak řeknu čau ahoj, byl jsem tu jenom host…"

"Pepa Streichl v podstatě byl první, kdo mě vytáhl na jeviště. Já jsem tehdá už sice hrál v AG Fleku, ale v Hulíně mě vytáhl, ať si s ním jdu zahrát. Vlastně mě tam nechal samotnýho, takže on ze mě udělal to, co bych se sám nikdy neodvážil, folkového písničkáře, který tam sedí, stojí, zpívá, a to je pro mě dost důležitý," zavzpomínal na svého přítele i písničkář Vlasta Redl.

Poslední sbohem, Pepo

"Byl člověkem, který dokázal celou noc improvizovat a vymýšlet texty a často byl lídr mejdanů. Myslím, že na něj budu vzpomínat tak, jako by se slušelo, protože to byl prostě velký frajer v tom nejlepším slova smyslu a takových lidí jsem v životě moc nepotkal. Samozřejmě mi bude moc chybět," pokračoval Vlasta Redl.

Mezi smutečními hosty byli i mnozí další písničkáři a hudebníci, například Pavel Dobeš, Slávek Janoušek, Radek Pastrňák, Marcel Lesník nebo například Petr Šiška.

Ten zmínil: "Budu na něj vzpomínat v dobrém. Zažil jsem s ním časté účinkování na pódiích a mám na něj jeden z nejkrásnějších zážitků, protože díky jeho kytaře, kterou mi půjčil v roce 1993 na nahrávání v Českém rozhlase, vznikl jeden z největších hitů Věry Špinarové, podle něhož byla pojmenovaná i deska - A pořád tě mám ráda."

Nejčtenější

Šlágr kola v televizi neuvidíte. Kvůli výběru ČT i postoji klubů

Tyler Redenbach z Liberce se snaží překonat brankáře Třince Šimona Hrubce.

Kdo by čekal, že na televizní obrazovce uvidí šlágr středečního kola extraligy, bude zklamán. Hokejový duel prvního...

Jágr se vrátil na led. Nebodoval, ale jeho Kladno vyhrálo v Havířově

Jaromír Jágr po sezonní premiéře za Kladno v Havířově

Sedmačtyřicetiletý Jaromír Jágr odehrál svůj úvodní zápas v této sezoně první hokejové ligy. Nebodoval, ale jeho Kladno...

Dům pro čtyřčlennou rodinu u řeky Lučiny je vzdušný a příjemně lidský

Dům pro čtyřčlennou rodinu navrhlo studio ODDO architects.

Rodina koupila pozemek za Havířovem u řeky Lučiny a lužního lesa, aby na něm postavila dům. Manželé oslovili studio...

Ostrava - Liberec 2:1, hosté snížili až v závěru, k výhře pomohl i Baroš

Fotbalisté ostravského Baníku se radují z branky do sítě Liberce.

Ostravští fotbalisté udělali rozhodují krok k elitní šestce, která po skončení základní části bude hrát nadstavbu o...

Za nadávky rozhodčímu roční zákaz hokeje. Sudí provokoval, brání se hráč

Hokejový rozhodčí - ilustrační foto

Během druholigového utkání neudržel kopřivnický útočník Robin Gebauer nervy na uzdě. Z trestné lavice mrštil po...

Další z rubriky

Jak se ruina měnila v perlu. Před 20 roky začala záchrana zámku v Kuníně

Historik Jaroslav Zezulčík bude už navždy spojován se zámkem v Kuníně. Své...

To nebyla jen zchátralá památka. Zámek v Kuníně na Novojičínsku v roce 1999 bylo příhodné označit přímo za ruinu a snad...

Soud opět projedná tragédii ve Studénce, kde vlak narazil do spadlého mostu

Tragická železniční nehoda ve Studénce na Novojičínsku. (8. srpna 2008)

Přes deset let uplynulo od železničního neštěstí s osmi mrtvými a více než devadesáti zraněnými ve Studénce, ale soudní...

Hrčava řeší obecní miliony. Podává trestní oznámení

Obec Hrčava.

Trestní oznámení na neznámého pachatele se rozhodli podat současní zastupitelé Hrčavy na Frýdecko-Místecku. Podezřívají...

Najdete na iDNES.cz