Oslavy příchodu nového roku desetkrát jinak. Na Čupku i na pekáči

  8:36aktualizováno  8:36
Někdo touží po párty, jiný po tichu. Ať volíte verzi a, či b, užijte si přelom roků 2013/2014 co nejlépe. A jestli váháte, jak ho strávit, zde je deset tipů z Moravskoslezského kraje.

Konec starého a zrod nového roku neprovázejí jen ohňostroje, možností je více. (Ilustrační snímek) | foto: Archiv MF DNES

Ačkoli silvestr má být dle předpovědi chladnější než letošní "jarní" Vánoce, mnozí vyrazí na horský výšlap. Kam? Třeba na zříceninu hradu.

1.Za dvanácti měsíčky

Členové spolku Přátelé Vrbenska na dnešek připravili první pokus o zdolání hradu Fürstenwalde. Tedy hradu... Dnes už je Fürstenwalde zříceninou, ve středověku ale mělo sídlo důležitou funkci. Jeho obyvatelé dohlíželi na dění na obchodních stezkách vinoucích se v údolí. "Pokud chcete protáhnout tělo, přijďte poslední den roku ve třináct hodin na rozcestí Železná za hotelem Gárni ve Vrbně pod Pradědem a vyšlápněte spolu s ostatními na vyhlídku u zříceniny hradu Fürstenwalde," zvou organizátoři výšlapu.

 A mají i variantu pro špatné počasí. "Když nebude počasí přát, zdoláme alespoň podhradí, kde sídlí dvanáct bájných měsíčků." Všichni účastníci se přitom mohou těšit na silvestrovský čaj. "A dětem za odvahu rozdáme sladké oplatky," slibují pořadatelé.

2.Poběžte

Pokud jste přejezení vánočním cukrovím nebo si prostě jen chcete protáhnout tělo, zamiřte na některý ze silvestrovských běhů. Už tradičně se jeden z nich koná v Ostravě-Hrabové. Čeká vás trať dlouhá bez 450 metrů deset kilometrů po silnici i terénu, ale také její kratší varianty.

"Květy" na obloze

Ohňostroje si užijete nejen o silvestrovské půlnoci. Třeba v Novém Jičíně "květy" rozsvítí nebe už dnes ve 20:00 hodin a ve Vítkově dokonce už v 17:00 hodin.

S prvními chvílemi roku 2014 začne ohňostroj v Havířově, Frýdku-Místku a Slezské Ostravě. V Ostravě-Jihu pak na Nový rok v 18:00 hodin.

Start? V deset hodin na hřišti TJ Sokol. Za startovné dáte od čtyřiceti do osmdesáti korun. Poběží ale třeba i Karviňané. Start tamního desetikilometrového silvestrovského běhu je v deset hodin na městském stadionu v Karviné-Ráji. A běh chystají i v Malých Hošticích na Opavsku. Bude netradiční.

Spíš než o sportovní výkony totiž půjde v malohoštickém silvestrovském běhu o zábavu. "Začínáme v patnáct hodin na hřišti," říká Pavel Věncek, starosta malohoštického sboru dobrovolných hasičů, kteří silvestrovský běh pořádají. Jak přitom dodává, mnozí z běžců pojímají svou účast spíš recesisticky a trať o délce zhruba kilometr budou zdolávat v nejrůznějších maskách.

3.Filmy roku 2014

A co si tak zpestřit poslední den roku návštěvou kina? Třeba v multikinech CineStar v Ostravě a Opavě se můžete alespoň pomyslně přesunout do blízké budoucnosti. Dnes tu totiž v předpremiéře promítají filmy, které do kin půjdou až v novém roce. Na některé z projekcí už je ale sál plně rezervovaný.

Místa ještě v pondělí byla například na obnovenou verzi legendárního filmu bratří Coenů Big Lebowski, na komedii Zpátky do ringu se Silvestrem Stallonem a Robertem de Nirem v hlavní roli nebo třeba na mysteriózní horor Paranormal Activity: Prokletí.

4.Po sjezdovce na pekáči

Že není sníh? Žádná velká pohroma. Na sjezdovce ve Vrbně pod Pradědem se i tak odehraje tradiční recesistický závod Silvestrovský pekáč. "Lyžovat se nebude, ale pořád je šance, že v noci na úterý trochu přituhne a že bychom mohli sjezdovku alespoň trochu zasněžit," uvedl v pondělí odpoledne Pavel Kosík, majitel penzionu U Hradilů, který je jedním z pořadatelů Silvestrovského pekáče. Účastníci tak letos spíš než na pekáči budou sjezdovku sjíždět na lodi nebo třeba v trakaři.

5.Monte Čupek a ti druzí

Mnozí dnes nazují pevné boty a vyrazí do hor. Třeba na lašský Říp neboli Monte Čupelo. Že nevíte, kde to je? No přece na Frýdecko-Místecku. Pořadatelé silvestrovského výstupu takhle označili Metylovickou hůrku zvanou též Čupek. "Z hostinca od Čendy v Hodoňovicach vychodime všeci spolu v 10:45 hodin," zvou pořadatelé.

Vyšlápnout si ale o Silvestru můžete i neorganizovaně. A třeba chata Kameňák na Lysé hoře má otevřeno od osmi do šestnácti a následně od osmnácti až do dvou hodin. A i zdejší občerstvení Šantán má otevřeno celý den: od sedmi od rána až do půlnoci.

6.Omrkněte betlém

Sváteční atmosféru si vychutnáte na některé z výstav betlémů. Třeba na Slezskoostravském hradě. Zdejší expozici můžete navštívit od deseti do osmnácti hodin. K vidění je až do 5. ledna. "Letos poprvé je k vidění například i šest unikátních papírových betlémů ze sbírek Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě. Historicky nejvzácnější je nově zrekonstruovaný pohyblivý betlém Antonína Schauera z roku 1854," uvedla kastelánka Alena Špetíková.

Anebo vyrazte za betlémem do Pradědovy galerie v Jiříkově na Bruntálsku. Tamní betlém není ledajaký. Je vůbec největší na světě a řezbář Jiří Halouzka ho má dokonce zaregistrovaný v Guinnessově knize rekordů.

7.Vypoťte se

Pokud Silvestr strávíte na horách a zatoužíte po příjemném odpočinku, zamiřte do sauny. Třeba v bohumínském Aquacentru si do ní můžete zalézt od šesti do sedmnácti hodin a k dispozici je i nová venkovní sudová sauna z cedrového dřeva. Dostala název Diogénes podle známého řeckého filozofa.

A třeba v centru Kotelna ve Frýdlantu nad Ostravicí, které provozuje městská firma Termo, je sauna k dispozici od osmi do jednadvaceti hodin. Zájemci se ale musí objednat v předstihu.

8.Na filharmonii i bez róby

Na klasickou hudbu, a klidně i v džínách, můžete vyrazit na Silvestra od 17:30 hodin do Domu kultury města Ostravy. K vidění bude přímý přenos Silvestrovského galakoncertu Berlínské filharmonie. Zazní krom jiného Brahmsovy Uherské tance i Dvořákovy Slovanské tance. Každý z diváků dostane na uvítanou skleničku sektu.

9.Pod Trúbu

Živou hudbu, speciální drinky, grilované dobroty i ohňostroj. To vás čeká dnes večer v chatě Dr. Hrstky pod Štramberskou Trúbou. Jak říkají provozovatelé, letos je chata otevřená i pro veřejnost, je ale lepší mít na večer rezervaci.

10.Rej s Hopsalínem

A pokud chcete vyrazit na silvestrovskou party i se svými dětmi, zajděte na Dětský silvestr s Hopsalínem. Koná se od čtrnácti hodin ve společenském sále Domova Slunečnice v Ostravě-Porubě.

Nejčtenější

Mrtvému šoférovi kamionu běžela v mobilu hra, nepozorných řidičů přibývá

Razantně přibývá řidičů s mobily, varuje Policie ČR

Moravskoslezská policie upozorňuje na razantní navýšení počtu řidičů, kteří se nevěnují dění na vozovce. Místo toho...

Auto drželo pohromadě jen díky páskám a provazu, řidič měl zákaz

Auto drželo pohromadě jen díky plastovým páskám a lanu.

Zoufalý stav auta, které drželo pohromadě jen díky plastovým stahovacím páskám a lanu, zaujal hlídkující ostravské...

Při nehodě čtyř aut v Orlové jedna žena zemřela, pět lidí je zraněných

Tragická nehoda si vyžádala jednu oběť a pět zraněných.

Jedna žena zemřela a dalších pět lidí se zranilo při ranní nehodě čtyř automobilů v Orlové na Karvinsku. Na...

Extrémní sucho je v polovině republiky, praská i půda v podhůří Beskyd

Už i v podhůří Beskyd se objevují praskliny ve vysušené půdě. (8. července 2019)

Extrémní sucho už zasáhlo přes polovinu území České republiky. Jeho přímé projevy už jsou znát i tam, kde dosud nebyly...

Všichni psi musejí mít do konce roku čip. Řada lidí z vesnic to odmítá

Ilustrační snímek

Od ledna příštího roku musí mít ze zákona všichni psi v Česku čip. Zatímco ve městech jsou chovatelé připravení a...

Další z rubriky

Bratři z Novojičínska zachránili továrnu, z ruiny je kulturní památka

Zdeněk Mateiciuc stojí před továrnou na okraji Oder, kterou společně s bratrem...

Už téměř dvě století stojí na okraji Oder na Novojičínsku někdejší textilní továrna. Nyní je navíc chráněnou kulturní...

Je teplo. Na sever tak doputoval cvrček jižní. V Ostravě očekávají kobylku

Cvrček jižní se šíří směrem na sever.

Hlas cvrčka jižního se podařilo před pár dny zaznamenat ochránci přírody Danielu Křenkovi v Bystřici na...

Přívěsu chybělo kolo. Řidič na něm přesto po dálnici v Ostravě táhl auto

Přívěsu taženém dodávkou chybělo kolo.

Policisty upoutalo před pár dny chybějící kolo přípojného vozidla na dálnici v Ostravě. Cizinec na něm převážel další...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz