Krajské peníze podpoří i obnovu židovského hřbitova v Opavě, který je stále značně zpustlý. Na archivní fotografii herec a překladatel Jaroslav Achab Haidler zaznamenává a dokumentuje texty na jednotlivých náhrobcích, mnoho z nich je v hebrejštině. | foto: Jaroslav Ožana, ČTK, MAFRA

Židovský hřbitov či Drakovská pec. Kraj dal peníze na opravu cizích památek

  • 2
Téměř dva miliony korun pošle Moravskoslezský kraj vlastníkům památek na podporu oprav. Pomoci se tak dočkají dřevouhelná pec na Bruntálsku nebo náhrobky židovského hřbitova v Opavě.

Dřevouhelná pec u osady Drakov, na lesní cestě z Rejvízu do Vrbna pod Pradědem, je podle památkářů v havarijním stavu. Krajští zastupitelé schválili, že obec Heřmanovice coby vlastník památky dostane na záchranné práce takřka 400 tisíc korun.

„Drakovská pec je jediným pozůstatkem dřevouhelných vysokých pecí v údolí Černé Opavy v Jeseníkách. Kdysi to byla proslulá sudetská železářská oblast, po které se zachovala pouze tato jedinečná památka,“ uvedl Lukáš Curylo, náměstek hejtmana pro kulturu a památkovou péči.

Současný stav pece označil za velmi tristní. „Za dotaci bude odstraněna náletová zeleň, zajištěn sběr původních kamenů a hlavně se podaří zpracovat studie na záchranu této památky,“ dodal Curylo.

Heřmanovice jsou ve složité situaci. Kompletní záchrana kamenné stavby vysoké přes deset metrů přijde nejspíše na několik milionů korun, jenže obec s třemi stovkami obyvatel má roční rozpočet sotva pět milionů.

„Jenže ty potřebujeme na mnohem důležitější věci pro naše občany,“ podotkl místostarosta Heřmanovic Hynek Sekanina.

Vysoká pec vznikla už v roce 1807 jako součást takzvané Lorenzovy hutě, jenže už v době vzniku byl princip tavby železa pomocí dřevěného uhlí zastaralý. Proto pec zůstala v provozu jen do 30. let 19. století.

Před třinácti lety se provedly první záchovné práce, ale od té doby památka dále chátrá. „Dříve bylo ještě možné vstoupit dovnitř pece, dnes už by to bylo riziko,“ upozornil místostarosta.

Přiblížil, že peníze od kraje uvidí obec až po provedení prací z projektu. „A ty se musí udělat co nejdříve, protože v listopadu už je tady sníh. Důležité slovo navíc budou mít památkáři, chystáme jednání,“ poznamenal místostarosta Heřmanovic. 

Hřbitov chtějí opravit a zpřístupnit

Dvě stě tisíc krajských korun zamíří i na opravu náhrobků na židovském hřbitově v Opavě.

„Hřbitov je nyní ve velmi špatné kondici a považoval bych za nepřípustné nechat jej dále pustnout. Věřím, že se podaří postupně tento židovský hřbitov dostat do takového stavu, aby mohl být zpřístupněný veřejnosti,“ podotkl krajský náměstek Curylo.

Židovské pohřebiště v komplexu městského hřbitova v Opavě vzniklo na konci 19. století a stojí tam řada náhrobků někdejších významných obyvatel města. Spočinuli tam například obchodníci Max Breda a Moritz Weinstein, pokrokový rabín Abraham Blüch nebo továrník Alois Lichwitz.

Milena Slaninová ze Židovské obce Ostrava uvedla, že projekt, na který přispěje kraj, je už druhou etapou záchrany náhrobků. „Je to trochu běh na dlouhou trať, místo bylo dlouho zanedbané. Práce začaly loni a potrvají ještě několik let,“ přiblížila Milena Slaninová.

Kraj podpořil i rekonstrukce kostela sv. Jana a Pavla ve Frýdku-Místku a kaple Nejsvětější Trojice ve Lhotce u Litultovic na Opavsku.