ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Daniel Beran, MAFRA

V kraji skokově přibylo nezaměstnaných, Karvinsko je nejhorší v republice

  • 7
O téměř dva tisíce lidí stoupl v prosinci oproti listopadu počet nezaměstnaných v Moravskoslezském kraji. Práci ke konci loňského roku nemělo 45 157 lidí v kraji a podíl nezaměstnaných tak vzrostl na 5,6 procenta. Je to nejvíce v Česku.

„Počet nezaměstnaných je o 1 965 vyšší než na konci předchozího měsíce a ve srovnání se stejným obdobím minulého roku je vyšší o 7 850 osob,“ uvedla Vladana Purdeková z krajské pobočky úřadu práce v Ostravě. 

V průběhu prosince úřady práce v kraji nově zaevidovaly 4 905 lidí. „Ve srovnání s minulým měsícem to bylo více o 669 osob a v porovnání se stejným obdobím předchozího roku méně o 912 osob,“ vysvětlila Purdeková.

Lidí bez práce přibylo ve všech okresech kraje, nejvíce na Bruntálsku. „Největší nárůst byl v okresech Bruntál, a to o 12,2 procenta, Opava o 8,6 procenta a Nový Jičín o 7,7 procenta,“ dodala Purdeková.

Krajská nezaměstnanost činila v prosinci 5,6 procenta, republiková 4 procenta. Nad celostátním průměrem byly v prosinci v Moravskoslezském kraji tři okresy. 

Vůbec nejhorší situaci hlásí Karvinsko (8,1 %), Bruntálsko (6,8 %) a Ostravsko (6,7 %). Na Karvinsku je nezaměstnanost nejvyšší nejen v kraji, ale i mezi všemi okresy České republiky.

„Nižší podíl nezaměstnaných byl zaznamenán v okresech Nový Jičín, a to 3,8 procenta, Frýdek-Místek má 3,5 procenta a Opava 3,3 procenta,“ konstatovala Purdeková. 

Naopak klesá počet volných pracovních míst. Na konci roku bylo v Moravskoslezském kraji 13 431 takových pozic. 

„Jejich počet byl o 294 nižší než v předchozím měsíci a o 2 882 nižší než ve stejném měsíci minulého roku. Na jedno volné pracovní místo připadalo v průměru 3,4 uchazeče, z toho nejvíce v okresech Karviná – 8,4 a Bruntál – 4,8,“ dodala Purdeková.


Jarní prázdniny

Týdenní jsou na základních a středních školách rozloženy v termínech od 1. února do 14. března. Přinášíme úplný přehled prázdninových termínů podle okresů.