Místo demolice nové zastávky. Sdružení píše kvůli havířovskému nádraží

  11:07aktualizováno  11:07
Zástupci sdružení Efektivní veřejná doprava pro Havířov zaslali primátorovi Havířova, ministru dopravy a generálnímu řediteli ČD dopis s otázkami ohledně budoucnosti místního nádraží. Vstupovat do projektu je už nereálné, reagoval už primátor.

Zvažte znovu, jestli je zvolená varianta přestavby nádraží a jeho okolí ta nejvhodnější. Snažte se cennou výpravní halu zachovat. A pokud byste se přece jen rozhodli bourat, udělejte vše proto, aby se zvýšil komfort cestujících.

To je ve zkratce obsah dopisu, který v těchto dnech poslali primátorovi Havířova, ministrovi dopravy a generálnímu řediteli Českých drah zástupci sdružení Efektivní veřejná doprava pro Havířov a okolí. Sdružení, které spolupracuje s městem a tvoří třeba zdejší jízdní řády, se tak zapojilo do debaty o budoucnosti nádraží.

Přečtěte si celý dopis sdružení

V dopise se jeho zástupci ptají na jedenáct otázek. Zajímá je například, jestli bude kapacita nových prostor stačit i v době špičky, jestli se Havířov po uskutečnění stavby dostane na mapu dálkových vlaků Českých drah nebo zda bude nově možné na nádraží koupit jízdní doklady vydávané ČSAD Havířov.

"V souvislosti s tím, že je výpravní hala architektonickým skvostem bruselského stylu, se také nabízí možnost ušetřit peníze nutné pro její bourání a použít je třeba na stavbu plánovaných železničních zastávek Havířov-město a Ostrava-Zábřeh. To by bylo přínosné pro všechny obyvatele, nejen Havířova," navrhuje v dopise první místopředseda sdružení Michal Podloučka.

Nádraží kdysi, teď a...

Primátor Havířova Zdeněk Osmanczyk potvrdil, že dopis dostal. Komfort cestujících se podle něj po stavbě nového terminálu zcela jistě zvýší.

"Důležitá je například výstavba parkoviště pro řidiče aut, kteří do Prahy či jinam míří z Havířova vlakem. A počítáme i se zvýšením bezpečnosti a komfortu cestujících mezi jednotlivými autobusovými linkami," uvedl primátor.

 Jen pro připomenutí: město ve společném projektu s Českými drahami zaštiťuje obnovu přednádražního prostoru, na niž už získalo stavební povolení i příslib dotace z EU. "V tuto chvíli je už nereálné jakkoli do projektu vstupovat a upravovat jej," poznamenal primátor.

České dráhy, které donedávna razily názor, že nádraží zachovají - i proto, že na bourání a proměnu nejsou peníze - před dvěma týdny otočily.

Po nástupu nového ministra dopravy Antonína Prachaře (ANO) dozorčí rada podniku schválila návrat k původní variantě proměny nádraží počítající s demolicí výpravní haly. Tu kritizuje odborná veřejnost včetně České komory architektů, která teď opětovně navrhla, ať je nádraží památkou.

Nejčtenější

Po zavedení QR kódů na popelnicích nosí lidé své odpadky k sousedům

Ilustrační snímek

S plánem snížit náklady na likvidaci odpadů přišla novojičínská radnice. Proto se v uplynulých měsících na všech...

Při nehodě čtyř aut v Orlové jedna žena zemřela, pět lidí je zraněných

Tragická nehoda si vyžádala jednu oběť a pět zraněných.

Jedna žena zemřela a dalších pět lidí se zranilo při ranní nehodě čtyř automobilů v Orlové na Karvinsku. Na...

Festival Colours of Ostrava zahájila kapela Buty, diskutovat přijel indián

V Ostravě začal 17. července 2019 mezinárodní hudební festival Colours of...

V Ostravě odpoledne odstartoval další ročník multižánrového hudebního festivalu Colours of Ostrava. Prvním koncertem na...

Muž po sexu usnul. Komplic ženy mezitím odnesl televizi, stravenky i kýtu

Ilustrační snímek

Seznámení s cizí ženou v jedné z ostravských restaurací vyšlo šestapadesátiletého muže draho. Poté, co spolu u něj doma...

Srnky spadly do čtyřmetrové skruže, hasiči je zachraňovali „bezpachově“

Hasiči zachránili dvě mladé srnky, které skončily ve Slezské Ostravě ve čtyři...

Hasiči v sobotu večer vyjížděli k nezvyklému zásahu. Zachraňovali dvě mladé srnky, které v Slezské Ostravě spadly do...

Další z rubriky

Přes zákaz se těží zdravé stromy, tvrdí lesníci. Chřadnou i listnáče

V lesích se těží násobně více dřeva, to je potom potřeba odvézt. Cestou ke...

Část lesníků tvrdí, že přestože to zákon zakazuje, mizí z lesů při kůrovcové těžbě tisíce kubíků zdravých stromů....

Po cyklostezce do lyžařské haly. I to je plán na oživení Karvinska po těžbě

Karvinské moře.

Síť cyklostezek, místa k rekreaci i zábavě, ale i možnosti pro nové ekonomické využití prostoru postiženého těžbou uhlí...

Řidič si dal deset piv, před policejní hlídkou skočil do řeky Opavy

Řidič před silniční hlídkou skočil do řeky.

Skokem do řeky se snažil minulý týden na Opavsku uniknout silniční kontrole opilý řidič osobního auta. Policisté ho...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz