Slezský fotbalový klub je před úpadkem, Opava mu pošle 24 milionů korun

  8:00aktualizováno  8:00
Slezskému fotbalovému klubu má pomoci krizový manažer a čtyřiadvacet milionů z kasy města Opavy. Podle auditu stojí prvoligový klub před úpadkem a dluží miliony.

Příznivci opavského fotbalu mohou zůstat klidní. Ač je klub silně zadlužený, pomůže mu ze svého rozpočtu město. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Primátor Opavy Tomáš Navrátil naznačil v úvodu pátečního mimořádného jednání zastupitelům dva možné scénáře budoucnosti Slezského fotbalového klubu: finanční pomoc, nebo insolvence.

Zastupitelé na mimořádný příspěvek 24 milionů korun kývli po třech hodinách debat.

„K tomuto kroku jsme přistoupili, protože jako vedení města jsme se nemohli dostat k materiálům společnosti, kde jsme většinovým akcionářem. Podle výsledků jsme skutečně před úpadkem,“ uvedl primátor Navrátil.

Zaměstnanci klubu bez výplat

Doplnil, že v lednu mimo jiné zjistil, že zaměstnanci klubu neměli výplaty za listopad a za prosinec.

„Město zasanovalo, co se dá. Na radě jsme schválili, že nakoupíme majetek klubu, jako byly turnikety nebo projektové dokumentace. Jsou to jediné hmotné věci, které město mohlo nakoupit, protože jsou součástí stadionu. Podařilo se tam takto dostat zhruba pět milionů,“ dodal primátor.

Kontrola ukázala na potíže v hospodaření už v prvních dnech. „Prvotní zjištění byla natolik závažná, že závěry kontroly, která by normálně mohla trvat i tři měsíce, jsme již po necelých třech týdnech shrnuli do zprávy pro město,“ sdělil Miroslav Cák, zástupce advokátní kanceláře AGM Partners, která kontrolu provedla.

Uvedl, že je nutné aktualizovat stanovy klubu. Neumožňují totiž kontrolu ze stany města, ačkoliv je majoritním vlastníkem. Upozornil na absenci smluv s dodavateli, obří nárůst nákladů v posledních dvou letech či duplicitu plateb. Největším problémem je neuhrazená pětadvacetimilionová pohledávka, která již figurovala v účetnictví a klub za ni odvedl pětimilionové DPH.

„Klub se dostal do dluhové spirály. Je vidět, jak se postupně zvyšovaly neuhrazené závazky po splatnosti, a kdyby nedošlo k rozprodávání hráčů, tak dluh už je dnes v tak extrémní výši, že by nebyl sanovatelný. Aktuálně se dluh, který je více než deset dnů po splatnosti, přibližuje 10 milionům,“ uvedl Cák. Celková výše dluhů klubu bez ohledu na splatnost je 16 milionů.

S pomocí souhlasilo třicet zastupitelů

Příplatek 24 milionů korun schválili klubu zastupitelé napříč politickým spektrem. Pro bylo 30 z 36 přítomných. Klubu to zajistí financování do konce sezony.

„Bude uzavřena smlouva o dobrovolném příplatku mimo základní kapitál. Společnost se přitom zaváže částku neprodleně použít na svoji provozní činnost, splnit navržený finanční plán i doporučení vzešlá z právního auditu a ustanovit erudovaného krizového manažera,“ řekla mluvčí Opavy Lada Dobrovolná.

Klub bude zastupitelům čtvrtletně předkládat zprávu o činnosti a hospodaření. Pokud vymůže zmíněnou pohledávku, vrátí peníze městu. Krizovým manažerem nebude nikdo ze současného vedení klubu.

Právní odpovědnost za špatný stav je zatím nejistá

„Veškeré závazky vůči hráčům, trenérům a agentům budou uhrazeny hned. S dodavateli služeb budeme jednat, jednoho po druhém oslovíme a budeme chtít ještě část peněz ušetřit,“ uvedl předseda představenstva klubu Petr Glončák s tím, že například více než třímilionový dluh vůči pardubickému fotbalovému klubu klub uhradí na základě splátkového kalendáře.

Jeho předchůdce Marek Hájek nechtěl audit komentovat. „Neznám konkrétně jeho výsledky, takže se nemůžu vyjádřit. Stojím si ale za tím, že finanční plán, který jsme měli sestavený, byl sice složitě, ale realizovatelný. Saldo jsme měli rozhodně kladné,“ sdělil.

Případnou právní zodpovědnost zatím Opava nevyvodila. „Dnešní zasedání nebylo o hledání viníka, ale o záchraně klubu. Provede se podrobnější kontrola, a pokud se zjistí něčí pochybení, učiníme příslušné právní kroky,“ dodal primátor Navrátil.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Silný déšť na Jablunkovsku vyhnal lidi z postelí, zachraňovali zvířata

Extrémní srážky v Nýdku v Moravskoslezském kraji

Proudy vody valící se po svazích, zatopené sklepy i hnůj spláchnutý na fotbalové hřiště. Extrémní déšť ráno vyhnal z...

Čeští Lake Malawi jdou do finále Eurovize, o vítězství se utkají v sobotu

Albert Černý z Lake Malawi 14. května 2019 v semifinále Eurovize. Kapela si zde...

Do sobotního finále Eurovize postoupily obě favorizované zpěvačky reprezentující Řecko a Kypr, dále zástupci Běloruska...

Ostrava - Slavia 0:1 po půli, Souček skóruje z penalty, Baroš vyloučen

Slávista Tomáš Souček přijímá gratulace od spoluhráčů poté, co ve finále poháru...

K vítězství ve finále fotbalového poháru má blíž Slavia. Ve žhavém souboji na olomouckém stadionu v poločase vede nad...

Postřelili muže, líčí lidé z Frýdku-Místku. Policie potvrdila násilný čin

Ilustrační snímek

Policie vyšetřuje násilný čin ve Frýdku-Místku. Podle místních tam byl ve čtvrtek večer postřelen muž. Policisté zatím...

Města chtějí vrátit nebezpečný chemický odpad zpět Polákům. Ti zatím mlčí

Sanace nebezpečného odpadu odbornou firmou, která má za úkol odvézt ze skladu...

Česká města, do kterých Poláci navezli na sedm set tisíc litrů nebezpečných chemikálií, požadují, aby stát odpad vrátil...

Další z rubriky

Za smrt známého při potyčce dostal recidivista 2,5 roku, s mrtvolou žil

Obžalovaný Vladimír Sárközi (vpravo) při rozhovoru se svým obhájcem ex offo....

Krajský soud v Ostravě ukončil projednávání případu 53letého Vladimíra Sárköziho, který pět týdnů žil s mrtvolou...

Vraha soudí za další smrtelný útok. S mrtvolou žil pět týdnů v bytě

Obžalovaný Vladimír Sárközi (vpravo) při rozhovoru se svým obhájcem ex offo....

Krajský soud v Ostravě začal projednávat případ těžkého ublížení na zdraví s následkem smrti, v němž je obžalovaný...

Návštěvnost Jeseníků i Beskyd každý rok strmě roste. I díky elektrokolům

Pohled na obnovenou Bezručovu chatu na beskydské Lysé hoře (5. září 2015)

Turistů v chráněných krajinných oblastech Moravskoslezského kraje nebývale rychle přibývá. Unikátní přírodou projdou...

Najdete na iDNES.cz