Lidé na Ostravsku kvůli krizi dýchali méně jedů. Pořád je jich ale moc

  9:23aktualizováno  9:23
Jak ukazují nově zveřejněná data, z komínů podniků v Moravskoslezském kraji se loni valilo méně prachu. Přesto lidé dýchali více jedů, než umožňuje legislativa. Kvůli překračování imisních limitů pro prach Česku hrozí žaloba.
Podniky kvůli krizi vypustily do ovzduší méně jedů, avšak lidé na Ostravsku stále dýchají více škodlivin, než požaduje evropská legislativa. Ilustrační foto.

Podniky kvůli krizi vypustily do ovzduší méně jedů, avšak lidé na Ostravsku stále dýchají více škodlivin, než požaduje evropská legislativa. Ilustrační foto. | foto: AP

Průmyslové podniky v regionu loni do ovzduší vypustily výrazně méně škodlivin, hlavně polétavého prachu, než v předchozích letech.

Třeba huť ArcelorMittal Ostrava, která je největším znečišťovatelem ovzduší na Ostravsku, loni vypustila 822 tun jemného polétavého prachu. To je o skoro 350 tun méně než v roce 2008.

Pokles byl patrný i u dalších průmyslových podniků, třeba Třineckých železáren, které snížily emise polétavého prachu z 611 tun v roce 2008 na 575 tun v roce 2009.

Jedy v ovzduší

Emise prachu

ArcelorMittal Ostrava

2008 1 170 tun

2009 822 tun

Třinecké železárny

2008 611 tun

2009 574,6 tuny

Elektrárna Třebovice

2008 73,3 tuny

2009 90,5 tuny

Vyplývá to z údajů, které jsou nově zveřejněny v Integrovaném registru znečišťování dostupném prostřednictvím webu www.irz.cz.

Důvodem, proč průmyslové podniky loni vypustily méně škodlivin, zejména polétavého prachu, je podle všeho fakt, že byly kvůli ekonomické krizi nuceny omezit výrobu. O tom je přesvědčena například Vendula Krčmářová, vedoucí ostravské pobočky ekologického sdružení Arnika.

"Příčinou snížení množství emisí byl s největší pravděpodobností nižší provoz podniků způsobený ekonomickou krizí," uvedla Vendula Krčmářová.

V zimě ovzduší nejspíše čistější nebude

Je podle ní pravděpodobné, že v zimě budou v souvislosti s opětovným navýšením výroby průmyslových podniků lidi ještě víc než poslední topnou sezonu tížit jedy v ovzduší?

"Bude to záležet na počasí. Ale obecně se domnívám, že tato zima ještě k výraznějšímu zlepšení vybočovat nebude." Fakt, že nižší množství emisí souvisí s omezením výroby v důsledku ekonomické krize, potvrdila i mluvčí ArcelorMittalu Ostrava Věra Breiová.

"Je jasné, že na pokles emisí měla ekonomická krize poměrně značný vliv. Jestliže se například v prvním pololetí roku 2009 snížila produkce ArcelorMittal Ostrava na zhruba 35 až 40 procent úrovně roku 2008, došlo s poklesem výroby i ke značnému snížení emisí," uvedla Breiová.

Přestože podniky loni vypustily do ovzduší méně jedů než dřív, dýchali lidé v regionu výrazně víc jedů, než umožňuje legislativa.

Jedů ve vzduchu je stále ještě moc

Třeba v Bohumíně lidé dýchali víc prachu, než je zákonný denní limit, ve 136 dnech. O mnoho lepší to nebylo ani na jiných místech regionu.

I proto, že v Česku není v některých oblastech, zejména na Ostravsku a Karvinsku, dodržována evropská směrnice, která říká, že lidé nemohou dýchat nadlimitní množství prachu ve více než 35 dnech ročně, hrozí teď České republice, že stane před Evropským soudním dvorem.

V lednu Evropská komise Českou republiku vyzvala, aby vysvětlila, proč jsou imisní limity pro polétavý prach překračovány, a sdělila, jak chce tuto situaci napravit.

Ministerstvo životního prostředí proto na konci března Komisi odeslalo dopis, v němž informovalo o stavu ovzduší a vysvětlilo, jaké nástroje chce využít pro zlepšení nynějšího stavu. Podané vysvětlení ale Komisi nestačilo.

V pátek zástupci ministerstva životního prostředí dostali od Komise další vytýkací dopis.

"Jsme v něm opakovaně žádáni přijmout příslušná nápravná opatření, abychom dosáhli evropským právem požadovaného stavu," uvedla mluvčí ministerstva životního prostředí Jarmila Krebsová.

Kdyby Komisi ani nyní odpověď nestačila, může podat žalobu k soudnímu dvoru EU.

Je podle vás ovzduší na Ostravsku čistější než v minulých letech?

celkem hlasů: 384

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 25. října 2010. Anketa je uzavřena.

Ne 271
Ano 80
Je stejné 33

Nejčtenější

Smrt tři lidí u Opavy zavinilo předjíždění v zatáčce, stav dítěte se lepší

Při tragické nehodě na Opavsku zemřeli tři lidé.

Vážně zraněná pětiletá holčička, která jediná přežila čtvrteční nehodu na Opavsku, se podle lékařů dostala z...

Blesk v Beskydech zasáhl pětici převážně mladých turistů, jsou v nemocnici

Ilustrační snímek

Skupinu turistů v Beskydech zasáhl odpoledne blesk. Jeden z nich je popálený, další utrpěli otřes a poranění způsobená...

Při srážce aut na Opavsku zemřeli tři lidé a těžce se zranilo dítě

Při tragické nehodě na Opavsku zemřeli tři lidé.

U Neplachovic na Opavsku odpoledne při srážce osobních aut zemřeli tři lidé. Nehoda se stala na silnici I/11. Dva lidé...

Špotáková nebyla v závodním transu, Ogrodníková netušila, co se děje

Oštěpařka Barbora Špotáková na mítinku Zlatá tretra v OStravě.

Barbora Špotáková kdysi přirovnala ostravskou Zlatou tretru k pohřebišti. Ačkoliv je dvojnásobnou olympijskou vítězkou...

Smělý plán: Karvinsko s Ostravou má po letech zase propojit tramvajová trať

Takto by v roce 2017 mohla projíždět tramvaj třídou 17. listopadu v Karviné.

Moravskoslezský kraj začal připravovat tramvajovou rychlodráhu mezi Karvinou, Havířovem a Ostravou. Do roka by chtěl...

Další z rubriky

Ostravské stopy: Ostrava? Pro dítě z vesnice velkoměsto, vzpomíná Dita Pepe

Fotografka Dita Pepe v roce 2012 získala ocenění Osobnost české fotografie a o...

Fotografka Dita Pepe se věnuje zejména portrétní fotografii. Nejznámější je její dlouhodobý cyklus Autoportréty, kde se...

Bakala OKD zničil už vyčleněním bytů a dopravy, tvrdí správci pohledávek

Uhlobaron Zdeněk Bakala.

Vyčlenění bytů OKD, dopravy, včetně železniční, a dalších činností nesouvisejících přímo s těžbou černého uhlí mělo...

V Mošnově vznikl obří sklad a doplní ho další, práci najdou stovky lidí

Letiště Ostrava - Mošnov

Na dvě stovky lidí by mohly najít do konce tohoto roku práci v logistickém centru Ostrava Airport Multimodal Park. Jeho...

Najdete na iDNES.cz