Středa 30. září 2020, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 30. září 2020 Jeroným, Ráchel

Narkomanka o vraždě novorozeněte mlčí, tělíčko skončilo v kontejneru

  11:20
Krajský soud v Ostravě se začal zabývat vraždou novorozené holčičky v Karviné z loňského července. Obžalovaná je její 31letá matka, která podle státního zástupce těhotenství tajila, po porodu dítě udusila a vhodila do kontejneru. Tělíčko pak objevil bezdomovec.

Totožnost obžalované nelze zveřejnit kvůli nezletilé oběti a také kvůli dalším třem jejím nezletilým potomkům. Ženě hrozí vězení 15 až 20 let, vyšší mimořádný trest je vzhledem k její dosavadní trestní bezúhonnosti nepravděpodobný. 

Jak uvedl státní zástupce, nezaměstnaná žena a současně dlouhodobá uživatelka pervitinu už od jara 2019 věděla, že je se svým přítelem těhotná. „Jenže to svému okolí včetně nejbližších tajila a těhotenství skrývala. Pokračovala ve svém běžném životě, a to včetně užívání drogy,“ konstatoval žalobce.

Kvůli údajným existenčním komplikacím se rozhodla dítěte zbavit, přičemž podle spisu ani neuvažovala o tom, že by dítě například vložila do babyboxu, který je od kontejnerů vzdálen necelé dva kilometry v areálu nemocnice v Karviné-Ráji.

Někdy od večera 1. července do rána 2. července žena v osmém měsíci těhotenství porodila v kuchyni bytu v městské části Nové Město sice nedonošenou, ale podle odborníků životaschopnou holčičku o hmotnosti 1,25 kilogramu a výšce 40 centimetrů.

Matka však dívenku udusila zřejmě košilí, do které a dalšího oblečení pak tělíčko 2. července dopoledne zabalila a vhodila do kontejneru v Holubově ulici za školní jídelnou, vzdáleného od jejího bydliště něco přes tři sta metrů.

Spravedlnosti však neunikla. Tělíčko totiž ještě tentýž den v podvečer náhodně našel bezdomovec slovenské národnosti, bývalý horník, který žije v bývalé kotelně a ulicemi Karviné se pravidelně toulá.

„V kontejneru jsem hledal nedopalky, abych si mohl zapálit. Všiml jsem si košile, jakoby řeznické. Myslel jsem, že tam bude rybí hlava a vnitřnosti, jak to lidé dělávají. Ale bylo tam novorozené dítě,“ vypovídal muž později policejním vyšetřovatelům.

Chvíli si myslel, že to je panenka, dítě totiž mělo nepřirozenou, až bílou barvu. 

„Jenže pak jsem se dotkl kůže na prstících a pochopil jsem, že to bylo živé dítě,“ dodal. Neutekl, ale oslovil první paní, která zrovna nedaleko šla vynášet odpadky. „Jenže u sebe neměla mobil, tak jsem oslovil taxikáře, který to řekl dalšímu a ten se šel ke kontejneru podívat. Když se vrátil, tak řekl, že mám pravdu, a zavolali policii,“ líčil muž.

Objasnění vraždy pomohly stopy DNA

Když bezdomovec slyšel policejní houkačky, tak odešel. „Splnil jsem svou povinnost, počkal, až zavolají policii, tak jsem si myslel, že už mě nebudou potřebovat,“ vysvětloval. Policisté ho však brzy našli.

Policejní vyšetřovatelé žádali o pomoc veřejnost a zveřejnili snímky věcí, do kterých byla mrtvolka zabalená. Nakonec jim pomohly zjištěné stopy DNA na kontejneru. 

„ Díky genetickým stopám jsme zjistili, že s činem má něco společného osoba užívající omamné látky. Velmi nám pomohla spolupráce s krajským TOXI týmem, který vytipoval přes 340 osob, z čehož se záhy podařilo vyfiltrovat 250 možných žen. A hned v první stovce dodaných stěrů od různých osob se podařilo ustanovit podezřelou,“ popsal vyšetřování vedoucí 1. odboru obecné kriminality Martin Lichý loni v listopadu, asi čtyři měsíce po vraždě.

Na video ohledání mrtvolky se žena nepodívala

Genetický test uvedl obžalovanou jako matku dítěte s pravděpodobností 99,9999 procenta. Žena se přiznala, k motivu svého počínání se však nevyjádřila. V soudní síni odmítla vypovídat, stejně tak učinila při policejním výslechu. Jen při listopadovém jednání o vzetí do vazby poznamenala, že je jí to líto.

Když soud přehrával videonáhrávku z ohledání místa činu i tělíčka novorozeněte, tak obžalovaná měla sklopenou hlavu, na záznam se ani nepodívala.

Termín vyhlášení rozsudku není znám, vypovídat budou například znalci psychologie, psychiatrie a dalších oborů.

Autor:

2. a 3. října se budou konat volby do krajských zastupitelstev a v některých okrscích i doplňovací volby do Senátu
Lidé v karanténě budou mít možnost volit 30. září a 1. října.

Octavia za 3 500 korun: boj s krizí, chaos a riskantní sázka na superslevy

Octavia za 3 500 Kč měsíčně, Kodiaq za 4 899 Kč, Passat za něco málo přes 6 000 Kč… Ačkoli automobilkám docházejí...

Herec Petr Čtvrtníček se nakazil koronavirem, leží v nemocnici na JIP

Herec Petr Čtvrtníček (56) skončil kvůli covidu-19 v nemocnici. Minulý týden měl pozitivní testy, a když se mu...

Nebudu všem po rozchodu ukazovat, jaká jsem čičina, říká Mottlová

Muž roku 2016 Josef Kůrka (28) nedávno oznámil rozchod s herečkou a modelkou Barborou Mottlovou (33). Fitness trenér...

Chci se více věnovat ženě, v plánu je i založení rodiny, říká Adam Vojtěch

Bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (33) se po odchodu z funkce těší na chvilky strávené s přáteli a s manželkou...

Čtvrtníček z nemocnice vtipkuje. Mluví o dýchání i pohlavní nemoci

Herec Petr Čtvrtníček (56) sice kvůli těžšímu průběhu covidu-19 musel do nemocnice, humor ho ovšem neopouští. Svým...