ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Jednání o zvýšení mezd jsou v moravskoslezských firmách ostřejší než jindy

  • 1
S většími obtížemi než v jiných letech dohadují zástupci zaměstnanců a vedení firem na severu Moravy a ve Slezsku mzdové dodatky kolektivních smluv pro další období. Domluvu komplikuje vysoká inflace, která loni výrazně ovlivnila reálnou výši příjmů zaměstnanců, i rekordní ceny energií, jež zase omezují vyjednávací pozice firem.

Na kordy jsou už několik měsíců zástupci odborů a vedení firmy v ostravské společnosti Sungwoo. Odboráři dokonce vyhlásili stávkovou pohotovost a požádali ministerstvo o přidělení zprostředkovatele pro další vyjednávání.

„Na začátku prosince nám jej ministerstvo určilo, příští týden se s ním setkáme, pak se snad podaří dohodnout nějaký kompromis,“ komentoval průběh jednání odborářský předák Jiří Sabo.

Jednání se podle něj od prosince nijak neposunula. „Naše požadavky jsou pořád stejné. Zaměstnavatel nám sice nabídl jednorázový bonus, ale na konečné podobě jsme se stále neshodli, takže uvidíme, jak se povede zprostředkovateli,“ doplnil Jiří Sabo.

Ostré spory provázely od začátku jednání odborářů v ostravské společnosti Tameh. Ta dodává energie ostravské huti Liberty, jejíž součástí původně byla. Z toho plynul i požadavek odborů na podobnou kolektivní smlouvu, jakou se už na sklonku minulého roku podařilo dohodnout v huti.

V Liberty lidé dostanou o 9,5 procenta víc

„V druhé polovině prosince probíhalo intenzivní vyjednávání se zástupci odborových organizací o kolektivní smlouvě pro rok 2023. V tuto chvíli není mezi oběma stranami zásadní rozpor a věříme, že vyjednávání bude brzy po formální stránce uzavřeno,“ komentoval průběh jednání mluvčí Tamehu Patrik Schober.

To potvrzuje i členka odborového vyjednávacího týmu Alena Sobolová: „Jednání se posunula, za týden bude setkání, na kterém bychom se mohli konečně dohodnout.“

Detaily možné domluvy ale zatím ani jedna ze stran nechce zveřejnit. Pokud by se dohoda podobala nové kolektivní smlouvě v Liberty, navýšily by se v Tamehu mzdy o 9,5 procenta. „Všem zaměstnancům budou navýšeny mzdy k 1. lednu 2023, k dalším dvěma navýšením pak dojde k 1. dubnu a 1. červenci příštího roku. Všechny ostatní odměny a benefity podle stávající kolektivní smlouvy zůstanou v platnosti,“ komentovala už dříve dohodu mluvčí Liberty Ostrava Barbora Dvořáková Černá.

Úspěšná shoda už padla v Třineckých železárnách. „V dodatku kolektivní smlouvy se zástupci vedení a odborářů shodli na růstu mezd ze základny o 6,5 procenta, v případě splnění hospodářského výsledku bude růst navýšen o další 4,5 procenta,“ nastínila hlavní část dohody mluvčí Třineckých železáren Petra Macková Jurásková.

Někde hotovo, jinde diskuze bez výsledku

Obdobně už dohoda padla například ve společnosti OKD, kde se hodinová mzda navýší až o 22 korun, nebo ve společnosti Vítkovice Steel, kde se kolektivní smlouva dohodla hned na dalších pět let. „Zaměstnancům porostou mzdy a odměny při splnění stanovených kritérií celkově až o dvanáct procent,“ nastínila část dohody mluvčí Vítkovice Steel Jana Dronská.

Úplně na začátku jsou jednání v novojičínské společnosti Varroc. „Teprve se chystáme jednat. Představu o podmínkách už máme, ale zveřejňovat je před zahájením jednání nebudeme,“ konstatoval šéf odborů ve společnosti Varroc Pavel Zelený.

Naopak už osm kol jednání bez výsledku proběhlo v nošovické automobilce Hyundai. „Zatím jsme se nedohodli, průběh jednání proto nebudeme komentovat. Platnost stávající kolektivní smlouvy ale končí až v březnu, takže máme ještě čas,“ konstatoval mluvčí nošovické automobilky Petr Michnik.