Nahlédněte do Karnoly tři roky po ničivém požáru, v březnu začne obnova

  • 0
Tři roky pro požáru, který zničil její nejcennější část, a rok poté, co rozhodnutím zastupitelů vzdát se evropské dotace vzal za své projekt proměny někdejší krnovské textilní továrny Karnola v unikátní muzeum, začíná její obnova.

Okolí Karnoly se promění v nové městské prostranství a vzácná dílna vzorkovny se vrátí do stavu před požárem. 

První práce začnou v březnu zbouráním kotelny, jež venkovní plochu továrny otevře do centra města. „Bourat se bude od března do května a z celé kotelny se zachová jen pata původního komína, která je vysoká zhruba devět metrů a je památkově chráněná,“ popsal Roman Hradil z odboru investic a správy majetku krnovské radnice.

Pracovníci v dubnu začnou s vestavbou trafostanice, opraví kvůli zatékání střechu na objektu s vrátnicí a světlíky v nízké budově za vzorkovnou.

Celé venkovní prostranství upraví a vybaví tak, aby se tam Krnované mohli scházet na kulturních akcích či třeba farmářských trzích. Otevře se jim už letos v srpnu.

„Město za tyto práce zaplatí 14,3 milionu korun,“ upřesnila mluvčí radnice Dita Círová. Doplnila, že zároveň začne i oprava nejcennější a ohněm nejpoškozenější části textilky, dílny vzorkovny, jež má být do jara příštího roku uvedena do stavu před požárem. „Opraví se především podlahy, stropy, okenní výplně,“ nastínila mluvčí.

Na jaře 2022 odborníci začnou s obnovou ručních i mechanických tkalcovských stavů a dalších textilních strojů. Do pohledového stavu je zakonzervují i bývalí karnoláčtí seřizovači.

„Dohledali jsme jich pět. Pracovat musejí přímo na místě, protože přesun strojů není možný, byl by spojený s vybouráním stěn,“ dodala Círová s tím, že město má již všechny restaurátorské záměry.

V dílně dezinatury, tedy vzorkovny, se navrhovaly vzory vyráběných tkanin pro jednotlivé sezony. V každé textilní výrobě je taková dílna absolutně nejtajnějším místem. Zaměstnanci tam vymýšleli dezény, sbírali inspirace z celého světa, byl tam archiv, vývoj vzorků.

Na vytloukacích strojcích tam vznikaly karty na vazbu, což byly do pásů pospojované papírové štítky s dírkami, podle nichž stroje tkaly. 

Krnovská dezinatura byla evropsky unikátní tím, že se zachovala, jako by se tam zastavil čas. Nitě ve strojích, vzorníky v regálech, ocenění textilky na stěnách, rozložené účetní knihy. Jako by si zaměstnanci jen odskočili na svačinu. Nejstarší vzorníky, ručně psané krasopisem, pocházely z roku 1862.

Textilka Karnola

  • Továrna na vlněné zboží Alois Larisch a synové v Krnově vznikla v roce 1861. Její areál se postupně rozrůstal. Provoz v textilce, jež od poválečného období nesla název Karnola, skončil v roce 2003. 
  • Od roku 2010 je někdejší přádelna s dílnou vzorkovny národní kulturní památkou. Do jara 2020 by se měla proměnit v textilní muzeum.
  • Unikátem byla její dílna vzorkovny (dezinatury) s tkalcovskými stavy, vzorníky látek, cívkami s přízemi, dokumentací i strojním a dalším vybavením dochovaná ve stavu posledního pracovního dne.
  • Nejvzácnější část továrny ale zničil v prosinci 2017 požár. 
  • V únoru 2020 se Krnov vzdal evropské dotace ve výši přes 120 milionů korun na její přeměnu v unikátní muzeum.

Jejich sbírkou zdevastovanou požárem a vodou z následného hašení se už rok probírá Jitka Navrátilová. Ve vzorkovně Karnoly pracovala třicet let, po ukončení výroby se spolupodílela na jejím prohlášení kulturní památkou a po požáru pomáhala ze spáleniště zachránit, co se dalo.

Teď list po listu čistí ohořelé dokumenty, jež se do Krnova postupně vrátily z vysoušecí komory pražského Národního technického muzea.

„Srdce mě bolí, když to vidím. Chci co nejvíc pomoci se záchranou. Každý svazek vytáhnu, ometu z něj ohořelé části a pak očistím každý list zvlášť,“ popsala Navrátilová.

Zachované a využitelné vzorníky poslouží i pro novou expozici. „Koncepci již máme. Počítá s opravou dezinatury, která je poslední dochovaná v Evropě a zaslouží si zpřístupnit. Ve vedlejší budově by mělo být Městské muzeum s expozicí historie Krnova, která tady chybí, výstavní síň, depozitáře a konzervátorská dílna,“ řekla vedoucí Městského muzea Ľubica Mezerová.