Neděle 27. září 2020, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 27. září 2020 Jonáš

Depozitář i sklady. Prostranství u vyhořelé Karnoly získává konkrétní podobu

  17:55
Náměstíčko na místě vybouraných částí, uložení muzejních exponátů, sklady či kanceláře pro místní firmy a instituce i obnova historicky cenných prostor a vybavení. Budoucnost vyhořelé textilky Karnola v Krnově má první obrysy. Nový venkovní areál přivítá první návštěvníky už příští rok.

Hasiči zasahují při požáru bývalé krnovské textilky Karnola. Jde o národní kulturní památku. (20. prosince 2017) | foto: Facebook: Krnov - oficiální stránka města

Veřejné prostranství vznikne na místě nynější kotelny. Tu čeká demolice a celá plocha se otevře do centra města.

„Projektovou dokumentaci máme připravenou,“ informovala mluvčí krnovské radnice Dita Círová s tím, že se chystá vyhlášení zadávacího řízení tak, aby se bourat mohlo během prvního čtvrtletí následujícího roku.

Projekt předpokládá dvanáctimilionové náklady a zahrnuje i vyčištění a obnovu celé plochy. „Venkovní areál by se mohl už příští rok otevřít veřejnosti, a to ze strany od Mlynářské ulice a areálu zámku. Na revitalizovaném veřejném prostranství se budou konat například kulturní akce nebo farmářské trhy,“ doplnila mluvčí.

Areál Karnoly je poté, co začátkem letošního roku město odmítlo stamilionovou evropskou dotaci na jeho přestavbu v textilní muzeum, zavřený a zabezpečený. Textilku tvoří několik budov, z nichž jedna, právě ta nejcennější, jež je národní kulturní památkou, vyhořela. Ostatní prostory lze využít.

Pokračuje třídění vzorníků

„Do doby, než se přistoupí k obnově budov, město nabídlo prostory místním firmám a institucím,“ upřesnila Círová. Zároveň se tam plánuje umístění muzejních depozitářů. Nedostatek místa pro exponáty trápí krnovské Městské muzeum dlouhodobě.

Mezi nutnými investicemi, které plánuje Krnov zvládnout v nejbližší době, je oprava střech všech budov kromě vzorkovny s předběžně odhadovanými náklady na deset milionů. 

Také by se měly odstranit následky požáru v objektu vzorkovny, vyměnit ohořelé stropní konstrukce, části podlah a dřevěné nosné sloupy, opravit okenní výplně, zbudovat příčky, jež tvořily v dezinatuře kóji pro vzorníky a prostor kanceláře, a obnovit omítky.

Počítá se i s menším muzeem, přípravy obnovy poničeného vybavení vzorkovny vrcholí. Hotové jsou restaurátorské záměry půldruhé desítky textilních strojů, čeká se na potřebná vyjádření a stanoviska krajského úřadu k nim.

„V srpnu se uskuteční jednání, na kterém se bude diskutovat, které stroje a v jakém rozsahu se zrestaurují. Až město obdrží veškerá vyjádření památkové péče a určí počet strojů a rozsah jejich oprav, vyhlásíme zadávací řízení,“ vysvětlila mluvčí Círová.

Obnova strojů přijde na více než sedm milionů

Na obnovu unikátního uceleného souboru mechanických i ručních tkalcovských stavů a tkacích, soukacích a snovacích strojů Krnov dostal desetimilionovou krajskou dotaci. Podle prvotních odhadů by obnova strojů, které se stále nacházejí ve vyhořelé budově, měla přijít na sedm a půl milionu. Konkrétní částka bude jasná po veřejné soutěži.

Třídí se také historické vzorníky látek, dezénových knih a dokumentů z archivu textilky, poškozené ohněm i vodou použitou k hašení požáru. Po zmrazení se vysušují a dělí na zachovalé, poškozené, ale cenné a vhodné k uchování, a pak na ty, jejichž záchrana už není možná. „První várka už je vytříděná a hledáme místo, kam je uložit,“ popsala vedoucí Městského muzea Krnov Ľubica Mezerová.

19. února 2020

2. a 3. října se budou konat volby do krajských zastupitelstev a v některých okrscích i doplňovací volby do Senátu
Lidé v karanténě budou mít možnost volit 30. září a 1. října.

Octavia za 3 500 korun: boj s krizí, chaos a riskantní sázka na superslevy

Octavia za 3 500 Kč měsíčně, Kodiaq za 4 899 Kč, Passat za něco málo přes 6 000 Kč… Ačkoli automobilkám docházejí...

Blíží se katastrofa, jež zastíní pandemii covidu-19, říká princ Charles

Britský princ Charles (71) vyzval v pondělí ke zlepšení boje proti klimatickým změnám, jejichž dopad podle něj zastíní...

Herec Petr Čtvrtníček se nakazil koronavirem, leží v nemocnici na JIP

Herec Petr Čtvrtníček (56) skončil kvůli covidu-19 v nemocnici. Minulý týden měl pozitivní testy, a když se mu...

Počet úmrtí bude stoupat. Podívejte se, jaké měla křivka zpoždění jinde

Počet úmrtí s nemocí covid-19 u nás poroste. Byť ještě není jasné o kolik. Příklady z jiných zemí jasně ukazují, že...

Nebudu všem po rozchodu ukazovat, jaká jsem čičina, říká Mottlová

Muž roku 2016 Josef Kůrka (28) nedávno oznámil rozchod s herečkou a modelkou Barborou Mottlovou (33). Fitness trenér...