Plán obnovy vyhořelé textilky Karnola se mění, bude dražší a později

  17:55aktualizováno  17:55
Zhruba o dva a půl roku pozdější termín dokončení, desítky milionů navíc i nejistota ohledně zisku již přidělené evropské dotace. Zničující požár zcela změnil plán proměny někdejší krnovské textilky Karnoly v unikátní muzeum. Nyní se rýsují konkrétní termíny obnovy.

Oheň památkově chráněnou textilku v Krnově takřka zcela zlikvidoval. Týká se to i tkalcovských stavů. (22. prosince 2017) | foto: Městský úřad Krnov

Do konce roku bude Krnov vědět, zda mu zůstane evropská dotace, od ledna by mělo začít rozmrazování zachráněných vzorníků, na jaře radnice vyhlásí výběrové řízení na opravy textilky.

Město teď čeká na vyřízení administrativy. Budova národní kulturní památky je zavřená a zabezpečená, uvnitř se nacházejí textilní stroje určené k renovaci, v opavských mrazírnách jsou pak vzorníky látek.

„Převoz vzorníků do Prahy na vysoušení se uskuteční až po ratifikaci třístranné smlouvy mezi Krnovem, Národním technickým muzeem a Národní knihovnou. Město již smlouvu podepsalo a nyní by měly z Prahy dorazit podpisy od zbývajících stran,“ uvedla mluvčí krnovské radnice Dita Círová.

Hned poté se třináct palet vzorníků převeze, počítá se s lednovým termínem. Opavské mrazírny, které Krnovu umožnily roční bezplatné uložení, chtějí poskytnout i další pomoc. „Firma městu nabídla převoz do Prahy. Buď zdarma, nebo za symbolickou cenu,“ řekla Círová.

Se sanací škod pomůže dotace

„Textilní stroje zůstávají na místě v dílně vzorkovny, s těmi se ani nemůže hýbat. I restaurování se uskuteční tam,“ uvedla referentka památkové péče krnovské radnice Andrea Šírová. Jejich obnova přijde na sedm až osm milionů. Pomoci by měla desetimilionová dotace kraje.

Fotogalerie

„Je určená na sanaci škod způsobených požárem, konkrétně na restaurování strojů a vzorníků poničených požárem, a na opravy týkající se odstranění následků požáru,“ uvedla k dotaci, kterou již má město ošetřenou i smluvně, Círová.

Co se týče samotných oprav, čeká se na stavební povolení.

„O to jsme museli žádat opětovně, protože kvůli požáru došlo ke změnám v projektu. Předpokladem je, že bychom ho mohli obdržet v březnu 2019,“ sdělila Círová.

Aktualizace projektových dokumentací ukázala, že požár i rostoucí ceny stavebních prací si vyžádají asi padesátimilionový nárůst nákladů na obnovu Karnoly, cena se pohybuje okolo 171 milionů. S vyhlášením tendru na rekonstrukci bývalé přádelny s dílnou vzorkovny v areálu Karnoly se počítá v dubnu.

Policisté čekají na znalecké posudky

Zda může počítat s asi stomilionovou evropskou dotací, se Krnov dozví do konce roku. Už má v ruce souhlasné stanovisko ministerstva pro místní rozvoj, jež dotaci poskytlo, a čeká na reakci Centra pro regionální rozvoj Hradec Králové.

„Rozhodnutí očekáváme do konce roku. V žádosti uvádíme nový termín dokončení 31. 12. 2022. Původní byl 15. 3. 2020, “ dodala Círová.

Okolnosti požáru stále prověřuje policie. Kriminalisté si vyžádali stanoviska znalců, ale zatím všechny závěry expertů nemají. O případu se rozhodne až po shromáždění veškerých důkazů.

„Věc je kvalifikována jako trestný čin obecného ohrožení. Na pachatele pamatuje trestní zákoník trestem odnětí svobody od 8 do 15 let. Z protiprávního jednání v Krnově jsou podezřelí dva nezletilí, jejich trestní stíhání je nepřípustné,“ informovala policejní mluvčí Gabriela Pokorná.

Záchrana nejcennějších památek nedlouho po požáru

Nejčtenější

Hořké drama. Češky míří ve Fed Cupu do baráže, Rumunky postupují

Kapitán českého fedcupového týmu Petr Pála utěšuje Kateřinu Siniakovou po...

České tenistky si po ostravské porážce zahrají baráž Fed Cupu. Výběr kouče Pály neobhájí titul, do baráže padá po...

Šlágr kola v televizi neuvidíte. Kvůli výběru ČT i postoji klubů

Tyler Redenbach z Liberce se snaží překonat brankáře Třince Šimona Hrubce.

Kdo by čekal, že na televizní obrazovce uvidí šlágr středečního kola extraligy, bude zklamán. Hokejový duel prvního...

Dům pro čtyřčlennou rodinu u řeky Lučiny je vzdušný a příjemně lidský

Dům pro čtyřčlennou rodinu navrhlo studio ODDO architects.

Rodina koupila pozemek za Havířovem u řeky Lučiny a lužního lesa, aby na něm postavila dům. Manželé oslovili studio...

Ostrava - Liberec 2:1, hosté snížili až v závěru, k výhře pomohl i Baroš

Fotbalisté ostravského Baníku se radují z branky do sítě Liberce.

Ostravští fotbalisté udělali rozhodují krok k elitní šestce, která po skončení základní části bude hrát nadstavbu o...

Za nadávky rozhodčímu roční zákaz hokeje. Sudí provokoval, brání se hráč

Hokejový rozhodčí - ilustrační foto

Během druholigového utkání neudržel kopřivnický útočník Robin Gebauer nervy na uzdě. Z trestné lavice mrštil po...

Další z rubriky

Soud opět projedná tragédii ve Studénce, kde vlak narazil do spadlého mostu

Tragická železniční nehoda ve Studénce na Novojičínsku. (8. srpna 2008)

Přes deset let uplynulo od železničního neštěstí s osmi mrtvými a více než devadesáti zraněnými ve Studénce, ale soudní...

Ostravské stopy: Lipus ukázal jinou Ostravu, líčí básnířka Putzlacher

Pro básnířku Renatu Putzlacher se Ostrava v poslední době stala přestupní...

Ostravská secese, silueta kostela navrženého vídeňským architektem nedaleko hlavního nádraží, ale také řada přátel z...

Jak se ruina měnila v perlu. Před 20 roky začala záchrana zámku v Kuníně

Historik Jaroslav Zezulčík bude už navždy spojován se zámkem v Kuníně. Své...

To nebyla jen zchátralá památka. Zámek v Kuníně na Novojičínsku v roce 1999 bylo příhodné označit přímo za ruinu a snad...

Najdete na iDNES.cz