Oprava vyhořelé textilky přijde na miliony. Nejdražší jsou stroje a vzorníky

  • 0
Náklady v řádech milionů korun, a to především na obnovu ohněm poničeného vybavení. Krnov už v hrubých rysech zná účet za zničující požár někdejší textilní továrny Karnola.

Projektantem dopracovaná změna dokumentace popisuje vícenáklady i práce nutné k návratu národní kulturní památky do stavu před požárem. Opravovat se začne za desetimilionovou dotaci kraje.

„Peníze půjdou především na obnovu textilních strojů a vzorníků. U částek, které na to budou potřeba, vycházíme z odhadů odborníků. Například restaurování textilních strojů by mělo přijít na sedm až osm milionů korun, přesné náklady se však ukážou až po jejich rozebrání,“ uvedl Michal Skalka, vedoucí oddělení udržitelného rozvoje na krnovské radnici.

Počítá se i se stavebními úpravami budovy, ty však přijdou na několikanásobně menší peníze. „Z hlediska požáru budova zásadně poškozená nebyla, náklady jsou zhruba do milionu korun,“ upřesnil Skalka. Nutné je například znovu dostavět shořelé příčky či zpevnit stropy. Například strop nad vzorkovnou zcela prohořel.

Budova někdejší textilní továrny je momentálně zajištěná proti vstupu i proti nepřízni počasí. První práce na její obnově po požáru by v nejlepším případě začaly na podzim. „Pokud půjde vše dobře, v září by se vyhlásila výběrová řízení na dodavatele stavby,“ uzavřel Skalka.

Z mrazíren na sušení do Prahy

Na podzim se také počítá s převozem vzácných vzorníků textilky do Prahy. Zatím jsou uloženy v opavských mrazírnách. „Právě dolaďujeme třístrannou smlouvu s Národním technickým muzeem a Národní knihovnou, které nám nabídly pomoc s vysoušením,“ řekla referentka památkové péče krnovské radnice Andrea Šírová.

Z Krnova do Prahy poputuje všech třináct palet materiálu najednou. Zda půjde o obnovu národní kulturní památky do stavu před požárem, či se bude pokračovat i v dříve plánovaném vzniku unikátního textilního muzea, město zatím neví. Krnov na projekt za 123 milionů korun evropskou dotaci již získal, zničující požár krátce před loňskými Vánoci však situaci zkomplikoval.

„Pořád čekáme, jestli nám dotace zůstane. Rozhodnutí ještě nepadlo,“ uvedla mluvčí Krnova Dita Círová. O změnách projektu v důsledku požáru se právě jedná na ministerstvu pro místní rozvoj. Jasněji o tom, zda jsou akceptovatelné, případně za jakých podmínek, by mělo být po prázdninách.

Policejní vyšetřování ještě neskončilo

Vznik textilního muzea, jehož jádrem měla být dílna vzorkovny továrny zachovaná ve stavu posledního pracovního dne, už před požárem podpořil desetimilionovou dotací i kraj. Aby mohlo město peníze využít dříve, než se vyřeší dotace evropská, pozměnili krajští zastupitelé její účel na sanaci škod po požáru. Město je tedy může čerpat, i kdyby evropský program nevyšel, a s obnovou začne co nejdříve.

Případ požáru krnovské Karnoly nadále řeší policie. V únoru informovala, že ze zapálení textilky jsou podezřelí dva nezletilí (podrobněji zde). Prověřování pokračuje, momentálně mimo jiné znalci pracují na posudcích odhadů způsobených škod.

„Policisté i nadále pokračují v prověřování okolností této události. Do současnosti nemáme k dispozici závěry některých znalců, jež byly vyžádány. Po shromáždění všech důkazů bude ve věci rozhodnuto,“ sdělila krajská policejní mluvčí Gabriela Pokorná.

Úklid spáleniště nejcennější části krnovské textilky

5. ledna 2018