V jesenické rezervaci mohou kůrovce ničit i chemií, ekologům to vadí

  17:55aktualizováno  17:55
Spor o boj proti kůrovci v chráněných lokalitách graduje. Přírodní rezervace Suchý Vrch v Jeseníkách získala výjimku, jež povoluje zásahy do tamních lesů, včetně používání chemického postřiku. Ekologové to kritizují.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Agentura ochrany přírody a krajiny povolila v části přírodní rezervace Suchý Vrch zásahy proti kůrovci. Požádal o to vlastník tamních lesů Biskupské lesy kvůli velkému rozšíření kůrovce do smrkových porostů.

Ekologické organizace protestují a proti rozhodnutí podaly odvolání k ministerstvu životního prostředí. Zásahy podle nich šíření škůdce v rezervaci ani jejím okolí nezastaví.

Výjimka kvůli podanému odvolání nenabyla právní moci, avšak lze podle ní na jaře postupovat, i když odvolací řízení nebude u konce. Platí do roku 2020.

Povolená opatření v Suchém Vrchu podrobuje přísným podmínkám. Kácet se na velké většině plochy rezervace vůbec nesmí a všechny stromy musejí zůstat na místě, kde postupným rozkladem obohatí okolní půdu o živiny.

Ekologové: Chemie neničí jen kůrovce

„Výjimka umožňuje zásahy tam, kde je větší výskyt kůrovce. Nejde však o kácení, na zhruba osmdesáti procentech plochy destruktivní přístup vůbec neumožňuje. Jde například o loupání kůry napadených stromů nastojato. Strom zůstane v přírodě jako souška a plní řadu dalších funkcí,“ uvedl vedoucí Správy CHKO Jeseníky Petr Šaj.

V případě vývratů a jejich následného napadení kůrovcem se podle Šaje další postup pečlivě zvažuje. „U stromů velkých dimenzí výjimka umožní lokálně aplikovat chemický přípravek. Ten se během několika týdnů rozkládá. Přirozený rozpad stromu pak trvá desítky let. Je zdrojem živin, rozšiřují se tam plísně, houby, poskytne útočiště bezobratlým. Oloupané dřevo by nemělo takovou biologickou hodnotu,“ vysvětlil Petr Šaj.

Doplnil, že předmětem ochrany na Suchém Vrchu jsou místy až 300 let staré borové porosty. „Ty jsou samozřejmě ponechány samovolnému vývoji zcela bez lidských zásahů,“ dodal.

Kůrovec se prý šíří geometrickou řadou

Podle ředitele Biskupských lesů Libora Konvičného je situaci v rezervaci nutné řešit. „Kůrovec se šíří geometrickou řadou. O výjimku jsme požádali, abychom co nejvíce zpomalili jeho invazi. Aby škody, které způsobí, byly co nejmenší,“ uvedl Konvičný.

Výjimka rezervaci dělí do dvou zón. Více než čtyři pětiny tvoří zónu zelenou, kde se vůbec nesmí kácet ani jinak výrazně zasahovat. „Tam se může jen odkorňovat nastojato,“ řekl Konvičný.

Postřik lze používat všude, podle Konvičného ale Biskupské lesy tímto směrem půjdou jen v nutných případech. „Zatím jsme jej nevyužili a ani příliš nechceme,“ podotkl.

Ekologické organizace usilují o zrušení výjimky. V okolí rezervace, jež se nachází poblíž Vrbna pod Pradědem, je podle nich hned několik ohnisek kůrovcové kalamity.

„V příštím roce se očekává její další expanze. Kácení v malém ostrůvku divoké přírody, který je obklopen rozsáhlými hospodářskými lesy napadenými kůrovcem, nemá na šíření kalamity vliv,“ uvádí společné prohlášení Hnutí Duha a Společnosti přátel Jeseníků.

Lepší přirozený vývoj

Poukazují i na použití chemických látek. „Jedovaté látky usmrcující kůrovce hubí i jiné druhy živočichů a představují velké riziko pro chráněnou přírodu,“ říká prohlášení. Cenná území by měla být podle ekologů ponechána přirozenému vývoji.

Podle Ondřeje Bačíka, předsedy Společnosti přátel Jeseníků, Správa CHKO Jeseníky udělením výjimky pochybila. „Selhává a nechová se jako orgán ochrany přírody. Přístup správy CHKO zcela likviduje smysl a význam přírodních rezervací,“ myslí si Bačík.

Suchý Vrch je první přírodní rezervací v Jeseníkách, která má kvůli zásahům proti kůrovci výjimku. „V ostatních rozpad smrků není takový, že by to vyžadovalo výjimku,“ doplnil Šaj.

V národních přírodních rezervacích Praděd, Šerák Keprník, Rejvíz a Rašeliniště Skřítek již výjimky pro zásahy proti kůrovci platí. Proti výjimce v Rejvízu ekologové rovněž podali odvolání.

Nejčtenější

Kočka těžce pokousala ženu, strážníci zvíře dvě hodiny unavovali

Zranění způsobená kočkou poměrně hodně krvácela.

Velmi agresivní a vytrvalá byla kočka, která v opavském bytě zaútočila na ženu. Ta zvíře před časem našla a vzala si ho...

Požár v ostravském dopravním podniku zničil 12 autobusů, škody jsou 22 milionů

Celkem dvanáct zaparkovaných autobusů poškodil požár v garážích Dopravního...

Celkem dvanáct zaparkovaných autobusů poškodil v sobotu večer požár v garážích Dopravního podniku Ostrava. Při zásahu...

Výzkum ostravského vědce může změnit pohled na dějiny Severní Ameriky

Ostravský vědec Pavel Flegontov odkrývá kombinací poznatků z genetiky,...

Na Harvard míří pětatřicetiletý vědec Ostravské univerzity. Pavel Flegontov svým výzkumem zaujal natolik, že se od září...

Mladý řidič vjel do cesty autobusu, v přepůleném autě zemřel

Střet s autobusem přepůlil auto. Řidič na místě zemřel.

Dvacetiletý řidič osobního auta zemřel na silnici mezi Karvinou a Orlovou poté, co vjel v zatáčce do protisměru a...

Pastviny v Beskydech brázdí pět měsíců v roce Ovečkin s maringotkou

Martin Jurnost vysoko v kopcích kolem rodného Jablunkova pase ovce.

Kamarádi mu říkají Ovečkin. Příjmení jednoho z nejlepších ruských hokejistů zní totiž skoro stejně jako profese...

Další z rubriky

Před 80 lety hořely další synagogy, lidé prý bránili hasičům v záchraně

Synagoga ve Vítkovicích patřila mezi architektonické skvosty.

Před osmdesáti lety se stalo to, čeho se mnozí obávali. Takřka čtvrt roku po okupaci zbytku Československa a vzniku...

VIDEO: Lovci blesků se podařilo na obloze natočit rudé skřítky

Neobyčejně povedený záběr red spriters.

Nebývale jasné nadoblačné blesky, které jsou lidským okem neviditelné, se podařilo zachytit lovci blesků Martinovi...

V podpoře nadaných žáků jsme pozadu, říká odbornice na jejich rozpoznávání

S vyhledáváním nadaných dětí má Jana Škrabánková už 26letou zkušenost.

Takřka detektivní práci dnes připomíná vyhledávání mladých talentů z oblasti fyziky, matematiky a dalších přírodních...

Najdete na iDNES.cz