Areál huti Liberty Ostrava

Areál huti Liberty Ostrava | foto: Liberty Ostrava

Ostravská huť Liberty se zastaví. Za energie dluží téměř dvě miliardy

  • 573
Dlouhodobé nesplácení závazků jedné ze dvou největších hutí v republice, společnosti Liberty Ostrava, dostalo jejího dodavatele energií Tameh Czech na pokraj bankrotu. Společnost tak od čtvrtka přerušuje výrobu v jednom z kotlů, uhlí pro další dva dojde nejpozději v pondělí. Podle oznámení o ukončení výroby dluží Liberty Ostrava téměř dvě miliardy korun, z toho 1,2 miliardy po splatnosti.

„Liberty je jediným zákazníkem společnosti Tameh. Její dlouhodobé neplacení způsobilo katastrofální finanční situaci společnosti. Vyčerpalo veškeré potenciální rezervy a vedlo k tomu, že Tameh již nemůže nakupovat žádné další uhlí podle smluv s dodavateli, které vyjednala Liberty,“ stojí v oznámení o ukončení provozu, které Tameh zaslal společnosti Liberty.

Redakce iDNES.cz má dokument k dispozici. Vedle výčtu důvodů pro zastavení provozu obsahuje i harmonogram postupného odstavování kotlů.

Co vyrábí Tameh pro Liberty

  • Dmýchaný vzduch pro vysoké pece
  • Stlačený vzduch pro hutní výrobu
  • Elektřinu pro hutní výrobu a externí zákazníky
  • Technologickou páru
  • Teplo pro vytápění a přípravu teplé vody

Ještě ve čtvrtek 14. prosince 2023 má být odstaven kotel K10, přičemž „přesný čas závisí na množství uhlí v kotli“. Pokračovat má výroba ve dvou menších kotlích, K4 a K9. Ale jen do „... okamžiku, kdy Tameh zcela vyčerpá uhlí (očekává se příští pondělí ráno)“.

To vše se může ještě urychlit, protože nikdo neví, co se může při odstavování kotlů v zatím nikdy nevyzkoušeném rozsahu stát.

Situaci ve firmě i pravost dopisu potvrdil mluvčí společnosti Tameh Czech Patrik Schober.

„Liberty nám půl roku neplatí za dodané energie, Tamehu došly peníze, došlo uhlí, nemá za co nakupovat další. Chování Liberty Ostrava ohrožuje fungování a existenci společnosti Tameh,“ konstatoval mluvčí.

Liberty Ostrava se k situaci ve firmě vyjádřila až s mnohahodinovým odstupem.

„Jsme velmi zklamáni tímto jednostranným a poškozujícím jednáním společnosti Tameh, které může ohrozit tisíce pracovních míst v celém ostravském regionu,“ konstatovala mluvčí Liberty Kateřina Zajíčková.

Ke splacení dlužných částek se ale Liberty zatím zřejmě nemá, o penězích chce vyjednávat.

„Navrhli jsme řadu řešení včetně nabídky toho, že zatímco budou probíhat naše společná jednání, poskytneme elektrárně potřebné uhlí na udržení provozu,“ dodala mluvčí Liberty Ostrava.

Společnosti Tameh Liberty vyčítá, že od roku 2019 neustále zvyšuje své požadavky na ceny dodávaných energií.

„Naše průměrné přímé náklady na energii nyní činí 16 procent našich variabilních nákladů na tunu oceli, přičemž v roce 2019 činily osm procent, což v kombinaci s dalšími nárůsty vstupních nákladů a vysokou inflací znamená, že je téměř nemožné vyrábět ocel za cenu, která by nám umožnila efektivně konkurovat výrobcům ze zahraničí,“ přiblížila situaci hutě Kateřina Zajíčková.

Firma na výzvy nereagovala

O hraniční situaci v Tamehu ví manažeři Liberty podle údajů zveřejněných v oznámení minimálně od 6. prosince, kdy Tameh požádal společnost Liberty s „nejvyšší naléhavostí“ o minimální platbu do 24 hodin, aby mohl zachovat provoz.

Liberty však na tuto žádost nereagovala. Podle Tamehu tak nezabránila vzniku škody. Společnost také dodává, že Liberty neposlala peníze, přestože tvrdí, že disponuje likvidními prostředky ve výši miliard korun. „Sama se rozhodla vyřadit Tameh z provozu se všemi neblahými důsledky, včetně dopadů na vlastní činnost Liberty a na obce,“ stojí také v dopise.

Huť Liberty Ostrava stojí na okraji propasti, požádala o ochranu před věřiteli

Ten se věnuje i situaci mezi oběma firmami. Liberty Ostrava totiž na konci listopadu požádala Krajský soud v Ostravě s návrhem na vyhlášení individuálního moratoria. To v praxi znamená, že Tameh nemůže poslat po určitou dobu Liberty Ostrava kvůli dluhům do insolvence. Návrh ale není veřejně dostupný.

Zadlužená huť Liberty slibuje výplaty i opětovné spuštění vysoké pece

„Tameh je přesvědčen, že návrh Liberty byl podán s nekalým úmyslem, neboť Liberty je na základě předložených podkladů, jež byly přílohou návrhu na individuální moratorium, nepochybně sama v úpadku,“ tvrdí manažeři Tamehu. Dodávají, že se firma proti návrhu odvolala. Soud ale ještě nerozhodl.

Odboráři vyzývali k činnosti i vládu

Společnost Tameh Czech je někdejším energetickým srdcem celé huti. To ale dřívější majitel, společnost ArcelorMittal, majetkově z firmy vyjmul a vložil do společného energetického podniku s polskou skupinou Tauron. Po prodeji ostravské huti novému majiteli se už elektrárna i další provozy do jejího majetku nevrátily a působí jako její jediný dodavatel.

Společnost Liberty Ostrava zaměstnává v současnosti zhruba šest tisíc zaměstnanců. Ti jsou vývojem v posledních měsících znepokojeni, odboráři dokonce vyzvali vládu, aby se situací ve společnosti věnovala.

V souvislosti se situací v podniku Liberty Ostrava v úterý zveřejnila plánované oživení huti s tím, že vysokou pec a ocelárnu plánuje spustit v průběhu ledna. V souvislosti s informacemi z Tamehu ale může vše být jinak.

Rozlehlý areál huti Liberty (dříve např. NHKG, Ispat nebo ArcelorMittal) leží v jihovýchodní části Ostravy.

Rozlehlý areál huti Liberty (dříve např. NHKG, Ispat nebo ArcelorMittal) leží v jihovýchodní části Ostravy.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

5. května 2021