MHD poprvé, podruhé... Frýdek-Místek bude opět řešit dopravní podnik

  12:55aktualizováno  12:55
Několik měsíců poté, co frýdecko-místečtí zastupitelé shodili ze stolu návrh ČSSD na převzetí provozování městské dopravy vlastním dopravním podnikem, posílají sociální demokraté obdobný návrh na jednání zastupitelstva znovu.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Archiv MF DNES

Opět se bude hlasovat o tom, zda vlastní dopravní podnik, založený právě kvůli tomu městem, začne doopravdy fungovat.

Ten má doposud jen tři zaměstnance, kteří mají za úkol připravit převzetí provozování dopravy od ČSAD Frýdek-Místek, které místní MHD provozuje nyní.

První návrh zastupitelé shodili ze stolu na podzim loňského roku. Proti tehdy hlasovali i koaliční zastupitelé zvolení za hnutí Naše město FM. „Ten projekt není ve fázi, kdy by mohla být podepsána dohoda o provozování MHD,“ řekl po prosincovém jednání zastupitelstva Jiří Kajzar z hnutí.

Volit se bude ze čtrnácti možností

V pondělí se bude o návrhu hlasovat znovu. „Hledáme cestu ze situace, kdy Naše město FM otočilo a hlasovalo proti,“ řekl k chystanému hlasování náměstek primátora pro dopravu Karel Deutscher z ČSSD. „Zastupitelé budou volit ze čtrnácti možností, včetně možnosti zrušení městského dopravního podniku.“

Zastupitelům hnutí Naše město FM, ale i členům dalších klubů v prosinci vadila vedle celkové nepřipravenosti návrhu i nejistá pozice dopravního podniku při hledání zaměstnanců – řidičů.

Nová podoba návrhu je podle zástupců magistrátu propracovanější. „Návrh na uzavření Smlouvy o provozování MHD Dopravním podnikem Frýdek-Místek je komplexní, zastupitelé dostali na prostudování bezmála 500 stran, které se je snaží co nejlépe zasvětit do problematiky,“ řekla frýdecko-místecká mluvčí Jana Matějíková.

Prosazení návrhu není vůbec jisté

Zda sociální demokraté při pondělním hlasování uspějí, ale není jisté. Mnohé zastupitele totiž ani čtrnáct variant budoucího vývoje nepřesvědčilo. Včetně zastupitelů hnutí Naše město FM. „Dostali jsme materiály ve středu 9. května večer a následující pondělí byl seminář, takže si to lidi ani nestihli nastudovat,“ netají se výhradami náměstek primátora Kajzar.

A vadí mu i samotný obsah návrhu. „Naší podmínkou pro fungování městského dopravního podniku je využití dotací, ekologický provoz a využití autobusového nádraží. A ty nejsou v žádné navrhované variantě splněny. A já si nedokážu například představit, jak bychom z rozpočtu hradili třeba pořízení 47 hybridních autobusů. Bez dotací by jen toto vyšlo až na 557 milionů korun,“ dodal Kajzar.

Proti jsou i zástupci Klubu opozičních zastupitelů, kteří jsou v zastupitelstvu nejpočetnější.

„Za podmínek, které vedení města předložilo, budu rozhodně hlasovat proti. Stejně i další členové klubu,“ řekl Jaromír Horký. „Návrhy nepřináší městu žádné výhody, vedení by mělo spíše zatlačit na ČSAD, aby našlo další úspory.“

Nejčtenější

Kočka těžce pokousala ženu, strážníci zvíře dvě hodiny unavovali

Zranění způsobená kočkou poměrně hodně krvácela.

Velmi agresivní a vytrvalá byla kočka, která v opavském bytě zaútočila na ženu. Ta zvíře před časem našla a vzala si ho...

Požár v ostravském dopravním podniku zničil 12 autobusů, škody jsou 22 milionů

Celkem dvanáct zaparkovaných autobusů poškodil požár v garážích Dopravního...

Celkem dvanáct zaparkovaných autobusů poškodil v sobotu večer požár v garážích Dopravního podniku Ostrava. Při zásahu...

Výzkum ostravského vědce může změnit pohled na dějiny Severní Ameriky

Ostravský vědec Pavel Flegontov odkrývá kombinací poznatků z genetiky,...

Na Harvard míří pětatřicetiletý vědec Ostravské univerzity. Pavel Flegontov svým výzkumem zaujal natolik, že se od září...

Mladý řidič vjel do cesty autobusu, v přepůleném autě zemřel

Střet s autobusem přepůlil auto. Řidič na místě zemřel.

Dvacetiletý řidič osobního auta zemřel na silnici mezi Karvinou a Orlovou poté, co vjel v zatáčce do protisměru a...

Pastviny v Beskydech brázdí pět měsíců v roce Ovečkin s maringotkou

Martin Jurnost vysoko v kopcích kolem rodného Jablunkova pase ovce.

Kamarádi mu říkají Ovečkin. Příjmení jednoho z nejlepších ruských hokejistů zní totiž skoro stejně jako profese...

Další z rubriky

Nenapravitelný nestyda se zase obnažoval před dětmi, je ve vazbě

Ilustrační snímek

Asi si nemůže pomoct. Třiapadesátiletý muž, který se už v minulosti obnažoval před dětmi, nyní zase popustil uzdu své...

K dalším obviněním Martina Dědice přibylo první pro jeho mladšího bratra

Obžalovaný Martin Dědic v jednací síni Krajského soudu v Ostravě. (5. prosince...

Podnikateli a lobbistovi Martinu Dědicovi, který už pět let čelí trestnímu stíhání za údajné ovlivňování veřejných...

V Ostravě se narodila dvojčata největšího jelena světa. Vzácnost, říká zoo

V ostravské zoo se narodila dvojčata největšího jelena světa

Hned dva přírůstky wapiti sibiřského, největšího jelena světa, hlásí Zoologická zahrada a botanický park v Ostravě....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz