Frenštátsko rozzlobil dokument se zmínkou o těžbě uhlí v Beskydech

  14:25aktualizováno  14:25
Nový návrh Státní energetické koncepce rozzlobil starosty obcí na Frenštátsku. Rozčílilo je, že zatímco jim ještě před necelým rokem ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek sliboval, že v Beskydech už se nikdy nebude těžit uhlí, dokument se nyní o budoucí obnově těžby v dole Frenštát opakovaně zmiňuje.
Těžní věže Dolu Frenštát.

Těžní věže Dolu Frenštát. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

"V neposlední řadě se předpokládá, cca po roce 2030, využití ložiska černého uhlí v lokalitě Frenštát k možné výrobě elektrické energie a tepla pro Moravskoslezský region," píše se mimo jiné v aktualizované verzi Státní energetické koncepce z letošního srpna.

Tato a další zmínky o frenštátském dolu starosty beskydských obcí naštvaly. Loni na podzim totiž od ministra Kocourka slyšeli pravý opak.

"Sdružení měst a obcí na ochranu Beskydského regionu jsem slíbil, že nový návrh aktualizované Státní energetické koncepce zohlední jejich požadavky. Při přípravě nového návrhu koncepce také chci mnohem víc spolupracovat s jednotlivými samosprávami," řekl tehdy ministr.

Podle starostů pak navíc dodal, že v energetické koncepci dá jasný signál, že černé uhlí z Beskyd stát potřebovat nebude.

"Po vytěžení Karvinska budou na řadě Besykdy"

V aktuální verzi je ale vše jinak. "S tímto návrhem zásadně nesouhlasíme. Bylo nám přislíbeno, že požadavky samospráv budou zohledněny, nebyly. Že s námi bude jednáno, ale nebylo," vysvětluje starostka Frenštátu pod Radhoštěm Zdeňka Leščišinová s tím, že své stanovisko poslali na úřad vlády, premiérovi i ministrovi průmyslu a obchodu.

Z historie Dolu Frenštát

První vážnější geologické průzkumy na Frenštátsku proběhly v 60. letech minulého století.

V roce 1982 začalo hloubení první těžní jámy. Už při hloubení 943 metrů hluboké jámy nastal problém. Výztuž nevydržela tlak okolních hor a zbortila se. Teprve po zesílení mohly hloubicí práce pokračovat.

Hloubení jámy číslo 5, která nakonec dosáhla hloubky 1 088 metrů, započalo v roce 1983, o pět let později z ní horníci vytěžili první uhlí. V roce 1991 byla šachta zakonzervována.

"Vše je nachystáno tak, aby se poté, co se vytěží uhlí na Karvinsku, mohlo začít v Beskydech," zlobí se Jiří Novotný, starosta Trojanovic a zároveň předseda Sdružení měst a obcí na ochranu beskydského regionu.

"Je to jako v pověstném Kocourkově. Co tak zásadního se za půl roku změnilo, že se ministrův postoj obrátil o 180 stupňů?" ptá se Novotný a dodává: "Těžba uhlí v Beskydech už za 18 let by z pohledu občanů, místních samospráv, největších zaměstnavatelů regionu i odborníků představovala přírodní, kulturní a sociální devastaci rozsáhlého území."

Resort: Je to jen pracovní verze. Starosta: To nám říkají už roky

Podle Pavla Vlčka, mluvčího ministerstva průmyslu a obchodu se na slibu ministra nic nezměnilo. "Jedná se o pracovní materiál, který prochází připomínkovacím řízením, oponenturou. Pan ministr už několikrát říkal, že to, co slíbil, dodrží," říká Vlček.

"Že je to pracovní verze, to nám říkají už tři roky," reaguje starosta Trojanovic. Přitom termín dokončení se blíží, mělo by to být do konce letošního roku.

Obce se zásadně staví i proti průzkumné ražbě, která je rovněž v aktuálním návrhu energetické koncepce zahrnuta.

Říkají, že už je ložisko prozkoumané a opírají se přitom například o současnou platnou Surovinovou politiku, kde se o zásobách černého uhlí v okolí Frenštátu píše jako o prozkoumaných.

OKD však od průzkumu upustit nechce. "Naše poznatky o uhlí pod Frenštátem vycházejí jen ze starých průzkumných vrtů a vědeckých výpočtů. Podle nich je v ložisku přibližně 1,6 miliardy tun uhlí. V tuto chvíli ale detailně nevíme, jaké jsou v místě geologické podmínky a jakou část těchto zásob je možné vytěžit," říká mluvčí OKD Vladislav Sobol.

Za průzkumem ale lidé z Beskyd vidí první krok k zahájení těžby.

Nejčtenější

Šikana v autoškole. Zkoušky lidé dělají i desetkrát, než získají řidičák

Ilustrační snímek

Tereza Klimšová z Ostravy udělala autoškolu až napošesté, další žadatelce nestačilo ani tolik pokusů a řidičák ještě...

O bezdomovecká iglú je zájem i v zahraničí. Chtějí je i lidé s přístřeším

Pavla Klečková a Manu Chilaud dokazují, že do bezdomoveckého iglú se vejdou i...

Projekt bezdomoveckých iglú, který do Česka přivedla ostravská dvojice Pavla Klečková a Manu Chilaud, má za sebou první...

Liberec urval čtvrté finále v prodloužení a vyrovnal sérii s Třincem

Liberečtí hokejisté slaví vyrovnání finálové série s Třincem.

Hokejisté Liberce dokázali podruhé srovnat finálovou sérii Tipsport extraligy. Čtvrtý duel na ledě Třince rozhodlo až...

Žháři ve Vítkově útočili před deseti lety, Natálka musela na sto operací

Dvouletá Natálka na popáleninovém oddělení FN Ostrava-Poruba. (14. srpna 2009)

Stačí vyslovit jméno Natálka a mnohým se vybaví holčička, která málem zemřela po útoku žhářů ve Vítkově na Opavsku....

Asistenti přepravy se osvědčili, z ostravské MHD vykázali přes sto tisíc lidí

Každý desátý člověk jezdí po Ostravě hromadnou dopravou bez zaplacení. Vyplývá...

Dopravní podnik v Ostravě v dubnu před dvěma lety zavedl novou službu - asistenty přepravy. Jejich úkolem je mimo jiné...

Další z rubriky

Kupec ArcelorMittal není důvěryhodný, máme záložní plán, řekl Babiš

Pohled na závod ArcelorMittal v Ostravě-Kunčicích

Premiér Andrej Babiš řekl poslancům, že vláda má připravený záložní plán pro případ, kdyby prodej ostravské huti...

Konec mincí v opavské MHD. Nahradí je mobil, kreditka či lístek

Platit kartou bude v Liberci možné už i v autobusech (ilustrační snímek).

Zásadní změny odbavovacího systému čekají opavskou hromadnou dopravu. Mince skončí, platit se bude mobilní aplikací,...

Medvědice opustila okolí Hukvald. Hejtman chce mít povolení k zásahu

Medvěd v oblasti Smrku na Frýdecko-Místecku, jak ho nafotil cyklista Jaroslav...

Medvědice, která se v minulých dnech pohybovala v okolí Hukvald, je zpátky „doma“ v Chráněné krajinné oblasti (CHKO)...

Najdete na iDNES.cz