Těžba uhlí ve Frenštátu by zničila okolí a ohrozila zdejší firmy, říká nová studie

  17:15aktualizováno  17:15
Poklesy terénu, důlní otřesy, masivní sesuvy půdy a ohrožení provozu v některých firmách. To čeká podle odborníků lidi v okolí dolu Frenštát v případě, že se v něm začne těžit uhlí. Dolování v Beskydech by podle jejich studie přineslo obrovské problémy.

Geomorfologové Jaromír Demek (v zelené vestě) a Petr Mackovčin (v hnědé mikině) ukazují, co by nastalo při těžbě uhlí v dole Frenštát. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Přední český geomorfolog Jaromír Demek s kolegou Peterem Mackovčinem přijeli v pátek do Frenštátu pod Radhoštěm, aby seznámili představitele vybraných obcí a sdružení Naše Beskydy se svou prací. Prezentovali hlavní část studie o vlivu případné těžby v dobývacím prostoru Frenštát na krajinu.

"Zabývali jsme se vlastnostmi terénu a došli jsme k tomu, že je opravdu nestabilní. Při poddolování a důlních otřesech tady může dojít k obrovským změnám," uvedl Jaromír Demek.

Studii o osmi částech, jejímž zadavatelem je občanské sdružení, zpracovává hned několik odborníků. Ze svých rozpočtů ji platí Frenštát pod Radhoštěm a sousední obec Trojanovice.

"Perličkou je, že to obce platí z poplatků, které dostávají od OKD za dobývací prostor. Zastupitelstva rozhodla, že celou tuto částku věnují na boj proti dolům," doplnil Stanislav Uruba, předseda sdružení Naše Beskydy.

OKD nemá s těžbou v podhorských oblastech zkušenosti

Podle Demka v Beskydech probíhá spousta geodynamických procesů, oblast je nestabilní. Aktuálně je zde v pohybu několik sesuvů. Přispívá k tomu i velké množství srážek, voda prosakující do podloží působí jako kuličková ložiska, po kterých horniny kloužou

Největší nebezpečí spojené s důlní činností je, že se dají do pohybu velké horské bloky. Dřívější studie o těchto jevech nepojednávají. "Těžit se dá všechno, ale je nutné zvážit, jaké hrozí důsledky na povrchu. Je to velmi riskantní, protože neexistuje technologie, která by pohyb obrovských skalních bloků zastavila," vysvětlil Demek.

OKD navíc s těžbou v podhorské oblasti nemá zkušenosti, doluje pouze v pánvích. Na dotaz, jestli se černouhelná společnost chystá v dole Frenštát horninu dobývat, odpověděl tiskový mluvčí Vladislav Sobol neurčitě.

"O otevření dolu není vůbec možné uvažovat bez důkladného průzkumu ložiska, které dosud nebylo provedeno." Společnost OKD přitom žádala o povolení průzkumné ražby v nefunkčním dole již dvakrát. Český báňský úřad ji ale těžařům zatím nepovolil.

Těžba by ohrozila i dva největší zaměstnavatele v oblasti

Na schůzce zaznělo, že by těžba způsobila problémy také firmám. Ohrozila by i dva největší zaměstnavatele - Siemens a Continental. Mluvčí Pavel Kaidl sdělil, že Siemens je jednoznačně proti zahájení důlní činnosti.

"S návrhem obnovit těžbu jsme již několikrát vyslovili nesouhlas. Těžební činnost by měla devastující vliv na provoz našeho továrního komplexu. Došlo by k ohrožení jeho existence a znehodnocení investic, které jsme vložili nejen do závodu, ale do celého regionu," nastínil.

Sdružení Naše Beskydy bude se studií dále pracovat. Seznámí s ní veřejnost, cílů má ale víc.

"Připravuje se nová Státní energetická koncepce. Chceme, aby vypadala stejně jako ta stávající, kde je napsané, že stát s uhlím z Frenštátu nepočítá," řekl Uruba.

Bojí se prolomení limitů těžby uhlí, které navrhl bývalý ministr průmyslu a obchodu Vladimír Tošovský.

"Ministerstvo nyní pracuje na aktualizaci státní energetické koncepce, která bude přepracována také s ohledem na koaliční smlouvu, kde se vládní strany zavázaly, že limity prolamovat nebudou," uvedl Pavel Vlček, mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu.

Nejčtenější

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Jágr se vrátil na led. Nebodoval, ale jeho Kladno vyhrálo v Havířově

Jaromír Jágr po sezonní premiéře za Kladno v Havířově

Sedmačtyřicetiletý Jaromír Jágr odehrál svůj úvodní zápas v této sezoně první hokejové ligy. Nebodoval, ale jeho Kladno...

Šlágr kola v televizi neuvidíte. Kvůli výběru ČT i postoji klubů

Tyler Redenbach z Liberce se snaží překonat brankáře Třince Šimona Hrubce.

Kdo by čekal, že na televizní obrazovce uvidí šlágr středečního kola extraligy, bude zklamán. Hokejový duel prvního...

Dům pro čtyřčlennou rodinu u řeky Lučiny je vzdušný a příjemně lidský

Dům pro čtyřčlennou rodinu navrhlo studio ODDO architects.

Rodina koupila pozemek za Havířovem u řeky Lučiny a lužního lesa, aby na něm postavila dům. Manželé oslovili studio...

Jágr je zpátky ve hře. Do Havířova si na to vzal novou helmu

Jaromír Jágr (v tmavém) nastoupil za své Kladno v Havířově.

Hokejová legenda Jaromír Jágr má zřejmě rád symboliku. Po roční pauze v pondělí naplno naskočil do ostrého zápasu. A...

Další z rubriky

Pracovníky třídírny papíru na Ostravsku vyděsila mrtvola, přijela na pásu

Policie pátrá po totožnosti muže, jehož mrtvola se objevila na třídící lince na...

Policie žádá veřejnost o pomoc při identifikaci mrtvého muže, který se objevil na třídicí lince papíru na Ostravsku....

Psí útulek město nedostaví. Kvůli sousedící střelnici by jej nezkolaudovali

Pozemek, kde měl stát psí útulek, sousedí s areálem střelnice VOP.

Zhruba dva miliony bude stát novojičínskou radnici stavba zvířecího útulku, který však nebude nikdy dokončen. Město...

Za „pokutu“ polskému řidiči policistu propustili, navíc byl obviněn

Nové přístroje policistů

Na dálnici u Ostravy zastavil polské auto, řidiči tvrdil, že překročil rychlost a handloval s výší pokuty. Když si vzal...

Najdete na iDNES.cz