Dvě úmrtí nahnala lidem strach, náhražku konopí odevzdávají policii

  9:28aktualizováno  14:32
Varování před jedovatými drogami ze skupiny syntetických kanabinoidů, které se rozšířily v Ostravě a Hlučíně, zřejmě splnilo účel. Po dvou týdnech od první otravy už přibývá jen dealerů stíhaných za šíření drog. Počet postižených se zastavil na čísle 23, z toho dva zemřeli.

Na Ostravsku se šíří dvě nebezpečné chemické látky. Syntetické kanabinoidy MDMB- Chmica a MDMB-Pinaca. | foto: PČR

„Sdělení podezření si vyslechl další 34letý muž pro trestný čin nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy,“ uvedla ve středu krajská policejní mluvčí Gabriela Pokorná.  

Obvinění si tak vyslechlo již devět mužů, z toho jeden mladistvý.

Fotogalerie

Většině hrozí nepodmíněný trest do pěti let. Jeden ale skončil ve vazbě a může strávit ve vězení až 18 let, protože dal drogu 32letému muži, který 10. září v centru Ostravy zemřel.

Týž den zemřel také 45letý muž v Hlučíně. Kouřil cigarety z bylin postříkaných chemickou látkou s podobnými účinky, jako má konopí. A to i přesto, že pouhé dva dny předtím ho záchranná služba s poruchami vědomí odvezla do Městské nemocnice Ostrava. Tam ale skončil na záchytce, odkud ho pak pustili domů. On sám, ani lékaři v té době ještě netušili, že v regionu se šíří smrtící droga. Muže považovali zdravotníci jen za opilého. Drogu totiž pokaždé zapíjel alkoholem. A právě to ho zabilo (o mužově smrti zde). 

Podruhé požil větší množství syntetického kanabinoidu, který vyvolává halucinace, křeče a kolapsové stavy s poruchami vědomí i selháváním životně důležitých orgánů, a alkohol účinky drogy ještě zesílil. Když přijela záchranka, muž byl už mrtvý.

V regionu se šíří hned dvě nebezpečné chemické látky

„Příčinou smrti druhého muže byl také syntetický kanabinoid. Policii jsme to potvrdili v pátek,“ říká toxikoložka Marie Staňková z Ústavu soudního lékařství Fakultní nemocnice Ostrava, kde do konce minulého týdne zkoumali větší množství vzorků drog i biologického materiálu od pacientů pro nemocnice i policii.

Tento týden už se podle Staňkové požadavky na analýzu syntetických kanabinoidů výrazně snížily. A i když sem tam nějaký vzorek přišel, umělou náhražku marihuany už toxikologové nezjistili.

Výsledky laboratorních rozborů z minulých dní jsou ale jasné. „Víme, že do našeho regionu se poprvé dostaly dvě různé, ale svými účinky i strukturou velmi podobné chemické látky - syntetické kanabinoidy MDMB-Chmica a MDMB-Pinaca. Potvrdili jsme řadu intoxikací a dvě úmrtí. Myslím si však, že k dalším otravám už nedojde, nebo jen ve výjimečných případech,“ míní toxikoložka.

Policie informovala o nebezpečné droze poprvé minulé úterý. Den poté, co jeden muž zemřel a dva další měli zdravotní potíže, mezi nimi 15letý chlapec. V dalších dnech počet intoxikovaných rychle stoupal, ale hlavně proto, že policie získávala informace o příčinách potíží řady lidí z předešlých dnů. Ve svých záznamech pátrala i moravskoslezská záchranná služba.

„Prvního pacienta s křečemi a poruchami vědomí jsme ošetřovali už 5. září v Hlučíně. V té době jsme ale netušili, co je příčinou jeho potíží,“ řekl mluvčí krajské záchranky Lukáš Humpl s tím, že ke kolapsovým stavům po požití alkoholu či drog vyjíždějí často. Upřesnil, že v minulých dvou týdnech ošetřili asi dvě desítky lidí s podezřením na otravu syntetickými kanabinoidy.

„Pokud byl někdo takový ještě před 5. zářím, to už zpětně nezjistíme. A už vůbec ne v případě, že zemřel,“ dodal Humpl.

Odborníci doufají, že jedovatá droga už zabíjet nebude

Odborníci na drogovou problematiku v kraji doufají, že nové případy otrav už nebudou, a to především díky masivní informační kampani a preventivním opatřením.

Například radnice Hlučína upozornila o víkendu na smrtící drogu prostřednictvím svého varovného systému, který letos nechala instalovat v celém městě kvůli povodním a dalším podobným rizikům.

„Nový systém jsme poprvé využili v létě při nálezu letecké pumy v centru města, ale tehdy šlo ještě o testovací provoz. O víkendu jsme vysílali poprvé v ostrém provozu opakovaná varování před drogou označenou jako Bakiba, jejíž užití může způsobit i smrt,“ říká mluvčí města Ivana Gračková.

Kromě toho policisté, strážníci i terénní pracovníci různých neziskových organizací v Ostravě i Hlučíně navštěvují bezdomovce a narkomany, upozorňují je na výskyt nebezpečných drog a vyzývají k odevzdání.

„Nechceme, aby se lidé ze strachu zbavovali nebezpečných látek jiným způsobem a ohrozili tak někoho dalšího. Proto jsme rádi, když nám drogu odevzdají,“ říká jeden z hlučínských policistů

Na Hlučínsku se zatím podařilo sesbírat od lidí závislých na drogách něco kolem tří desítek malých balíčků s drogou. Podle mluvčí Pokorné už jich ale policie různými způsoby zajistila v regionu zhruba 150. Kromě těch s označením Bakiba jde také o syntetické kanabinoidy označené jako Algiz Amulet. „Dvě desítky balení byly policisty zajištěny v Ostravě. Strážníky kontaktoval muž, který si venku všiml několika balení látky. Oznamovatel se měl z televizní reportáže dozvědět, že může jít o syntetické kanabinoidy, a proto s nálezem zamířil na služebnu,“ dodala Pokorná. 

„Drogy odevzdávají i lidé, od kterých by to málokdo čekal. Nejsou to žádní bezdomovci. Možná si náhražku konopí pořídili jen proto, že byla levná a oni si chtěli okořenit večírek,“ zmínil strážník z Hlučínska s tím, že cena balíčku se tam údajně pohybovala od 30 do 50 korun.

Nejčtenější

Hořké drama. Češky míří ve Fed Cupu do baráže, Rumunky postupují

Kapitán českého fedcupového týmu Petr Pála utěšuje Kateřinu Siniakovou po...

České tenistky si po ostravské porážce zahrají baráž Fed Cupu. Výběr kouče Pály neobhájí titul, do baráže padá po...

Šlágr kola v televizi neuvidíte. Kvůli výběru ČT i postoji klubů

Tyler Redenbach z Liberce se snaží překonat brankáře Třince Šimona Hrubce.

Kdo by čekal, že na televizní obrazovce uvidí šlágr středečního kola extraligy, bude zklamán. Hokejový duel prvního...

Plíšková zdolala rumunskou dvojku, Siniaková nestačila na Halepovou

Karolína Plíšková hraje forhend v utkání Fed Cupu proti Rumunsku.

České tenistky hrají v 1. kole Fed Cupu s Rumunkami 1:1. Karolína Plíšková v Ostravě porazila Buzarnescuovou 6:1 a 6:4,...

Dům pro čtyřčlennou rodinu u řeky Lučiny je vzdušný a příjemně lidský

Dům pro čtyřčlennou rodinu navrhlo studio ODDO architects.

Rodina koupila pozemek za Havířovem u řeky Lučiny a lužního lesa, aby na něm postavila dům. Manželé oslovili studio...

Za nadávky rozhodčímu roční zákaz hokeje. Sudí provokoval, brání se hráč

Hokejový rozhodčí - ilustrační foto

Během druholigového utkání neudržel kopřivnický útočník Robin Gebauer nervy na uzdě. Z trestné lavice mrštil po...

Další z rubriky

Bobři se šíří krajem, vodohospodáři jejich výskyt sledují

Bobrů v Moravskoslezském kraji přibývá. Takto mýtí stromy kolem řeky Olše.

Míst, kde bobři mýtí břehové porosty, v kraji přibývá. Zatímco ochránci přírody tohoto vodního hlodavce považují za...

Přejezd ve Studénce začne v den výročí tragédie střežit nové zařízení

Rizikový železniční přejezd v současnosti.

Nově vyvinuté světelné bezpečnostní zařízení se v létě objeví u železničního přejezdu ve Studénce na Novojičínsku, kde...

Jak se ruina měnila v perlu. Před 20 roky začala záchrana zámku v Kuníně

Historik Jaroslav Zezulčík bude už navždy spojován se zámkem v Kuníně. Své...

To nebyla jen zchátralá památka. Zámek v Kuníně na Novojičínsku v roce 1999 bylo příhodné označit přímo za ruinu a snad...

Advantage Consulting, s.r.o.
KONSTRUKTÉR - SENIOR S AJ NEBO NJ

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj, Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz